Publicitātes foto

Karību jūras krasta apsardzes darbiniekus mūsu platuma grādu iedzīvotāji varētu apskaut kaut viņu darbavietas lokācijas dēļ  eksotisko Kirasao, Arubas un Senmartēnas salu piekrastēs. Lai gan šīs vietas izskatās gluži kā paradīze Zemes virsū, tām ir savas ēnas puses, vēsta kanāls “National Geographic”.

Ēnu idilliskajām Karību jūras salām met fakts, ka tās iemīļojuši ne tikai tūristi no visas pasaules, bet arī ietekmīga narkomafija. Šis reģions ir Latīņamerikas narkokarteļu iecienīta tranzīta vieta. Pēc tiesībsargājošo iestāžu datiem, 2022. gadā vien Karību jūras reģionā tika konfiscētas 109 tonnas kokaīna, piecas no tām atrastas peldam ūdenī pie Arubas salas krastiem.

Ar kontrabandistiem un narkokarteļiem ikdienā cīnās Karību jūras krasta apsardze. Šie krasta drošībsargi ir izgājuši speciālas apmācības, ir labi bruņoti un aprīkoti ar jaunāko tehnoloģiju krasta apsardzes kuģiem, lidmašīnām un helikopteriem. Viņu ikdiena frontes līnijā ir ekstrēma, taču, pateicoties pašaizliedzībai un drosmei, kas drošībsargus raksturo vislabāk, ik dienas tiek pārtraukti neskaitāmi narkotiku pārvadātāju plāni.

Salas, kurās visi viens otru pazīst 

2010.gada 10. oktobrī beidza pastāvēt NīderlandesAntiļas, Kirasao un Senmartēnai kļūstot par Nīderlandeskaralistes neatkarīgām valstīm, bet pārējās salas – Bonaire, Sabai un Sintēstatiusa, kļuva par Nīderlandes pašvaldībām. Līdz tam Nīderlande un tās bijušās kolonijas – piecas Antiļu salas un kaimiņos esošā Karību sala Aruba – bija neatkarīgas Nīderlandes karalistes dalībvalstis.

Neskatoties uz to, ka salas pasludinājušas savu neatkarību un noformējušas savas likumsargājošās iestādes un drošības dienestus, Nīderlandes karaliste joprojām atbild par savu bijušo teritoriju ārpolitiku, tāpat arī aizsardzību.

Karību jūras krasta apsardzē kopumā ir nodarbināti 160 cilvēki. 140 darbinieki ir no Kirasao, Arubas un Senmartēnas, pārējie 20 ir Nīderlandes Karalisko jūras spēku pārstāvji. Viņi ir speciāli apmācīti, lai nodrošinātu likumu izpildi Karību jūras reģionā. Papildus 15 cilvēki strādā operatīvajā centrā, kas darbojas 24 stundas diennaktī.

Nav noslēpums, ka drošībsargi bieži aiztur kuģus, kas pārvadā narkotikas. Viņu uzdevums ir konfiscēt atrastās nelegālās vielas, tādēļ ir būtiski pasargāt Karību jūras krasta apsardzes darbiniekus no narko karteļu mēģinājumiem atriebties, kas var sekot pēc kārtējās veiksmīgās operācijas. Jāpiebilst, ka apdraudēti var būt arī viņu ģimenes locekļi.

Turklāt narkomafija ir gatava uz visu, lai iebiedētu drošībsargus, Piemēram, pagājušajā gadā viens tika ievainots, savukārt cita darbinieka māja bija apšaudīta. Tāpat nāves draudus saņem tiesneši un citi tiesībsargājošo iestāžu darbinieki.

Karību salas –  iecienīta narkotiku tranzīta vieta 

Viena no bijušajām Nīderlandes Karību jūras kolonijām, Kirasao sala, atrodas mazāk nekā 100 kilometru attālumā no Dienvidamerikas piekrastes. Šo izdevīgo ģeogrāfisko stāvokli narkotiku pārvadātāji izmanto savā labā. Proti, atstājot savu nelegālo kravu kādā vientuļā pludmalē, lai jau pēc dažām stundām tā nonāktu, piemēram, Kolumbijā.

Narkotiku pārdevēji neiztiek arī bez vietējo iedzīvotāju un tūristu izmantošanas par dzīvajiem aizliegto vielu konteineriem jeb mūļiem. Drošībsargi stāsta, ka aizvien atrodas brīvprātīgie, kas ir gatavi par dažiem tūkstošiem ASV dolāru riskēt ar dzīvību, norijot paciņas ar kokaīnu un pārvedot tos uz Eiropu savā kuņģī.

Kirasao gubernatores vietniece izdevumam “The Los Angeles Times” stāstīja, ka vidēji dienā šīs salas un Amsterdamas lidostās tiek aizturēti  ap 50 cilvēkiem, kas šādā veidā pārvadā kokaīnu.

Situācija pasliktinājusies tiktāl, ka Nīderlandes nacionālā aviokompānija (KLM) piedraudējusi pārtraukt tiešo reisu no Kirasao uz Amsterdamu.

Lai risinātu problēmu, KLM ar Tieslietu ministrijas starpniecību kopš 2022. gada pārbauda potenciālo pasažieru sarakstus un atsaka iekāpšanu tiem, kas iepriekš bijuši pieķerti, pārvadājot aizliegtas vielas vai veikuši citus noziegumus. Jau pirmajā jaunās sistēmas darbības mēnesī lidot aizliedza 404 pasažieriem, jāpiebilst, ka 80% no viņiem plānoja doties no Kirosao salas uz Amsterdamu.

Jāsaka gan, ka šādi kurjeri biežāk pārvadā niecīgu daļu no visa milzīgā narkotiku apjoma, lielāku kravu pārvadāšanai narkokarteļi izmanto kuģus. Piemēram, pagājušā gadā decembrī Nīderlandes, Kolumbijas un Amerikas Savienoto Valstu drošībsargi kopīgiem spēkiem pārtvēruši kravu ar 9,7 tonnām kokaīna. Pavisam kopā tika realizētas astoņas speciālās operācijas, kuru laikā arestēti 15 dažādu valstu pilsoņi. Izņemtās kravas vērtība melnajā tirgū varētu sasniegt 310 miljonus eiro.

Lasiet arī: Aina Poiša atklāj frāzi un pieeju, kas «izveido šausmīgu paaudžu aizu»

Tomēr šādas operācijas ir tikai piliens Karību jūrā. Proti, likumsargi atzīst, ka, neskatoties uz visiem centieniem un jaunāko aprīkojumu, viņi ir laimīgi, ja izdodas pārtvert vismaz ap 10% no visām šajā reģionā pārvadātajām narkotikām. Kopējais kokaīna apjoms lēšams apmēram 650 tonnu gadā.

youtube icon
Abonēt youtube