Foto: Pixabay

Vietnē ManaBalss tiek vākti paraksti ierosinājumam atcelt mājasdarbus visiem skolēniem. Iniciatīvu līdz šim parakstījuši 187 cilvēki – lai tā tiktu iesniegta un izskatīta Saeimā, vajadzīgi vēl vismaz 9 813 paraksti.

“Uzskatu, ka brīvais laiks ir nepieciešams ne tikai skolēniem, bet arī viņu vecākiem un pedagogiem. Pašreizējā izglītības sistēmā nesamērīgi noslogoti ir gan pedagogi, gan skolēni, gan viņu vecāki. Pēdējais faktors bieži vien ir nesaskaņu cēlonis ģimenēs. Ne visi cilvēki ir pietiekami zinīgi, kompetenti un ar brīvo laiku apveltīti. Uzskatu, ka izglītošanas darbs ir jāveic pedagogiem viņu darba laikā skolās. Pasaulē ir pierādāmi pozitīvi dati gan par mājasdarbu atcelšanu vispār, piemēram, atsevišķos gadījumos ASV, gan par ievērojamu mājasdarbu slodzes samazināšanu valsts līmenī, piemēram, Somijā,” norāda iniciatīvas autors Juris Ansons.

“OECD dati uzrāda mājasdarbu pozitīvu ietekmi uz zināšanu un prasmju apguvi ne vairāk kā četru stundu apjomā nedēļā, un sākumskolā starp mājasdarbiem un labākām zināšanām vispār nav saistības.

Vēl šogad, 2023. gada sākumā, Īrijas prezidents Maikls Higinss ir nācis klajā ar aicinājumu atcelt mājasdarbus vispār, un pašreizējā politika Īrijā šai ziņā ļauj skolām brīvu izvēli,” norādīts iniciatīvā.

“Piemēru tam netrūkst, ka mājasdarbu atcelšana vai būtiska samazināšana neietekmē izglītības kvalitāti un skolēnu zināšanas. Mēs taču sakām, ka bērni ir mūsu sabiedrības un valsts nākotne un prioritāte. Tad kādēļ tiek pārkāptas bērnu tiesības?! Jo argumentējami pārmērīgās slodzes dēļ visas nedēļas garumā bērniem un jauniešiem trūkst laika savai pilnvērtīgai dzīvei. Ja viņi šādu laiku sev izbrīvē, tad tas pārsvarā notiek tieši uz mājasdarbu rēķina, pilnīgi veltīgi liek justies slikti, grauj pašcieņu, rada stresu un nav labi nevienam. Kā gan mēs kā vecāki drīkstam bērnam teikt, ka “tavs darbiņš ir iet uz skolu”, ja paši nākam mājās no darba, bet bērni savu “darbiņu” ir spiesti ņemt līdzi uz mājām, tai skaitā uz brīvdienām?” retoriski vaicā iniciatīvas iesniedzējs.

Lasiet arī: Liāna Langa: Latvijā uzrunāt latvieti krieviski ir lingvistiskas agresijas akts

“Tāpēc aicinu atcelt mājasdarbus Latvijas skolēniem. Lai izlīdzsvarotu mācību satura apgūšanu, aicinu arī apsvērt iespēju pagarināt mācību gadu par četrām nedēļām, kas paredzami kompensētu arī varbūtējos zaudējumus atcelto mājasdarbu dēļ. Tā iznākumā samazināsies mācību nesamērīgā slodze skolēniem, darba pārslodze pedagogiem un konflikta situācijas ģimenēs. Ieviešot piedāvāto priekšlikumu, būs nodrošinātas arī bērnu un jauniešu tiesības uz brīvo laiku, uz savu privāto un ģimenes dzīvi un pilnvērtīgu attīstību,” pārliecināts Ansons.

Saistītās tēmas: MājasdarbiManaBalss

youtube icon
Abonēt youtube