Ekrānuzņēmums iegūts no Youtube – TRT World

Valdība otrdien, 14.jūnijā, lēma reģistrējamo infekciju sarakstā iekļaut pērtiķu bakas, norādot, ka tā ir bīstama infekcijas slimība, ar kuru var slimot gan cilvēki, gan dzīvnieki.  

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) jau pašreiz veic pērtiķu baku infekcijas slimības reģistrāciju un epidemioloģisko izmeklēšanu, taču šāds lēmums nepieciešams, lai apstiprinātu vienotu procedūru Ministru kabineta noteikumos*. Noteikumos nostiprināta laboratoriskā izmeklēšanas metode un izmeklējamie paraugi aizdomu gadījumā par cilvēka inficēšanos pērtiķu bakām, kā arī informācijas apmaiņa starp SPKC, Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un citām iesaistītajām iestādēm, tostarp Pasaules veselības organizāciju (PVO).

Jau vēstīts, ka šā gada maija sākumā Apvienotajā Karalistē cilvēkam, kas nesen bija atceļojis no Nigērijas, tika diagnosticētas pērtiķu bakas, kam sekoja paziņojumi par saslimšanas gadījumiem ar pērtiķu bakām arī citās valstīs. Maija beigās par pērtiķu baku gadījumiem ziņoja jau 23 valstis un infekcija joprojām turpina izplatīties.

Arī Latvijā 3. jūnijā tika ziņots par diviem laboratoriski apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem.

Pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Infekcijas rezervuārs dabā joprojām nav zināms, bet vīruss tika konstatēts dažiem grauzējiem un pērtiķiem, no kuriem inficējās arī cilvēki. Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem bija reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem. Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) ir no 5 līdz 21 dienai.

Plašāka informācija par infekcijas slimību, profilaksi, ārstēšanu pieejama SPKC tīmekļvietnē.

*Ministru kabineta 1999. gada 5. janvāra noteikumi Nr. 7 “Infekcijas slimību reģistrācijas kārtība” 

youtube icon
Abonēt youtube