Jaunākie bezdarba rādītāji liecina, ka bez darba ir 60,7 tūkstoši cilvēku. Tostarp nepilna puse no bezdarbniekiem ir nevakcinētas personas, ReTV Ziņām atzīst Nodarbinātības valsts aģentūras direktore (NVA) Evita Simsone.

E. Simsone komentē: “57% no reģistrētajiem bezdarbniekiem ir vakcinēti, 43% nevakcinēti. Neskatoties uz sertifikāta esamību vai neesamību, pienākums aktīvi meklēt darbi ir spēkā, piemērota darba kritērijs nav sertifikāta neesamība.”

Tomēr – pretēji iepriekš paustajām bažām – kovida pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu neesamības dēļ valstī šobrīd nav būtiski audzis bezdarba līmenis. Darba devēji visdrīzāk raduši dažādas iespējas arī nevakcinētas personas paturēt darbā.

Jānis Hermanis, Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts norāda: “Šīs metodes arī varētu būt diezgan radošas, lai tikai nevajadzētu viņus atlaist. Iespējams, arī paši darbinieki meklē risinājumus, tai skaitā atverot slimības lapas, citus risinājumus pielietojot, lai nebūtu jāšķiras.”

Iepriekšējie Ekonomikas ministrijas dati liecināja, ka līdz 15.decembrim nebija vakcinējušies aptuveni 60 tūkstoši nodarbināto, darba roku trūkuma dēļ darba devēji tomēr raduši dažādas iespējas, kā strādājošos darbā saglabāt.

Tikmēr aizvien augsts ir ilgstošo bezdarbnieku skaits, kuri visdrīzāk pat nevēlas atgriezties darba tirgū. Vidējais laiks, kādā bez darba palikušais iekārtojas jaunā darba vietā, ir seši mēneši. Tikmēr vairāk nekā ceturtā daļa aģentūrā reģistrēto klientu ir ilgstošie bezdarbnieki – tādi, kuri darbu nevar atrast ilgāk par gadu.

Nodarbinātības aģentūrā arī atzīst – veidojas tāds slānis, kuri Latvijā pārtiek vien no pabalstiem. Tam piekrīt arī darba devēji.

J. Hermanis: “Tas varbūt ir izveidojies kā dzīves veids. Nonākuši tik tālu, ka nav ieinteresēti meklēt jaunu darbu, jo ir citi kādi ienākumi izveidojušies, vai nu tie ir pabalsti, kāds nelegāls rūpals, varbūt ir piemājas dārziņš.”

Runājot par jaunākajiem bezdarba rādītājiem, tad salīdzinājumā ar pērnā gada sākumu bezdarba līmenis samazinājies par vienu procentu, taču dati par gada nogali ir ar citu tendenci, ReTV Ziņām stāsta E. Simsone.

NVA direktore: “Salīdzinājumā ar oktobra beigām, kad 2021.gadā bija viszemākais reģistrētais bezdarba līmenis, tad skaits ir pieaudzis. Tas ir par nepilniem 7 000.”

Lai gan dažādi eksperti pērn lēsa, ka ar kovida ierobežojumiem neapmierinātā iedzīvotāju daļa valsti varētu pamest, Nodarbinātības valsts aģentūrā būtisku interesi par darbu ārvalstis nemana. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijā prognozē, ka izbraukušo darba roku skaits tomēr varētu sasniegt desmit tūkstošus.

Saistītās tēmas:

youtube icon
Abonēt youtube