Foto: Unplash.com

“Vakcinācija pret gripu ir efektīvākais veids, kā samazināt gripas izplatību un novērst slimības sarežģījumus. Jāvakcinējas katru gadu,” norāda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju slimību un hospitālās epidemioloģijas konsultatīvā dienesta vadītājs prof. Uga Dumpis.

Veicot gripas monitoringu* un vērtējot gripas epidēmijas iepriekšējās 2019.-2020.gada un 2018. -2019.gada sezonās Latvijā – 56-66% no stacionētajiem pacientiem gripas gadījumos bija bērni līdz 14 gadu vecumam, bet stacionētie gripas pneimonijas gadījumos lielākoties (70-90%) bija vecumā virs 15 gadiem.

Lielākais īpatsvars mirušo vidū bija pacienti vecumā virs 70 gadiem. Gandrīz visiem mirušajiem bija viena vai vairākas hroniskas saslimšanas. Visbiežāk noteiktas hroniskas sirds un asinsrites saslimšanas, kā arī citas (hroniskas elpceļu slimības, cukura diabēts, nieru un aknu saslimšanas, onkoloģiskās saslimšanas, adipozitāte).

Dumpis arī uzsver: “Obligāti jāvakcinējas cilvēkiem virs 65 gadu vecuma, pacientiem ar hroniskām plaušu, sirds, nieru un vielmaiņas slimībām, kā arī pacientiem ar imūno deficītu vai imūnsupresijas laikā. Jo vairāk sabiedrībā būs vakcinēti seniori un riska grupas pret gripu, arī stacionāros nonāks mazāk pacienti. Šajā sezonā tas ir īpaši būtiski, kad Latvijā ir Covid-19 pandēmija.

Ja nav vēl saņemta vakcīna pret gripu, to var darīt arī šobrīd, nevajag sagaidīt brīdi, kad Latvijā būs gripas slimnieku pieaugums. Turklāt gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Coivd-19. Ja kāda ārstniecības persona apgalvo ko citu, aicinu iepazīties ar jaunāko zinātnisko informāciju, kas norādīta Covid-19 vakcinācijas rokasgrāmatā.”

! Atgādinām, ka, gatavojoties šī gada gripas sezonai, vēl nav par vēlu vakcinēties. Izmantojiet iespēju vakcinēties arī pret gripu, veicot vakcināciju pret Covid-19.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām:

– ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas;

– seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.);

– sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;

– bērni līdz 2 gadu vecumam;

– grūtnieces.

Informācija un ieteikumi iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem – šeit.

Saistītās tēmas: GripaSeniorivakcinācija

youtube icon
Abonēt youtube