Vladimirs Putins. Foto izgūts no Instagram @leadervladimirputin

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien, 21.septembrī, valstī izsludinājis daļēju mobilizāciju, vēsta krievu mediji.

Kā vēsta TASS, pēc Putina teiktā, Rietumi ir parādījuši, ka to mērķis ir iznīcināt Krieviju un ka tie ir mēģinājuši Ukrainas iedzīvotājus pārvērst par lielgabalu gaļu.

Mūsu mērķis ir atbrīvot Donbasu, izteicies Putins.

Kā paziņojis Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, daļējas mobilizācijas rezultātā Krievijas armijā tiks iesaukti 300 000 rezervistu, ziņo Unian. Pēc viņa teiktā, tas ir 1,1% no kopējiem mobilizācijas resursiem.

Kā ziņo krievu mediji, pavēstes rezervistiem sāks izsūtīt jau trešdien, 21.septembrī, turklāt norādīts, ka līdz pavēstes saņemšanai drīkst pārvietoties valsts robežās, taču “labāk to nedarīt.”

“Jūs varat mierīgi braukt komandējumā uz Krasnodaru vai Omsku, taču es jums neieteiktu braukt uz Turcijas kūrortiem. Atpūšaties Krimas un Krasnodaras apgabala kūrortos,” Valsts domes pārstāvja Andreja Kartapolova teikto rezervistiem citē Doždj.

Kā zināms, otrdien, 20.septembrī, bija paredzēta Putina uzruna tautai, kas vēlāk pārcelta uz trešdienas rītu, “kad modīsies arī tālie Austrumi.”

Tikmēr, kā vēsta Unian, interneta vietnē Google Krievijā meklētākā frāze ir “kā aizbraukt no Krievijas” – pēdējo reizi cilvēki tik ļoti par to interesējušies februāra beigās, pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā.

Īpaši par šo tēmu satraukti krievi Tulas apgabalā un Karēlijā.

Tāpat krievus interesē, kā uz laiku izvairīties no armijas, kurp iespējams aizbraukt no Krievijas bez vīzas, ārzemju pases un naudas, un kā salauzt roku.

Ņemot vērā Krievijā izsludināto mobilizāciju bruņotajos spēkos, Valsts drošības dienests (VDD) aicina Krievijas valstspiederīgos, kas uzturas Latvijā, nekavējoties informēt dienestu, ja tiek saņemta pavēste par iesaukšanu Krievijas armijā.VDD atgādina, ka saskaņā ar Krimināllikuma 77.1 un 95.1 pantu Latvijas pilsoņiem (t.sk. dubultpilsoņiem), nepilsoņiem un ārzemniekiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijas Republikā, par dienestu Krievijas bruņotajos spēkos un piedalīšanos karā pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem draud kriminālatbildība. Tāpat dubultpilsoņiem saskaņā ar Pilsonības likuma 24. panta pirmo daļu par minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem var atņemt Latvijas pilsonību.

Informāciju par saņemtām mobilizācijas pavēstēm var sniegt, rakstot VDD uz e-pasta adresi dd@vdd.gov.lv vai zvanot uz dienesta diennakts tālruni 67208964. VDD garantē informācijas sniedzēju konfidencialitāti.

Krievija Kriminālkodeksā veikusi izmaiņas un tagad karavīriem par padošanos gūstā draud cietumsods no trim līdz desmit gadiem. Iepriekš 13 pretkara kustības Krievijā izplatījušas aicinājumu krievu karavīriem atteikties no piedalīšanās kaujās un padoties gūstā, kamēr tas nav atzīts par krimināli sodāmu pārkāpumu. Ukraina pat izveidojusi karsto telefona līniju krievu karavīriem, kas vēlas padoties gūstā.

Lasiet arī: VIDEO | Putina uzvedība kļūst arvien dīvaināka – ieskats pēdējā samitā

Luhanskas apgabala Kara administrācijas vadītājs Sergejs Gaidajs iepriekš paudis uzskatu, ka gadījumā, ja Krievija sarīkos “referendumu” okupētajās teritorijās Luhanskas apgabalā, tas pavērs ceļu vispārējai mobilizācijai Krievijā.

Kā zināms, kopš 24.februāra, kad agri no rīta Ukrainā iebruka Krievijas karaspēks, dzīvību zaudējuši aptuveni 54 810 krievu karavīru, 9 000 Ukrainas karavīru un 396 bērni. Kara dēļ dati nav pārbaudāmi. Bēgļu gaitās devušies vairāki miljoni cilvēku, no tiem Latvijā reģistrēti aptuveni 37 629. Kopš septembra sākuma Ukrainas armijai izdevies atkarot vairāk nekā 3 000 kvadrātkilometru okupētās teritorijas, kas ir vairāk nekā Krievija iekarojusi kopš aprīļa.

youtube icon
Abonēt youtube