Foto: Pexels

No pirmdienas, 11.septembra, pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos.

Lai vakcinētos, jāsazinās ar sava ģimenes ārsta praksi vai ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetu. Tāpat kā līdz šim vakcīnas saņemšanai var pieteikties arī tīmekļa vietnē Manavakcina.lv.

Vakcinācija rekomendējama visai sabiedrībai. Īpaši tā tiek rekomendēta: veselības aprūpes personālam; senioriem vecumā no 65 gadiem; cilvēkiem ar hroniskām slimībām; imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām; ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un viņu aprūpes personālam; grūtniecēm.

Vislabāk vakcinēties trīs mēnešus pēc pēdējās vakcīnas saņemšanas cilvēkiem no 65 gadu vecuma un imūnsupresētiem cilvēkiem; sešus mēnešus (bet ne ātrāk kā pēc trīs mēnešiem) pēc pēdējās vakcīnas saņemšanas pārējiem cilvēkiem; 4-6 mēnešus (bet ne ātrāk kā pēc trīs mēnešiem) pēc pārslimota Covid-19.

Šīs vakcīnas ir apstiprinātas lietošanai visā Eiropas Savienībā. Plānots, ka nākamo pielāgoto vakcīnu kravu Latvijā saņems nākamajā nedēļā.

Aizvadītajā nedēļā, no 5.septembra līdz 11.septembrim, Latvijā par 14,5% pieaudzis jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu. Infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) 1,04 norāda uz infekcijas slimības izplatīšanos sabiedrībā. Par 6% pieaudzis pacientu skaits stacionāros.

Iepriekšējās nedēļas laikā novērojams jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums vecuma grupā 0 līdz 19 gadiem un biežāk gadījumi tika reģistrēti Rīgā un Kurzemē.

Laika periodā no jūnija līdz augustam nāves gadījumu biežuma (uz 100 000 iedzīvotajiem) salīdzinājums parāda, ka cilvēku, kuriem bija primārā un balstvakcinācija, nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā bija 4,7 reizes zemāks nekā nevakcinētajiem un daļēji vakcinētajiem, bet tikai primāro vakcināciju saņēmušajiem nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā bija 4,1 reizi zemāks nekā nevakcinētajiem un daļēji vakcinētajiem, informē  Slimību profilakses un kontroles centrs.

Analizējot datus par pēdējiem trīs mēnešiem, redzams, ka no jūlija pieaug reinfekciju gadījumu skaits ar Covid-19, jūnijā tie bija 17,8%, jūlijā 26,6%, bet augustā jau 31,3% no visiem jaunatklātajiem gadījumiem.

Lasiet arī: Lietuvieši ražo čipsus ar vagīnas garšu

Jāatceras, ka Covid-19 slimnieka kontaktpersonai septiņas dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza divas dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem.

youtube icon
Abonēt youtube