Foto: Unplash.com

Biedrība “Zero Waste Latvija” sadarbībā ar Latvijas uzņēmēju lielāko organizāciju panākusi vienošanos par nepārstrādājamās plastmasas pilnīgu aizliegumu no 2024.gada.

“Esam patiesi priecīgi par uzņēmēju izpratni vides jautājumos, ilgtspējīgo un inovatīvo vīziju. Varam lepoties ar uzņēmējiem, kas domā par to, kādu Latviju atstāsim nākamajam paaudzēm,” saka Valdis Mežs, Latvijas Ražotāju un pārdevēju apvienības vadītājs.

Vienošanās paredz, ka plastmasas iepakojumam varēs izmantot tikai tādu materiālu, kas ir tiešām pārstrādājams. “Tas ir salīdzinoši mazs pielāgošanās solis uzņēmējiem, bet pirmais ievērojamais panākums nepārstrādājamās plastmasas atkritumu apjoma samazināšanā. Kopā turpināsim strādāt arī pie iepakojuma apjoma optimizācijas, jo šobrīd daudziem produktiem iepakojuma slāņu ir arī vienkārši par daudz,” saka Maija Krastiņa, Zero Waste Latvija valdes locekle.

No 2024.gada preces un produktus varēs iesaiņot sekojošā plastmasas iepakojumā: 1 – PET (polietilēntereftalāts), 2 – HDPE (augsta blīvuma polietilēns) un 4 – LDPE (zema blīvuma polietilēns).

“Zero Waste Latvija” norāda, ka šis ir tikai pirmais solis sadarbībai ar uzņēmējiem. 2022.gadā organizācija uzsākusi darbu pie ilgtspējīga iepakojuma rokasgrāmatas uzņēmējiem un arī finanšu instrumentu rekomendāciju izstrādes atkritumu politikas veidotājiem un lēmumu pieņēmējiem.

Lasiet arī: Iedzīvotāju depozīta maksa – dārgāki dzērieni vai tomēr pircējs to saņem atpakaļ?

“Ceram arī jau šī gadā novembrī sākt ar ministriju strādāt ar pie nodokļu politikas. Visiem, kas turpinās iepakot savas preces nepārstrādājamā plastmasā vai citā nepārstrādājamā iepakojumā, jārēķinās ar augstāku maksu par šo iepakojumu. Tiks izstrādāts finanšu instrumentu kopums, kas padarīs ilgtspējīgu iepakojumu konkurētspējīgu,” saka Maija Krastiņa.

“Zero Waste Latvija” arī izsaka cerību, ka 15-20 miljoni eiro, kurus šobrīd Latvijas nodokļu maksātāji maksā “soda naudā” Eiropas Komisijai par nepārstrādāto plastmasu ministrijas neizdarības dēļ, pēc 2024.gada tiks novirzīti arvien jaunu un ilgtspējīgu iepakojuma risinājumu rašanai.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šai vides organizāciju un nozares sadarbībai nav paudusi atbalstu, norādot, ka jau 10 gadus strādā pie šī jautājuma.

Ierēdnis, kurš vēlējās palikt anonīms, norādīja, ka šādi risinājumi apdraud atkritumu un plastmasas nozares izaugsmi.

“Zero Waste Latvija” izsaka cerību, ka uzņēmējiem, kļūstot arvien motivētākiem, ziņas par videi un patērētājiem draudzīgiem risinājumiem būs lasāmas daudz biežāk, ne tikai reizi gadā 1.aprīlī.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube