Foto: Kārlis Dambrāns/Flickr

Trešdien, 5.oktobrī, Rīgas dome nolēmusi pieņemt fonda Ziedot.lv piesaistītos iedzīvotāju ziedojumus 268 385 eiro apmērā, kas jāizlieto pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšanas darbiem.

Dome pilnvaroja Rīgas mēru Mārtiņu Staķi pašvaldības vārdā parakstīt ziedojuma līgumu.

Pilsētas mērs arī informēja, ka 95% pieminekļa kompleksa demontāžas darbu jau paveikti, bet 5% darbu tiks pabeigti tuvākajā laikā. “Ja analizē pēdējā laikā realizētos lielākos projektus, tad jāsecina, ka tas vienmēr ir valdības, pašvaldības, nevalstisko organizāciju un uzņēmēju veiksmīgas sadarbības rezultāts. Tāpat ir šoreiz – veicot pieminekļa demontāžu. Tika izvēlēts būvnieks, kas tiešām spēj ātri paveikt uzticētos darbus,” piebilda Staķis.

“Uzreiz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā no iedzīvotājiem saņēmām aicinājumu organizēt akciju ar mērķi nojaukt pieminekli Uzvaras parkā. Pēc 9. un 10.maija notikumiem sapratām, ka jānāk talkā politiķiem, un pavisam īsā laikā pieminekļa demontāžai tika saziedoti vairāk nekā 265 000 eiro. Mērķis bija simbolisks – būvgružu novākšana, mūsu sāpīgās pagātnes aizvākšana. Ar Rīgas domi vienojāmies, ka pieminekļa bronzas figūras un strēle jāpārvērš būvgružos, lai par saziedoto naudu veiktu to izvešanu,” teica Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Savukārt Sabiedrība par atklātību – Delna atzinusi, ka pieminekļa demontāžas būvnieka izvēles process bijis tiesisks un godprātīgs.

Biedrības direktore Inese Tauriņa komentē: “Vērtējām, vai process notika godprātīgi un atbilstoši normatīvajiem aktiem, analizējām dokumentus, konsultējāmies ar Iepirkumu uzraudzības biroju, runājām ar visiem iesaistītajiem būvniekiem. Secinājums – Rīgas dome ir rīkojusies gan godprātīgi, gan tiesiski. Papildus tam esam noslēguši līgumu ar Pieminekļu aģentūru, lai pārliecinātos, ka visā darbu procesā līdzekļi tiek izlietoti paredzētajam mērķim.”

Kā zināms, 23.augusta pēcpusdienā Uzvaras parkā no pieminekļu kompleksa tika nogāztas trīs statujas.  Trešdienas, 24.augusta, rīts padomju armiju slavinošā pieminekļa kompleksā sācies ar sievietes tēla statujas jaukšanu. Savukārt 25.augustā plkst. 16.43 ovāciju pavadībā nogāzts 79 metrus augstais obelisks ar zvaigznēm virsotnē. Obelisks iegāzies baseinā, saceļot lielas šļakatas un radot skaļu blīkšķi.

Lasiet arī: Solovjova propagandas raidījums: Latvieši balsojuši par ZZS, jo iestājas pret Latvijas dalību NATO

“Atgādinu, ka 2,1 miljons eiro ir kopējās izmaksas. Lielāko daļu veido baseina demontāža, skulptūru un obeliska nojaukšana — tikai ap 7% no visām izmaksām,” tā iepriekš vietnē Instagram rakstījis Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

No kopējām demontāžas izmaksām lielāko daļu veido baseina demontāža – 45%, kā arī tehnisko telpu un pamatu demontāža – 24%.

2% veido būvlaukuma uzturēšana, 3% –komunikāciju pārkrārtošana, 7% – obeliska skulptūru demontāža, bet  18% – teritorijas labiekārtošana.

Saistītās tēmas: demontāžaPiemineklisStaķisstrēleUzvaras parks

youtube icon
Abonēt youtube