Foto: Pasažieru vilciens

Šonedēļ ir sākta pirmā elektrovilciena, ko “Škoda Group” uzņēmums “Škoda Vagonka” a.s. ražo AS “Pasažieru vilciens”, pārvietošana uz Latviju. AS “Pasažieru vilciens” visus 32 elektrovilcienus, kuri būs pilnībā gatavi pasažieru pārvadājumiem, saņems līdz 2023.gada beigām. 

“Dzelzceļa pasažieru pārvadājumu loma ir nozīmīga maršrutos visā Latvijā, jo īpaši Rīgas metropoles areālā, kur ar jauniem elektrovilcieniem varēsim uzlabot sabiedriskā transporta pakalpojumu. Tādēļ ir patiess gandarījums, ka beidzot šie vilcieni ir reāli ceļā uz Latviju, un jau pavisam drīz varēs sākt to testēšanu, un no jaunā gada arī izmantošanu pasažieru pārvadājumos,” pauž satiksmes ministrs Tālis Linkaits, uzsverot, ka ilgi gaidītie jaunie elektrovilcieni stiprinās dzelzceļu kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkaulu.

Vilciens šobrīd ceļo sadalītās daļās, četrās apsargātās kravas automašīnās – pirmajā no ražotnes Pilzenē tiek vesta ritošā daļa, otrajā no ražotnes Ostravā tiek vestas jumta sastāvdaļas, savukārt trešajā un ceturtajā – pirmie divi no pavisam četriem elektrovilciena vagoniem. Pārvietošana no Čehijas notiek caur Poliju un Lietuvu.

Plānots, ka ritošā daļa Rīgā tiks nogādāta 21.jūnijā, jumta sastāvdaļas – 22.jūnijā. Vagoni, kurus lielo gabarītu dēļ pārvieto tikai naktīs, lai pēc iespējas mazāk traucētu satiksmi, Latvijas galvaspilsētu sasniegs 23.jūnijā agri no rīta. Atlikušos divus elektrovilciena vagonus piegādās jūnija pēdējā nedēļā.

“Mēs “Pasažieru vilcienā” līdzīgi kā cilvēki visā Latvijā esam jau gana ilgi gaidījuši, kad spēsim nodrošināt jaunu komforta un pieejamības līmeni braucieniem pa dzelzceļu. Tas mirklis tuvojas, jo no sākotnējām specifikācijām un skicēm jaunais elektrovilciens ir kļuvis taustāms jau tepat uz vietas Rīgā. Līdz pasažieru pārvadājumiem ar to gan vēl ir ceļš ejams, jo ekspertu komanda vilcienu vēl samontēs un vairāku mēnešu garumā izmantos dažādām pārbaudēm uz mūsu dzelzceļa infrastruktūras, pārliecinoties par elektrovilciena atbilstību drošības un citiem standartiem,” piebilst AS “Pasažieru vilciens” valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

“Škoda Group” uzņēmuma “Škoda Vagona” a.s. valdes priekšsēdētājs Martins Bednarzs norāda: “Ņemot vērā pašreizējo situāciju Eiropā, mums bija jāmaina sākotnējie plāni vilcienu pārvietošanai. Visi vilcieni un nepieciešamās detaļas uz Latviju tiks nogādātas pilnībā ar autotransportu. Mēs arī sadarbojamies ar partneri no Latvijas, kas palīdzēs vilcienu gala montāžā tieši Latvijā. Vilcienu uzmontēsim uz platsliežu ratiņiem, uz jumta uzstādīsim elektroiekārtas un veiksim visus nepieciešamos darbus, lai varētu sākties vilciena testēšana. Tāda pati procedūra tiks veikta arī pārējiem vilcieniem, kuri tiks atvesti. Elektrovilciena testēšanu uz Latvijas dzelzceļa infrastruktūras plānots sākt augustā.”

AS “Pasažieru vilciens” visus 32 elektrovilcienus, kuri būs pilnībā gatavi pasažieru pārvadājumiem, saņems līdz 2023.gada beigām. Katrs no tiem sastāvēs no četriem vagoniem. Viena elektrovilciena garums būs 109 metri. Katrā vilcienā būs sēdvietas 436 pasažieriem. Vilcienos būs viena līmeņa iekāpšana no pasažieru platformām, kas ne tikai nodrošinās pakalpojuma pieejamību ikvienam, bet arī saīsinās pasažieru apmaiņas laiku pieturvietās. Iekāpšanas uz izkāpšanas ātrumu veicinās arī platākas vilcienu durvis.

Jaunajos elektrovilcienos būs klimata kontrole, ergonomiski sēdekļi, mūsdienu prasībām atbilstošas labierīcības. Tie būs aprīkoti ar video un audio informēšanas sistēmām, jaudīgu WiFi pieslēgumu.

Vilcienu gaita, salīdzot ar pašlaik lietošanā esošajiem, būs vienmērīgāka un trokšņu līmenis salonos būs zemāks. Jauno vilcienu konstruktīvais ātrums būs līdz 160 km/h (pašlaik – 120 km/h). Maksimālo ātrumu būs iespējams attīstīt iecirkņos, kur to nākotnē ļaus dzelzceļa infrastruktūra.

Pēc jauno elektrovilcienu iegādes AS “Pasažieru vilciens” varēs ieviest intervāla grafikus visos elektrovilcienu maršrutos. Tas nozīmē, ka darba dienu rītos un vakaros, kas tradicionāli ir noslogotākais laiks, vilcieni kursēs ik pēc 15 līdz 20 minūtēm. Paredzēts, ka ar jaunajiem vilcieniem izpildīs reisus Aizkraukles, Tukuma, Skultes un Jelgavas virzienā.

Visa projekta kopējās izmaksas ir 257,889 miljoni eiro, un 23 jauno elektrovilcienu sastāvu iegāde plānota ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu 114,211 miljonu eiro apmērā.

youtube icon
Abonēt youtube