Strauji pieaugot pedagogu saslimstībai ar vīrusu, ir bažas, ka varētu pārtraukt ne tikai klātienes mācības, bet arī attālinātās, jo trūkst skolotāju, ReTV Ziņu dienestam atzīst vairākās pašvaldībās, kuras gaida rīcības soļus no Izglītības un zinātnes ministrijas. 

Lai mazinātu aizvien pieaugošo saslimstību ar kovidu, visa Valmieras sākumskola no šīs pirmdienas uz divām nedēļām mācības organizē attālināti. Skola katru dienu saņem jaunas ziņas par pozitīviem kovida gadījumiem bērnu vidū, tāpat inficējušies jau vismaz astoņi pedagogi.

Valmieras sākumskolas direktors Mārtiņš Vētra komentē: “Šobrīd pastāv draudi tam, ka nebūs iespējams noorganizēt mācības pat attālināti.” Direktors ReTV Ziņām norāda, ka mācību iestādē ievēro visas prasības par masku nēsāšanu un dezinfekciju, taču klātienes procesā vīrusa izplatību nav iespējams ierobežot.

M. Vētra: “Šobrīd skolotāji slimo, slimība ir ļoti agresīva, redzam, ka īsā laika periodā bērni, kuri bijuši kontaktā, arī saslimst. Tas vārds visu laiku pastāv, ka ir vieglāk, vieglāka saslimšana, bet es nepiekritīšu. Vismaz mūsu pieredzē saslimušajiem ir ļoti slikti, viņiem ir galvas sāpes, visi pārējie simptomi, līdz ar to kaut kāda strādāšana attālināti ir pilnībā izslēdzama.”

Saslimstība ar kovidu ļoti strauji izplatās arī Ogres novadā. Karantīnā atrodas gandrīz 90 klases. Kā ReTV Ziņām uzsver Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītāja, situācija mainās ik pa stundai, jau nākamnedēļ pedagogu trūkuma dēļ varētu būt problēmas nodrošināt mācības arī attālināti.

Inga Škapare, Ogres novada Izglītības pārvaldes pārstāve: “Katru dienu ir informācija par kādu atkal no jauna saslimušu pedagogu. Tā dalīšana – pusei attālināti, pusei klātienē – nu gandrīz vairs nav iespējama, jo skolotāji slimo.”

Tikmēr Liepājā attālinātais mācību darbs uz nedēļu noteikts divās skolās. Izglītības pārvaldes vadītāja ReTV skaidro, ka aizvien bēdīgāka aina iezīmējās tieši šīs nedēļas sākumā. Slimo gan bērni, gan arī pedagogi.

Kristīne Niedre-Lathere, Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja: “Ja pašsajūta ir slikta, tad nav variantu, tad ir darba nespējas lapa un skola meklē mācību priekšmetos aizvietojošo skolotāju, jebšu – uz kādu periodu konkrētais mācību priekšmets var izkrist no apguves zonas.”

Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā ReTV Ziņām norāda – lai augstās saslimstības dēļ skolās mācību darbs neapstātos, nepieciešams pārskatīt šobrīd noteikto karantīnas laiku.

Lasiet arī: Samazināts izolācijas un mājas karantīnas laiks; kontaktpersonas varēs iet uz darbu ar negatīvu testu

Inga Vanaga, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība vadītāja: “Kāds laiks ir nepieciešams, lai veselību atgūtu gan skolēni, gan izglītības darbinieki, un, balstoties uz šiem datiem, pārskatītu karantīnas termiņu.”

Izglītības iestādes gaida kādu reakciju no Izglītības un zinātnes ministrijas, bet tur, ilgi gatavojot atbildi, ReTV Ziņām norāda – saistībā ar pedagogu saslimstību būtisku problēmu pagaidām neesot. Ministre Anita Muižniece (JKP), apkopojot datus par attālināto mācību izmantošanu vēl aizvadītajā nedēļā, ReTV Ziņām rakstiski norāda – dažādos novados esot atšķirīgs saslimstības līmenis, atbildība jāuzņemas pašvaldību iestādēm.

“Tas nozīmē, ka racionālākais risinājums ir ļaut pašvaldībām lemt, kontrolēt attiecīgā reģiona izglītības iestādes. Runājot par bažām, ka vīrusa izplatība varētu radīt pedagogu trūkumu, jau vairākkārt esmu uzsvērusi dažādus risinājumus, piemēram, pārplānojot mācību procesu, veidojot blokstundas, mācot skolēnus pēc moduļu sistēmas u. tml. Daudzas skolas to jau veiksmīgi ir darījušas un dara,” tā Muižniece.

No vienas puses skolās un pašvaldībās ministrijas sniegto brīvību šobrīd pašiem pieņemt lēmumus vērtē pozitīvi. Tomēr arī atzīst – krīzes situācijā, kāda veidojas arī šobrīd, vēlētos redzēt konkrētāku rīcības plānu.

youtube icon
Abonēt youtube