Foto: Pixabay

Krievijā parādījušies priekšnoteikumi tās sabrukumam pēc pilna mēroga kara beigām pret Ukrainu, tā medijam Argument norāda Krievijas opozīcijas līderis, sociologs un bijušais Valsts domes deputāts Igors Jakovenko.

Jau tagad tam ir ļoti daudz priekšnoteikumu.Tostarp tas, ka uz fronti sūta faktiski mirt uz ukraiņu zemes. Un sūta, pirmkārt, nomaļo reģionu pārstāvjus. Maskaviešus sūta  ļoti maz, 40 reizes mazāk nekā nomaļu iedzīvotājus, uzsver sociologs.

Pēc Jakovenko domām, tas veicina to, ka reģionos mostas tendences atdalīties, ko reģioni vienmēr ir vēlējušies izdarīt un kas “būtībā ir PSRS sabrukuma procesa turpinājums,” ziņo Unian.

Bijušais Krievijas Valsts domes deputāts neizslēdz, ka šādu procesu rezultātā var veidoties “Maskavija”, kas ietver Maskavu un Maskavas apgabalu.

“Tas nav ukraiņu petīcijas, bet gan Krievijas iekšējo procesu rezultāts, kas kļuva iespējams, pateicoties šim karam,” sacīja Jakovenko. Kā vēstīts, Ukrainā diennakts laikā vairāk nekā 25 000 iedzīvotāju parakstījuši elektronisku petīciju, kas aicina Krieviju pārdēvēt par Maskaviju. Maskavija bija viduslaiku valsts mūsdienu Krievijas Federācijas rietumu daļā, izveidojusies no Maskavas kņazistes.

Iepriekš arī politologs Andrejs Piontkovskis izteicās, ka Krievijai draud sabrukums, un  Čečenijas valsts vadītājs Ramzans Kadirovs it kā jau gatavojas neatkarības karam.

Arī Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Aleksejs Daņilovs uzskata, ka Krievijas sabrukums ir neizbēgams. Pēc viņa prognozēm, šis process sāksies Kaukāzā.

Savukārt politikas analītiķe Olga Kurnosova domā, ka šķelšanās Krievijā varētu notikt pēc jautājuma par reparāciju izmaksāšanu Ukrainai.

Jau ziņots, ka ideja par Krievijas Federācijas pārdēvēšanu par Maskaviju Ukrainā nav jauna. Jau 2019. gadā šādu priekšlikumu izteica Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska politiskais padomnieks Ņikita Poturajevs.  Vēlāk žurnālists Aiders Muždabajevs atzīmēja, ka Krievijas pārdēvēšanai par Maskaviju ir vēsturisks pamatojums. 2022. gada 30. novembrī Ukrainas vēstnieks ANO Serhijs Kislica sacīja, ka Ukraina varētu oficiāli Krieviju pārdēvēt par Maskaviju.

Pēc petīcijas autora domām, “Krievijas vēsturiskais nosaukums ir Maskavija”, tāpēc ir nepieciešams aizstāt vairākus terminus, tostarp “Krievijas Federāciju” ar “Maskavas Federāciju”, ziņo Unian.

“Šis nosaukums tika lietots Eiropas un dažās Āzijas  valodās. Šāds nosaukums bija arī daudzās 16.-19.gadsimta vēsturiskajās kartēs, kas tika izgatavotas Eiropā pirms un pēc Maskavas kņazistes  pārdēvēšanas par Viskrievijas impēriju,” norādīts petīcijā.

Vienlaikus tiek norādīts, ka “Krievija pastāv tikai 301 gadu” – kopš 1721.gada 22.oktobra, kad Maskavas cars Pēteris I pasludināja Maskavas kņazisti par Krievijas impēriju.

Lasīt arī: Tiesībsargs: VID prettiesiski aprēķinājis nodokļus iedzīvotāju vietā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka “petīcijā izvirzītais jautājums prasa rūpīgu izpēti gan vēsturiskā un kultūras konteksta plānā, gan ņemot vērā iespējamās starptautiskās tiesiskās sekas”. Zelenskis vērsies pie Ukrainas premjerministra Denisa Šmihaļa uzdodot kopīgi ar zinātniekiem risināt šo jautājumu.

youtube icon
Abonēt youtube