Foto: Pixabay

Jau 8.reizi pasaulē un Latvijā tiks organizēti Starptautiskās Asteroīdu dienas pasākumi visu vecuma grupu un zināšanu līmeņu interesentiem, sākot ar profesionāļiem un beidzot ar tiem, kas par to iepriekš neko nav zinājuši.

Šogad Latvijā Asteroīdu dienas pasākumi klātienē tiks organizēti Meteorītu muzejā Rīgā ceturtdien, 30.jūnijā no plkst. 15.00 līdz 20.00 un sestdien, 2.jūlijā no plkst. 14.00 līdz 21.00. Lai piedalītos, nepieciešama iepriekšēja vietas rezervācija Meteorītu muzeja saitē. Šis gads ir ļoti īpašs, jo turpinām atzīmēt vēsturisko 50.gadadienu Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga lidojumam uz Mēnesi NASA Apollo 16 misijas ietvaros.

Asteroīdu dienas kustība pasaulē un Latvijā aizsākās 2015.gadā, apmēram divus gadus pēc Čeļabinskas meteorīta nokrišanas, izanalizējot tā radītos postījumus un liekot praktiski pārvērtēt mūsu civilizācijas kosmisko draudu riskus.

Par Starptautiskās Asteroīdu dienas datumu tika izvēlēts 30.jūnijs, kas ir gadadiena 1908.gada Tunguskas katastrofai. Starptautiskās Asteroīdu dienas mērķis ir izglītot sabiedrību par asteroīdu nozīmi mūsu vēsturē un lomu Saules sistēmā. Apzinoties šīs problēmas globālo nopietnību, ar 2016.gada ANO rezolūciju Asteroīdu diena tika pasludināta par globālu izglītības dienu, lai vairotu izpratni un veicinātu zināšanas par asteroīdiem. Līdz šim pasaulē ir notikuši tūkstošiem Asteroīdu dienas pasākumu, aptverot 125 no 195 pasaules valstīm, tostarp Latviju.

Latvijā jau ilgstoši tiek veikti nozīmīgi asteroīdu pētījumi un atklājumi. Šī gada aprīlī mazo planētu katalogu papildināja 24.asteroīds, kuram dots ar Latviju saistīts vārds – (567580) Latuni, kas nosaukts par godu Latvijas Universitātei un tās mācībspēkiem. Šo apmēram 1,5 km lielo asteroīdu 2017.gada 23.oktobrī Baldones observatorijā atklāja LU Astronomijas institūta vadošais pētnieks Ilgmārs Eglītis.

Šogad “Asteroīdu dienas Latvijā 2022” laikā organizatori pievērsīsisies dažādiem tematiem, analizēs asteroīdu draudus un kosmisko izpēti, kā arī meteorītu identificēšanu, izveidos mēroga modeli Zeme – Mēness – asteroīds, aicinās meklēt Latvijas meteorītus, iesaistoties zinātnes akcijā “Vai arī tavā pagalmā ir meteorīts?”, izmantojot Meteorītu muzejā izstrādāto meteorītu identificēšanas bezmaksas interaktīvo testu. 

Pasākuma laikā stāstīs par NASA DART kosmisko eksperimentu, kas šobrīd ir ceļā uz mērķi, lai septembrī kontrolēti ietriektos asteroīda Didimosa (Didymos) pavadonī Dimorfā (Dimorphos) un izmainītu tā trajektoriju.

Tā būs pirmā reize vēsturē, kad tehnoloģiski tiks izmainīta kāda asteroīda orbīta. Pēc tam šim eksperimentam sekos Eiropas Kosmosa aģentūras HERA misija, kas detalizēti pētīs radīto ietekmi.

Šogad Meteorītu muzeja apmeklētājiem būs īpaša iespēja apskatīt Aguas Zarcas oglekļa hondrītu, kas tika izvēlēts par 2021.gada meteorītu. Tajā tika atklātas apmēram 7 miljardus gadus vecas starpzvaigžņu daļiņas, visvecākās, kādas līdz šim ir pētītas laboratorijā. Ir zināms, ka oglekļa meteorītiem, it īpaši svaigi kritušiem, piemīt sava īpaša smarža. Šobrīd Aguas Zarcas meteorīta fragments ir vairāk nekā 2 gadus bijis iekonservēts, bet 2.jūlija Asteroīdu dienas pasākumu laikā tas īsu brīdi tiks atvērts, ļaujot interesentiem piedalīties unikālā akcijā – “Pasmaržo kosmosu!”. Aromāta intensitāte gan netiek prognozēta ļoti liela, taču tas ļaus pieskarties kosmosam vēl daudziem nepieredzētā dimensijā – smaržu maņu veidā. Daudziem meteorītiem pasākuma laikā būs iespējams pieskarties.

youtube icon
Abonēt youtube