Jaunā gada sākumā ir vieglāk iesākt veidot pozitīvus paradumus. Tomēr nepieciešams sākt ar vairākiem apdomātiem, maziem soļiem, kas ilgtermiņā dod lielu pienesumu. Nauda un personīgās finanses ir viens no lauciņiem, kur vēlamies ieviest kārtību visvairāk, tādēļ Citadeles meitas uzņēmuma AAS “CBL Life” valdes priekšsēdētāja un finanšu pārvaldīšanas eksperte Anna Fišere-Kaļķe dalās padomos, kā nākamgad gudri apieties ar savām finansēm.

Kapitāla inventarizācija – aprēķiniet savu finanšu stāvokli

Finanšu stāvokli bieži vēlamies saistīt tikai ar negatīvo – kādas ir saistības, kādi rēķini jāapmaksā, bet nevajadzētu aizmirst, ka mūsu finansiālo vērtību veido arī mūsu ienākumi. Īpašumi – gan kustamie, gan nekustamie, kā arī uzkrājumi, ja tādi ir veidoti. Rūpīga visu savu aktīvu un saistību apskate palīdz izveidot skaidru priekšstatu par to, kur jūs piešķirat prioritāti saviem pašreizējiem tēriņiem un kur jums ir jāveic izmaiņas. Šādu aprēķinu aicinu veikt katru gadu, lai redzētu progresu un, iespējams, veiktu izmaiņas prioritātēs.

Piemēram, šādi ir iespējams atklāt, cik liela daļa aiziet nebūtiskajos tēriņos, kurus līdz ar to iespējams ierobežot un atrast labākos veidus, kā vairot savu labklājības līmeni.

Salieciet gada izdevumu un notikumu plāna uzmetumu

Izdevumu plāns izklausās ļoti sarežģīti, bet praksē tas nozīmē apdomāt lielos izdevumus vai finanšu notikumus, kurus gribētu realizēt nākamgad. Piemēram, ja vēlaties doties ceļojumā, aptuveni zināt, kurā mēnesī tas būs, un varēsiet pirms tam uzkrāt, ja uzkrājums nav apzinīgi veidots pirms tam.

Tāpat, ja plānojat lielāku pirkumu, laicīgi zināsiet, kad iekrāt pirmajai iemaksai, ja tāda būs nepieciešama. Arī svētkus ir vērts ieplānot pie finanšu notikumiem, jau laicīgi apdomājot, kāds būs svētku budžets. Protams, ne visu varam saplānot, un uzrodas neparedzēti notikumi, tomēr pamata finanšu notikumu saplānošana palīdzēs plānot finanses un aiztaupīt pārsteigumus.

Katrs eiro drošības spilvenā ir zelta vērts

Atsevišķi nepieciešams apdomāt arī drošības spilvena uzkrājumu vai uzkrājumus nākotnei. Ja drošības spilvens jeb uzkrājums ārkārtas gadījumiem un tā veidošana nav sākta, aicinu katru mēnesi atlikt kaut dažus eiro, jo tas var būt izšķirošs gadījumā, ja kādu laiku jādzīvo bez ienākumiem, vai ir neparedzēti izdevumi.

Rekomendējamais drošības spilvens ir no trim līdz sešām mēneša algām.

Regulāras ikmēneša uzkrājuma iemaksas rada labu pamatu labklājības vairošanai un savu mērķu realizēšanai. Nauda vairo naudu, bet parādi parādus. Veidojot savu uzkrājumu, ar katru mēnesi būsiet tuvāk saviem sapņiem un stabilitātei.

Uzkrājumi un investīcijas sev, bērniem vai labklājības vairošanai

Lai kādi būtu mūsu mērķi, skaidrs ir viens – arī sešdesmit gados gribēsies jumtu virs galvas un pilnu vēderu. Līdz ar to mēneša budžetā būtu jāatvēl vieta uzkrājumiem nākotnei. Eksperte aicina iepazīties ar iespējām vairot savu uzkrājumu, to investējot, piemēram, trešajā pensiju līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. Tad šie 50 eiro mēnesī, kurus veltīsiet savam uzkrājumam, nesēdēs kontā un nezaudēs vērtību inflācijas dēļ, bet pelnīs lielāku uzkrājumu, darbojoties finanšu tirgos.

Tāpat iespējams uzkrāt kādam konkrētam mērķim, piemēram, bērna nākotnei, izglītībai vai kādai ļoti kārotai lietai. Krāšana atsevišķā uzkrājumu kontā neļaus sakrāto iztērēt pirms termiņa.

Salieciet mēneša izdevumu uzmetumu – katrs pirkums kā investīcijas

Kad ir aprēķināta finansiālā vērtība un salikts gada finanšu notikumu plāns, kā arī apdomāti uzkrājumi, ir laiks ķerties pie mēneša izdevumu plāna veidošanas. Salieciet pamata izdevumus, neaizmirstot ierēķināt visas saistības, piemēram, kredītu atmaksas. Tāpat palīdzēs arī atsevišķa plāna sastādīšana konkrēti kredītu atmaksai. Aplūkojiet kredīta atmaksas grafiku, jo, iespējams, iegūsiet ilgtermiņā, atmaksājot pamatsummu ātrāk un tādā veidā samazinot procentu maksu. Nevajadzētu aizmirst mēneša izdevumu plānā iekļaut visus īpašos notikumus – jubilejas, svētkus un paredzamos izbraucienus.

Sastādot plānu, var gribēties būt ļoti striktam un neatvēlēt neko ikdienas izdevumiem vai neplānotiem tēriņiem, domājot, ka tā varēsiet uzkrāt vairāk. Tomēr prakse rāda, ka ikdienā tomēr būs neparedzēti tēriņi, kam arī budžetā jāatvēl vieta.

Katram pirkumam jābūt jūsu investīcijām labklājības vairošanai un veselības stiprināšanai. Izvērtējiet savu iepirkuma grozu un, iespējams, nākamreiz izdevīgāk ir izmantot preču pasūtīšanu uz mājām. Vai izmēģiniet iepirkt pārtiku visai nedēļai jau nedēļu uz priekšu, vai apmeklējiet veikalu tikai ar iepirkumu sarakstu rokās. Viena formula nederēs visiem, bet sev atbilstošo atrast var, tikai mēģinot. Protams, visus pirkumus nav iespējams pārdomāt, bet tieši pārdomātie pirkumi, nevis emocionālie izdevumi palīdzēs sakārtot savus ikdienas tēriņus.

Seko līdzi saviem tēriņiem, tos pierakstot

Kad plāns izveidots, apdomājiet, kā jums būtu ērtāk tam sekot līdzi. Kādam vieglāk pierakstīt kladē, kādam veidot Excel tabulas – veidi ir dažādi, un šobrīd iespējams atrast arī mobilās lietotnes, kas palīdzēs ar budžeta plānošanu, tomēr jābūt uzmanīgiem, jo arī pārāk sarežģītas lietotnes vai tabulas var iesācējus atbaidīt. Jau liels solis pareizajā virzienā būs gada mērķu, ikmēneša izdevumu un sava kapitāla inventarizācija.

youtube icon
Abonēt youtube