Foto: Flickr/Valsts kanceleja

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš trešdien, 19.janvārī, vizītes laikā Varšavā, Polijas galvaspilsētā, tikās ar Polijas premjerministru Mateušu Moravecki (Mateusz Morawiecki), lai pārrunātu drošības situāciju reģionā, aktuālos Eiropas Savienības (ES) dienaskārtības un Latvijas-Polijas divpusējās un reģionālās sadarbības jautājumus.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, tiekoties ar Polijas premjerministru, atzīmēja, ka Latvija un Polija šobrīd piedzīvo vienlaikus vairākus kopīgus izaicinājumus – Covid-19 pandēmiju, Baltkrievijas hibrīduzbrukumu uz ES ārējās robežas, Krievijas militāro spēku koncentrāciju pie Ukrainas robežas un strauju enerogoresursu cenu pieaugumu.

K. Kariņš pauda, ka vislabākais veids, kā varam šos izaicinājumus pārvarēt, ir, cieši sadarbojoties ar mūsu partneriem ES un NATO. Ministru prezidents tikšanās laikā ar Polijas premjerministru īpaši uzsvēra sabiedroto vienotības lielo nozīmi. Vienlaikus norādot, ka Krievijas mēģinājumi atgriezties pie ietekmes sfēru dalījuma Eiropā ir nepieņemami.

Drošības kontekstā Ministru prezidents pateicās par Polijas ieguldījumu reģiona drošības stiprināšanā, gan nodrošinot Polijas karavīru dalību NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā, gan piedaloties NATO Baltijas valstu gaisa patrulēšanas misijā. Pārrunājot aktuālo situāciju uz ES ārējās robežas ar Baltkrieviju, K. Kariņš atzinīgi novērtēja Latvijas un Polijas atbildīgo dienestu ciešo sadarbību un spēju reaģēt krīzes situācijas.

Ministru prezidents sarunā ar M. Moravecki uzsvēra, ka Latviju un Poliju vieno gan kopīga vēsture, gan ļoti cieša sadarbība ekonomikā, Polija ir viena no Latvijas lielākajām tirdzniecības partnerēm. K. Kariņš aicināja paplašināt sadarbību transporta un infrastruktūras, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju un viedo specializāciju jomās. Tāpat sarunas gaitā tika uzsvērta sadarbība reģionālo projektu īstenošanā, piemēram, dzelzceļa infrastruktūra projekta “Rail Baltica” pabeigšana. Abi valdību vadītāji bija arī vienisprātis, ka ir jāstiprina Eiropas loma globālajā ekonomikā.

Vizītes laikā Ministru prezidents arī apmeklēja Varšavas sacelšanās muzeju, apliecinot cieņu poļu pretošanās kustībai Otrā pasaules kara laikā. Pēc K. Kariņa teiktā, mūsdienu Eiropā agresīvu lielvaru ambīcijas nedrīkst noteikt brīvu valstu likteņus un to ārpolitiskās izvēles – Varšavas sacelšanās muzejs un tajā redzamā ekspozīcija to skaidri apliecina.

Saistītās tēmas: ES ārējā robežaKrišjānis KariņšNATO

youtube icon
Abonēt youtube