Foto no privātā arhīva

Vai viegli būt vīrietim? Kas vispār ir “īsts” vīrietis? Kā vīrietim jāuzvedas, kā jāizskatās, ar ko jānodarbojās? Vai sievietei ir lemts izprast vīrieti? Jauna sieviete mākslas vārdā pārtop par vīrieti – kāpēc? Rīta kafija šonedēļ sarunājas ar daudzpusīgo un talantīgo mākslinieci Sabīni Moori par maskulinitātes pārvērtēšanu, dzimumu identitāti un Latvijas Drag King kolektīvu.

Multimediju dizainere un skatuves māksliniece Sabīne Moore vismaz reizi pusgadā pārtop par vīrieti – Bilu Lagūnu. Bils raksturots kā rotaļīgs, humoristisks, viņš savos darbos pieliek maz piepūles, taču vienmēr ir gatavs medaļas saņemšanai, pirms piedāvāts jebkāds apbalvojums vai slavinājums.

Nē, tas nav joks, tā nav ne ņirgāšanās, ne ākstīšanās,  caur Bila tēlu Sabīne pēta īpašības, kuras bieži piešķir vīrieša dzimumam, viņa caur performancēm izvērtē stereotipus un priekšstatus sabiedrībā par to, kādam tad būtu jābūt vīrietim.

Tomēr, lai iejustos tēlā “līdz kaulam”, Sabīnei ir pāris nosacījumi. Bils sabiedrībā iznāk reti, reizi pusgadā, bet, kad iznāk, tad kā zvaigzne!

Sabīne stāsta: “Man personīgi ir daži nosacījumi, kad es varu būt Bils. Lai īstenota Bila tēlu, man jāpieliek pēc iespējas mazāk piepūles, jo tas, manuprāt, veido jau pirmo daļu no tā, kas definē mana tēla vīrišķību. Savā mākslinieciskajā darbībā es pielieku daudz pūles ikdienā, bet man ir svarīgi, ka Bils un Drag Kinga projekti notiek vieglāk, gaisīgāk, nekā viss pārējais, ar ko es nodarbojos. Tāpat, lai iejustos Bila tēlā, man ir vajadzīgi skatītāji, jo tas ir šovs. Nebūt nav tā, ka man kaut kas kasās, un ir vēlme saģērbties kā vīrietim tāpat vien. Tā ir performance, un skatītāji ir viena no būtiskākajām sastāvdaļām, jo, ja nav skatītāju, nav ko rādīt. Es teiktu, ka šīs lietas sakrīt apmēram reizi pus gadā.”

Sarunā Sabīnei atklāju, ka melotu, ja teiktu, ka viņa mani nepārsteidz, redzot fotogrāfijas ar uzzīmētām ūsām, vēdera presi, pieliktu dzimumlocekli. Kā radās ideja kļūt par Drag King kolektīva sastāvdaļu?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bils Lagūns (@bils.la.guns)

Kāds tas ir “īsts” vecis?

“Manuprāt Latvijā cilvēki pievērš lielu uzmanību dzimumu identitātei un dzimumu izpausmēm, proti, kāds ir īsts “vecis”, kurš ir īsts vīrietis un kurš nav. Un tieši tāpat par sievietēm – kā būtu jāuzvedas sievietei, kas sievieti padara sievišķīgu utt. Man personīgi kā latvietei Latvijā ir nācies saskarties ar to, ka man uzliek “cepurīti” sieviete, un tad rīkojas izejot no šī faktora. Tas ir ļoti apgrūtinoši, jo es par sevi ikdienā nedomāju kā par sievieti, es vispār nedomāju par dzimumu ikdienā, es vienkārši darbojos. Man nenāk prātā domāt par sava dzimuma izpausmi kā tādu.

Bet, ja kādam ir šis priekšstats par to, kā jārīkojas, kā jāuzvedas, kas piestāv vai nepiestāv vienam vai otram dzimumam, nemaz nemēģinot noskaidrot kontekstu, bet balstoties uz kaut kādiem sabiedrībā pieņemtiem pieņēmumiem, tad tas rada nepatīkamas situācijas, pārpratumus.

“Iesaistoties Drag King komūnā, sākotnēji bija vēlme izmēģināt atbrīvoties no domas, ka mani vispār redz kā sievieti un pamēģināt maksimāli darboties tā, lai man redz kā vīrieti, jo es varu izpausties arī ļoti sievišķīgi, man ar to nav problēmu. Pirmo reizi ietērpjoties vīrieša drēbēs un iejūtoties “līdz kaulam” tēlā, man bija liels pārsteigums par to, cik daudz es ikdienā strādāju pie tā, lai es būtu sievišķīga. Un domājot par to sapratu – priekš kam?! Tas man tikai sarežģi dzīvi, es taču esmu vienkārši cilvēks.

Latvijas Drag King kolektīvs

Kas tad vispār ir Drag King? Latvijas Laikmetīgās mākslas centra mājas lapā atrodamā informācija liecina, ka Latvijas Drag King Kolektīva mērķis ir veidot iekļaujošu Latvijas sabiedrību, veicinot LGBT+ kopienas redzamību un izpratni par to. Kolektīva darbība tiecas pārvērtēt tradicionālās maskulinitātes robežas un veidot drošu vidi caur drag performanci, izglītošanu un sarunu.

Drag King kultūru Latvijā aizsāka divas mākslinieces Laura Šterna un Mētra Saberova. Latvijas Drag King Kolektīvs tika izveidots līdz ar pirmo Latvijas Drag King festivālu 2019.gada decembrī Rīgā. Un kopš tā brīža kolektīvs turpina uzstāties publikas priekšā un tiešsaistē, bet jau 2020. gadā sarīkoja festivālu ar dalībniekiem no Baltijas valstīm

“Un es savukārt biju pirmā, kas pieteicās kā trešais šajā komūnā.” Sabīne stāsta, ka, kā jau daudzās komūnās, cilvēki nāk un iet, tāpēc konkrētu skaitu Drag King komūnā nosaukt būtu grūti.

Drag King šovu mērķis ir, vienkāršoti izsakoties, izjaukt izpratni, ka ir divi dzimumi.

Jautājām Sabīnei, vai divu gadu laikā Latvijas Drag Kingiem ir izvedies ieviest pārmaiņas, mainīt viedokļus?

“Jā. Domāju, ka izmaiņas ir un būs. Sākotnēji Laura mani vairākkārt aicināja definēt, kas es esmu un kāpēc es to daru, un es ļoti pretojos tam.

Priekš manis šī darbošanās kā Bilam ir pašpētījums un vēstījums. Es dzīvoju, pētu un izpaužos. ”

Drag Kings šovos es performances Sabīne (Bils Lagūns) veido par kādu konkrētu tēmu, proti, pievērš uzmanību kādai tēmai, kas tajā brīdī viņu interesē. “Es pētu, analizēju, izpaužu to sauc performanci. Es mēģinu atainot stereotipizētus tēlus, kādam vīrietim būtu jābūt. Manuprāt, mūsu sabiedrībā ir diezgan ierobežots raksturojums, kāds vīrietis vispār būtu pieņemams. Arī tas man šķiet absurdi,” par uzstāšanos stāsta māksliniece.

Kā sabiedrība uztver, ka sieviete atveido vīrieti?

Neiedziļinoties šīs idejas kultūrā, ne vienam vien rodas izbrīns, kāpēc lai sieviete piekārtu dzimumlocekli un reizēm sevi prezentētu kā vīrieti? Kā Sabīni kā Bilu uzņem sabiedrība?

“Es neesmu izjutusi nosodījumu vai neizpratni par šo mākslas izpausmi. Ir bijušas interesantas diskusijas, taču nicinājumu jutusi neesmu. Esmu gan dzirdējusi, ka citiem ir bijis grūti kādu pārliecināt, vai no ģimenes ir nācis liels šoks, bet par ko tad tas šoks īsti ir?! Manuprāt, visu ir iespējams izrunāt, noskaidrot, es nebaidos izrunāt, tāpēc, iespējams, man nekas tāds nav bijis.”

Kā Sabīne komentētu, kā notiek Drag King šovs, vai tas ir kā teātra uzvedums vai koncerts? “Lai atbildētu uz šo jautājumu, man mazliet jāiepazīstina ar vēsturi. Drag uzplaukums bija 80’ gadu beigās Ņujorkā, jāpiemin arī Madonnas dziesma “Vogue”, kas ļoti palīdzēja šai kopienai kļūt par popkultūras sastāvdaļu, kā arī pasaules slavu ieguvušais šovs RuPaul’s Drag Race, kas ir gājis tālu ceļu, lai nonāktu līdz šovam. Bet runājot par Drag Kingiem, šī izpausme nav tik ārišķīga kā Drag Queens, šī izpausme ir gājusi klusāku ceļu paralēli Drag Queens, bet Latvijā mēs šovus veidojam, lielā mērā iedvesmojoties no Britu Drag Kingu šoviem. Formāts oriģināli ir krāšņa ballīte, kur visi it kā ir vakartērpos, un notiek konkurss. Konkursam ir dažādas kategorijas vai vadlīnijas par to, kā var izpausties. ”

Vai notikušie šovi Latvijā ir apmeklēti? Kāda publika nāk skatīties šos šovus? “ Šovus apmeklē plaša publika. Es, protams, pūlī nevaru saskatīt, vai lielākā daļa atnākušo ir heteroseksuāli cilvēki vai LGBT+ kopienas cilvēki. Nāk tiem, kuriem tas interesē. Sievietes nāk pārsvarā. Es neredzu iemeslu kādam nenākt, smejoties nosaka Sabīne.

Kādi ir tipiskākie stereotipi, kas novēroti, iejūtoties Bila tēlā? “Mans tēls jau ir pavisam maza kūkas daļiņa. Savā tēlā es diezgan daudz uzsveru tādas īpašības, kādas sievietes arī mēģina aizgūt, lai viņas uztvertu nopietni, jo vīrieša tēlam vēsturiski ir vairāk privilēģiju. Manuprāt, tā ir ļoti slikta ideja – paņemt īpašības sev tikai tāpēc, ka tā ir norma.

Manās performancēs komiskākais un šokējošākais laikam ir vīriešu dzimumlocekļa redzamība. Priekš manis tas ir interesanti, jo tā ir tīri bioloģiska atšķirība starp sievieti un vīrieti, un tas ir kaut kas tāds, par ko vīrieši var runāt savā starpā.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bils Lagūns (@bils.la.guns)

Vai vīrietim ir būt grūti?

Ne reizi vien dzirdēts, ka sievietes uzskata, ka vīriešu dzīve ir vieglāka vairākos aspektos. Kāds ir Sabīnes novērojums? “Es domāju, ka ir grūti būt vīrietim. Jebkuram cilvēkam, kurš sevi nosauc vai nu par sievieti, vai vīrieti, ir grūti, jo cilvēks savās darbībās visu laiku sevi liek kaut kādos rāmjos.

Man šķiet, ka katra cilvēka dzimuma identitāti veido tā paša individuālā cilvēka priekšstati par to, ko vārds “sieviete” vai “vīrietis” nozīmē. Un to veido gan pieredze no bērnības, gan draugi, gan skolas vide. Un mani novērojumi liecina, ka šīs izpratnes ir ļoti dažādas.

Man, protams, nešķiet, ka vajadzētu no dzimumu sadalījuma tikt vaļā pavisam, tomēr tā ir tradīcija un tas veido kultūru. Taču man gribētos, lai sabiedrībā būtu brīvāka griba cilvēkam izvēlēties, kurā pusē viņš labāk jūtas.”

Vienlaikus Sabīne uzsver, ka dzimuma identitāte un seksuālā orientācija ir atšķirīgas lietas. Tās nav obligāti saistītas. Abas paiet zem LGBT kopienas karoga, taču nav teikts, ka orientācija ir šāda vai tāda. Kolektīvos iesaistās gan heteroseksuāli, gan homoseksuāli cilvēki, paskaidro māksliniece.

Šobrīd māksliniece Mētra Saberova uzņēmusies vadīt Baltijas Drag King kolektīvu, bet Latvijas kolektīva darbība atstāta novārtā, tāpēc Sabīne vēlētos kolektīvu savest kopā uz kādu pasākumu šajā gadā. Tāpat šobrīd turpinās arī sabiedrības izglītošanai veltīts projekts – Drag King vēstures īskurss platformā Youtube.

Sērijās tiek stāstīts gan par dragkingu fenomena vēsturi un attīstību, sākot no 16. gadsimta līdz mūsdienām, gan par dragkingu performances mākslas principiem un māksliniekiem Latvijā un pasaulē.

Nu, vai viedoklis par Drag Kingiem mainījās? Dalies komentārā!

youtube icon
Abonēt youtube