Publicitātes foto

Saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem Latvijā aptuveni 70% ēku celtas laika posmā no 1946. līdz 1990.gadam. Ņemot vērā ilgstoši nepietiekamā apjomā un kvalitātē veiktos uzturēšanas pasākumus, liela daļa no šīm ēkām ir sliktā tehniskā stāvoklī ar zemu siltumnoturību.

To atspoguļo arī mājokļu attīstītāja Bonava Latvija veiktā pētījuma rezultāti – sava dzīvokļa energoefektivitāti kā sliktu vai drīzāk sliktu vērtē katrs otrais sērijveida mājokļa īpašnieks, bet tikai 7% atzīst, ka ar to ir apmierināti pilnībā.

Savukārt namu pārvaldnieks Selectum Home aprēķinājis, ka atkarībā no ēku tipa, rēķini par siltumenerģiju var atšķirties pat piecas reizes.

2009.gadā Ekonomikas ministrija izstrādāja energoefektivitātes paaugstināšanas programmu daudzdzīvokļu namiem, tomēr līdz šim tās ietvaros Rīgā no aptuveni 11700 dzīvojamām ēkām atjaunotas tikai nedaudz vairāk par 60. Tas nozīmē, ka joprojām ļoti liela daļa iedzīvotāju ik mēnesi par komunālo pakalpojumu, galvenokārt, siltumenerģijas, nodrošināšanu savam mājoklim maksā krietni vairāk nekā tie, kuri dzīvo jaunajos projektos vai renovētos namos.

Namu pārvaldīšanas uzņēmums Selectum Home, veicot rēķinu par siltumapgādi ziemas mēnešos salīdzinājumu starp dažādos laika posmos būvētām ēkām, secinājis, ka siltumenerģijas izmaksas uz vienu kvadrātmetru var atšķirties pat piecas

Vislielākās izmaksas par mājokļa apkuri konstatētas pirmskara un padomju laikos celtām ēkām, kuru iemītniekiem vidēji par vienu kvadrātmetru mēnesī jāšķiras no 2 līdz 3 eiro.

Tiem mājokļu īpašniekiem, kuriem pieder dzīvoklis no 2006. līdz 2015.gadam būvētā ēkā, šīs izmaksas jau ir mazākas un variē robežās no 1 līdz 2 eiro, savukārt pēc 2015.gada būvētiem mājokļiem rēķini ir krietni mazāki, proti, siltumenerģijas maksājumi uz vienu kvadrātmetru svārstās starp 60 centiem un 1 eiro.

Lasiet arī: Ekonomists: Gāzes cenu kāpums nesagādās nepārvaramas grūtības

Kā rāda Bonava Latvija veiktā pētījuma dati, šobrīd dzīvoklī, kas atrodas tipveida daudzdzīvokļu ēkā, mitinās aptuveni 56% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju. No tiem tikai 7% ir pilnībā apmierināti ar sava mājokļa energoefektivitāti. Namu renovācija un siltināšana ir viens no veidiem, kā būtiski paaugstināt ēku siltumnoturības līmeni, vienlaikus jāņem vērā, ka tas prasa arī zināmas investīcijas, kas bieži vien nav mazas. Sertificēti energoauditori ir aprēķinājuši, ka nereti visu nepieciešamo energoefektivitātes uzlabojumu izmaksas var sasniegt pat 200-500 eiro uz kvadrātmetru un visbiežāk šī summa jāsedz tieši dzīvokļu īpašniekiem. Tas līdz šim bijis arī viens no iemesliem, kas lielā mērā bremzējis ēku atjaunošanu, liedzot dzīvokļu īpašniekiem vienoties par finansējuma novirzīšanu nepieciešamo darbu veikšanai, ko atzīst arī Balakleitis. Līdz ar to veidojas paradoksāla un savā ziņā bezcerīga situācija – no vienas puses iedzīvotāji nespēj vienoties par līdzekļu atvēlēšanu namu renovācijai, jo summa ir pārāk liela, no otras puses liela daļa (pēc aptaujas – 48%) atzīmē, ka viņu komunālo maksājumu rēķini ir pārāk augsti un to apmaksa regulāri sagādā grūtības.

Savukārt, runājot par jauno projektu segmentu, savas mājvietas energoefektivitāti kā apmierinošu atzīmē 81% Rīgas un Pierīgas jauno mājokļu iedzīvotāju.

youtube icon
Abonēt youtube