Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija/Flickr

Īpaši ražīga Saeimas pavasara sesija ir bijusi “ManaBalss.lv” iniciatīvu autorei Ingai Vanagai. Likumdošanas maiņu ir panākusi gan viņas privāti rosinātā iniciatīva “Valsts apmaksāta zobārstniecība bērniem akūtās situācijās”, gan Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vārdā rosinātā prasība “Novērst diskrimināciju pirmsskolas izglītības pedagogu nodarbinātībā”.

Lai panāktu otro, gan bija nepieciešams arī Satversmes tiesas (ST) nesenais spriedums. Lai arī Ministru kabinets bija nolēmis nevienlīdzību pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes ziņā novērst līdz 2025.gada 1.janvārim un vairākkārt ir grozījis apstrīdēto regulējumu, pakāpeniski izlīdzinot pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, tomēr tā joprojām atšķiras no pārējās vispārējās izglītības pakāpēs pedagogiem noteiktās zemākās darba algas likmes, konstatējusi tiesa.

ST atzina, ka šādas pakāpeniskas pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes izlīdzināšanas pamatā var būt apsvērumi, kas saistīti ar nepieciešamību nodrošināt valsts un pašvaldību budžeta stabilitāti. Tomēr šādi argumenti nav pietiekami, lai pamatotu atšķirīgas attieksmes leģitīmo mērķi. Valsts un pašvaldību budžeta stabilitāte pati par sevi nevar tikt izmantota kā attaisnojums atšķirīgai attieksmei pret personu grupām, kas atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos.

Līdz ar to ST atzina MK noteikumu normas, kas nosaka pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, par neatbilstīgām Satversmes 91. panta pirmajā teikumā ietvertajam tiesiskās vienlīdzības principam un par spēkā neesošām no 2024.gada 1.janvāra.

Savukārt bērniem pieejamai zobārstniecībai akūtās situācijās šogad papildus ir piešķirti 4,34 miljoni.

Pārējās divas pilsoņu iniciatīvas, kas šogad ir panākušas likumu izmaiņas, ir “Vieglo automašīnu tehniskā stāvokļa kontrole reizi divos gados” un “Par pilnvērtīgu dzirdi sevišķi bērniem ar dzirdes traucējumiem”.

Lai gan atbalsts bērniem-kohleāro implantu lietotājiem ir panākts, šai jomā aizvien ir risināmas problēmas. Līdzīgi ar zināmu atrunu “ManaBalss.lv” par īstenotu uzskata prasību pēc retākas tehniskās apskates automašīnām.

Jebkurā gadījumā pilsoņu ietekme uz Saeimas dienaskārtību šogad saglabājas ievērojama. Gada pirmajos sešos mēnešos Saeimā ir nonākuši 11 “ManaBalss.lv” iniciatīvās balstīti kolektīvie iesniegumi.

Lasiet arī: Noskaidrots, kurp bēdzis Putins Prigožina dumpja laikā

Rēķinoties ar Saeimas darba pārtraukumu vasarā, līdz augusta beigām iesniegšana ir atlikta vēl trijām iniciatīvām, kas nesen ir guvušas likumā noteikto parakstītāju atbalstu. Tās ir: “Nekavējoties palielināt bērna piedzimšanas pabalstu un kopšanas pabalstu!”, “Izbeigt bijušo prezidentu uzturēšanu par tautas naudu” un “Reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām”.

Saistītās tēmas: ManaBalssSaeima

youtube icon
Abonēt youtube