Foto: Pexels

Šogad aprit 32 gadi, kopš 1991.gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem.

1991. gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991.gada janvāra barikādes ir arī izcils un starptautiski unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

1991.gada barikāžu atceres pasākumi Rīgā:

Piektdien, 13.janvārī, plkst.18.00 – tradicionālais Zaķusalas barikāžu aizstāvju pasākums tiks pārraidīts tiešraidē LTV sociālo mediju kontos un portālā LSM.lv. Pasākumā uzrunu aicināta teikt aizsardzības ministre Ināra Mūrniece, NBS komandieris Leonīds Kalniņš, uzstāsies barikāžu dalībnieki, vairāk nekā 200 jaunsargi dos svinīgo solījumu, spēlēs NBS štāba orķestris. Atceres pasākumam Zaķusalā ir dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai.

Pirmdien, 16.janvārī – individuāla ziedu nolikšana visas dienas garumā piemiņas vietā “Baltais krusts” pie Vecmīlgrāvja tilta un Mārupes kapos pie pieminekļa brīvības cīnītājiem.

Otrdien, 17.janvārī, plkst.19.00 tiešsaistes intervija ar psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, kas devās uz Ukrainu krīzes psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanai, un kuras tur uzņēma arī barikāžu fotogrāfijas, kas būs apskatāmas izstādē Doma laukumā 20.janvārī. Tiešraides šeit , kā arī LSM.lv un portālā TVNET.

Ceturtdien, 19.janvārī, plkst.19.00 tiešsaistes intervija ar TVNET kara reportieri, Ukrainas barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri, kura fotogrāfijas būs apskatāmas izstādē Doma laukumā 20.janvārī. Tiešraides šeit , kā arī LSM.lv un portālā TVNET.

Piektdien, 20.janvārī – 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991.gada 20.janvārī bojā gājušos. Visas dienas garumā individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem. 20.janvārī plkst.10.00 Doma laukumā notiks valsts svētkiem, 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītas Latvijas valsts amatpersonu uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem. Tiešraide: 1991.gada barikāžu muzeja šeit.

20.janvārī plkst.10.00 – 19.00 Doma laukumā jaunsargu uzraudzībā degs piemiņas ugunskurs, būs apskatāma muzeobusa ekspozīcija, kā arī īpaša 40 lielformāta fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, ļaujot vilkt paralēles un saskatīt kopējo cīņā par brīvību. Latvijas fotogrāfijas no 1991.gada barikāžu muzeja krājuma. Ukrainas barikāžu fotogrāfijas uzņēmuši Irēna Goluba, Agija Bogdanova un TVNET kara reportieris Jānis Vingris.

Šogad barikāžu atceres laiks sakrīt ar skaudru un neiedomājami tumšu brīdi Eiropas vēsturē, tādēļ 1991.gada barikāžu muzejs kopā ar biedrību “Tavi draugi” aicina sniegt atbalstu un gaismu Ukrainas varoņiem, kuri šobrīd cīnās par savu un mūsu visu brīvību. Doma laukumā 20.janvārī notiks vērienīga ierakumu sveču liešana, izgatavotās sveces tiks nogādātas Ukrainas armijai – karavīriem tās noder, lai uzsildītu ūdeni, pagatavotu maltītes un lai sasildītos. Viss ierakumu sveču liešanai nepieciešamais būs pieejams uz vietas, apmeklētāji ir laipni aicināti arī ņemt līdzi un ziedot sveces un to atlikumus. Pasākuma dalībnieki tiks cienāti ar īstu Ukrainas boršču no kafejnīcas “Borščs – garšīgi pie ukrainietēm”.

Atceres dienas ietvaros Doma laukumā no plkst.14.00 līdz 16.00 ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies Latvijas mūziķi, koristi un jaunie dzejnieki.

20.janvārī plkst.14.00 – ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie 1991.gadā bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

20.janvārī plkst.19.00 Rīgas domā koncerts “Laika liecība. Lūgšana”. Ieeja brīva.

20.janvārī plkst.13.00, kinoteātrī “Splendid Palace” – Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” īpašais seanss barikāžu dalībniekiem. Uzrādot barikāžu dalībnieka statusa apliecību, biļešu cena pieaugušajiem – 5 eiro, senioriem – 4.50 eiro.

20.janvārī plkst.19.30, kinoteātrī “Splendid Palace” notiks Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” barikāžu atceres dienas seanss kopā ar režisoru un filmas veidotājiem.

Viestura Kairiša spēlfilma “Janvāris” nedēļā no 13.janvāra līdz pat 22.janvārim tiks izrādīta Rīgā un reģionos.

Papildus 1991.gada barikāžu muzeja digitālā izstāde apskatāma šeit. 1991.gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Rīgā, darba dienās no plkst.10.00 līdz 17.00. Ekspozīcija virtuāli apskatāma mājas lapā www.barikades.lv.

“20.janvārī, valsts svētkos, 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, Doma laukumā aicinām uz vērienīgāko pasākumu ”Barikādēm 32” daudzveidīgajā programmā – ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies Latvijas mūziķi, koristi un jaunie dzejnieki, notiks fotogrāfiju izstādes atklāšana “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”. Doma laukumā visu dienu degs ugunskurs, būs apskatāms oranžais Barikāžu muzeobuss, varēs nogaršot īstu ukraiņu boršču. Sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” notiks vērienīga ierakumu sveču liešana Ukrainai. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts atnest sveces vai to atlikumus. Svētku nedēļā īpaši notikumi būs arī tiešsaistes sarunas ar izstādes fotogrāfiem, kas pavisam nesen ir fotografējuši Ukrainas barikādes, viena – ar krīzes psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, otra – ar TVNET kara reportieri Jāni Vingri. Līdzības starp valstīm fotogrāfijās ir nenoliedzamas, barikādes ir jābūvē, lai aizstāvētos. Lai uzvar miers un brīvība!” komentē 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais.

Lasiet arī; VIDEO | ZeBrene duetā ar Renāru Zeltiņu skaidro, vai pasaulē valda ķermeņa kults

“Liels prieks, ka šogad pienācis laiks tiešsaistes elektroniskajam izdevumam vēsturiskajai grāmatai “Latvijas Tautas fronte barikādēs”. Kāpēc mums izdevās? Kā Latvija nosargāja savu brīvību, par kuru esam maksājuši dārgu cenu, izlejot to cilvēku asinis, kas aizgāja mūžībā? Kā reāli notika barikāžu organizēšana un norise? Šie un daudzi citi jautājumi tiek atbildēti, izklāstīti ar plašu fotogrāfiju klāstu un hronoloģisku un detalizētu barikāžu laika notikumu norisi. Grāmata ir pieejama visiem interesentiem tiešsaistē www.barikades.lv mediatēkas literatūras sadaļā,” norāda 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992.gadam un grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks.

Romualda Ražuka grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” ir pieejama elektroniski visiem interesentiem šeit mediatēkas literatūras sadaļā.

youtube icon
Abonēt youtube