Foto: Andrejs Strokins

Pēc vairāk nekā divus gadus ilga darba filmēšanas laukumā maijā noslēgsies vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” uzņemšana, un pēdējos kadrus kameras fiksēs kinopilsētiņā “Cinevilla”.

Tajā rekonstruēta vēsturiskā Rīgas Latviešu biedrības nama aula, kur 1873.gadā ar Baumaņu Kārļa dziesmas “Dievs, svētī Latviju” pirmatskaņojumu tika atklāti pirmie Dziesmusvētki. Pēc šīs simboliskās ainas uzņemšanas filmas sagatavošana pāries montāžas un pēcapstrādes fāzē, lai jau šī gada novembrī filma par pirmajiem latviešu dziedāšanas svētkiem nonāktu uz kinoteātru ekrāniem.

Vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” noslēdzošais filmēšanas posms tiks atklāts 5.maijā Rīgā, uzņemot ainas Vecrīgas ielās, kam sekos vairākas filmēšanas dienas citviet Latvijā.

Pēdējā filmēšanas diena būs 14.maijā, kad kinopilsētiņā “Cinevilla” tiks īstenoti lielākie masu skati filmas uzņemšanas gaitā – lai atainotu pirmo latviešu dziedāšanas svētku atklāšanu Rīgas Latviešu biedrības nama aulā, filmēšanas laukumā pulcēsies ap 500 masu skatu dalībnieku.

“Filma “Zeme, kas dzied” top kā vērienīgs, kultūrnozīmīgs projekts – tās kulminatīvo epizožu filmēšana tuvinās šo sarežģīto, resursietilpīgo, bet būtisko projektu veiksmīgai pabeigšanai un pirmizrādei šā gada rudenī. “Zeme, kas dzied”, cerams, kļūs par nozīmīgu un paliekošu kino nozares ieguldījumu Dziesmusvētku jubilejas gada izskaņā – filmu, kura izstāstīs stāstu ne tikai par Dziesmusvētku tradīcijas rašanos, bet arī tās ieguldījumu Latvijas valstiskuma izveidē un stiprināšanā,” projekta nozīmīgumu uzsver Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

“Simboliski, ka “Zeme, kas dzied” uzņemšanu noslēgsim ar ainām, kā pirmo reizi mūsu tautas vēsturē tika izpildīta “Dievs, svētī Latviju”. Lai arī krievu lielvara Baumaņu Kārļa lūgsnu bija liegusi iekļaut svētku repertuārā, dziesma tomēr tika izpildīta, un Dziesmusvētku kustības rašanās mūsu tautai bija nozīmīgs solis pretī neatkarīgai valstij. Tagad priekšā ir pamatīgs darbs, lai novembrī filma nonāktu pie skatītājiem,” teic filmas režisors Māris Martinsons.

Vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” pirmizrāde paredzēta novembra sākumā, ieskandinot valsts svētku norises ar ekranizētu stāstu par Pirmajiem latviešu dziedāšanas svētkiem, kas lika pamatu neatkarīgai Latvijas valstij. Līdztekus filmai top projekts “Dziesmusvētki. Neizstāstītie stāsti”, kas ļaus plašākai sabiedrībai gūt plašāku izpratni par latviešu dzīvi 19.gadsimtā, kad tika iedibināta Dziesmusvētku kustība.

Lasiet arī: Uzmanies, lācis! Pazīmes, kas signalizē par ķepaiņa un viņa migas klātbūtni mežā

Filmas “Zeme, kas dzied” tēlos iedzīvojas Vilis Daudziņš, Andris Bulis, Ainārs Ančevskis, Andris Keišs, Ģirts Ķesteris, Nauris Brikmanis, Marta Lovisa Jančevska, operdziedātāja Marina Rebeka, kā arī aktieri no Lietuvas, Igaunijas un Polijas. Filmas režisors ir Māris Martinsons, operators – Jānis Jurkovskis, scenāriju veidojuši režisors kopā ar Atmodas laika aktīvistu un žurnālistu Daini Īvānu. Komponists – Jēkabs Jančevskis, mākslinieks Mārtiņš Kalseris, kostīmus veido Katrīna Liepa, grima māksliniece – Beata Rjabovska. Filma top studijā “K Films”, producente – Linda Krūkle.

youtube icon
Abonēt youtube