Foto: Pixabay

ASV pastiprinās stratēģisko partnerību ar Kazahstānu, veidojot ciešāku ekonomisko sadarbību ar šo un pārējām Centrālāzijas reģiona valstīm, savas pirmās oficiālās vizītes laikā Astanā paziņoja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens (Antony Blinken). Par to vēsta Reuters

«Vēlos uzsvērt, ka stratēģiskā partnerība starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Kazahstānu piedzīvo ļoti strauju attīstību. Kopš 1991.gada decembra, kad ASV kā pirmā valsts atzina Kazahstānas neatkarību, ASV ir stingri apņēmušās atbalstīt Kazahstānas un visa reģiona valstu suverenitāti, teritoriālo integritāti un neatkarību,» pauda Blinkens.

Viņš arī uzsvēra, ka ASV uzņēmēji jau sākotnēji bija vieni no pirmajiem, kas investēja Kazahstānā, šiem ieguldījumiem kopš 1991. gada pārsniedzot 50 miljardus ASV dolāru.

Tāpat vizītes laikā Blinkens paziņoja par papildus 25 miljonu ASV dolāru piešķiršanu Vidusāzijas valstu Ekonomiskās noturības iniciatīvai, kas kopumā tagad veidos 50 miljonus ASV dolāru. Šīs palīdzības uzdevums ir plašāka reģionālās ekonomikas attīstīšana, jaunu eksporta tirgu izveide un privātā sektora investīciju piesaiste. Iniciatīva Vidusāzijas valstīm palīdzēs mazināt Krievijas agresijas Ukrainā sekas, iegūstot jaunus sadarbības partnerus un veicinot reģiona valstu ekonomiku diversifikāciju.

Arī Kazahstānas ārlietu ministrs Muhtars Tileuberdi uzsvēra, ka sadarbība ar ASV attīstās pastiprinātas stratēģiskās partnerības garā. Ar jaunu spēku ir aktivizējies politiskais dialogs, strauji pieaug ekonomiskā sadarbība un investīcijas. Savstarpējais tirdzniecības apgrozījums starp Kazahstānu un ASV 2022.gadā pārsniedza 3 miljardus ASV dolāru, kas ir pieaugums par 37,2% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. ASV ir viens no lielākajiem investoriem Kazahstānas ekonomikā, un kopējais

ASV tiešo investīciju apjoms Kazahstānā pārsniedz 62 miljardus ASV dolāru.

Pie tam 2022.gada pirmajos trīs ceturkšņos ASV investīciju pieplūdums palielinājās par 58,8%, salīdzinājumā ar 2021. gada pirmajiem trīs ceturkšņiem. Kazahstānā jau ir aptuveni 590 uzņēmumi ar ASV kapitāla un šobrīd var novērot pieaugošu interesi no ASV kompāniju puses par Kazahstānas tirgu.

Tileuberdi piebilda, ka Kazahstānas un ASV vadības ir izveidojušas regulāru konsultāciju mehānismu, lai izvairītos no negatīvām sekām Kazahstānas ekonomikai un novērstu iespējamās sekundārās sankcijas. «Abās pusēs esam iecēluši nacionālos koordinatorus, kas regulāri savstarpēji sazinās. Mēs esam pateicīgi ASV, ka laikus tiekam informēti par iespējamiem sekundāro sankciju piemērošanas gadījumiem,» sacīja ārlietu ministrs.

«Pateicoties tam, šobrīd nevienu Kazahstānas uzņēmumu un nevienu nozari nav skārušas sekundāras sankcijas,» uzsvēra Tileuberdi.

ASV izteica atbalstu Kazahstānas prezidenta Kasima Žomarta Tokajeva pagājušajā martā izsludinātajai reformu programmai. «Ar nepacietību gaidām konkrētus programmas īstenošanas soļus, paplašinot sabiedrības līdzdalību politiskajos procesos, palielinot valdības atbildību, ierobežojot korupciju, ieviešot prezidenta termiņa ierobežojumus un aizsargājot cilvēktiesības. Šīs reformas ir svarīgs iemesls, kāpēc ārvalstu investori, tostarp no ASV, ir gatavi paplašināt sadarbību ar Kazahstānu,» sacīja Blinkens.

Tāpat ASV valsts sekretārs izteica pateicību Kazahstānai par Ukrainai sniegto humāno palīdzību – pārtikas, apģērba, zāļu un citas humānās palīdzības piegādēm, tostarp iekārtojot «neuzvaramības teltis» Kijevā un Bučā, kur ukraiņiem ir iespējams ziemas salā sasildīties un rast atelpu no kara.

Saistītās tēmas: ASVCentrālāzijaKazahstāna

youtube icon
Abonēt youtube