Foto: Facebook @Rīgas Meži 

Atjaunota uzlabotā un paplašinātā Cenas tīreļa purva laipa un tās apkārtne Tīreļu mežniecībā, Babītes pagastā, Mārupes novadā. Laipa atjaunota teju 800 metru garumā – no sākuma līdz “cilpai” jeb vietai, kur taka met apļveida līkumu.

Laipai nomainīts dēļu segums un gulšņi. Atlikušajā takas daļā izlīdzināti savērsušies posmi, nomainīti bojātie dēļi, nomainīti tiltiņi, informē Rīgas meži.

Līdz ar laipas remontdarbu pabeigšanu, pieejami arī pa to sasniedzamie Cenas tīreļa purva skatu torņi. Turklāt gan torņi, gan Cenas tīrelis ir viena no labākajām vietām Pierīgā, no kurienes vērot ziemeļblāzmu.

Remonta laikā uzstādīti arī jauni plakātu stendi un plakāti. Tajos ir informācija par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju “Cenas tīrelis” – par tā veidošanos, vēsturi un attīstību, par iemītniekiem un augiem, par lielāko apkārtnes ūdenstilpi – Skaista ezeru, tā bagātībām u.c.

Laipa atjaunotajā posmā ir paplašināta no 60 cm līdz 80 cm, kā arī paplašinātas trīs atpūtas vieta un atjaunoti soliņi tajās. Tagad pa atjaunoto takas posmu ir ērtāk pārvietoties, tostarp ar bērnu ratiņiem, vienkāršāk “samainīties” un tamlīdzīgi.

Dodoties pastaigā, lūgums ievērot laipas maršruta virziena norādi – “pa labi”. Tas nodrošinās, ka apmeklētāju plūsma rit kā tai paredzēts un nebūtu sarežģījumi, īpaši tālākajā takas daļā jeb “cilpā”, kā platums joprojām ir 60 cm. Tāpat lūgums ievērot, ka abu torņu platformu pieļaujamais apmeklētāju skaits ir ne vairāk kā sešas personas, aicina “Rīgas meži”.

Cenas tīrelis ir viens no iecienītākajiem Pierīgas apskates objektiem un maršrutiem “Rīgas mežu” teritorijā. Viskrāšņākais purvs ir tieši rudenī, kad tas iekrāsojas dzeltenīgi sārtos toņos. Te pulcējas arī daudz putnu. Īpaši agra rīta un vakara stundās pastaigu var apvienot ar putnu vērošanu.

“Rīgas meži” pastaigām aicina izmantot laipu un nestaigāt pa purva teritoriju, lai neradītu nevajadzīgu slodzi unikālajam dabas liegumam.

Cenas tīreļa takas kopējais garums ir ap 5,5 km. Purva laipa un skatu tornis purvā atklāts 2007.gada jūnijā, bet otrs skatu tornis, pie frēzkūdras lauka, atklāts 2013.gada vasarā. Savukārt 2020.gadā atjaunoti 565 m laipas.

Lasiet arī: VIDEO | X-Faktora zvaigzne Līga Rīdere atgriežas ar jaunu dziesmu, aicinot ieelpot

Cenas tīrelis atrodas “Rīgas mežu” Tīreļu mežniecībā. Tas ir lielākais purvs uzņēmuma mežu teritorijās. Šī ir īpaši aizsargājama vieta – dabas liegums un Natura 2000 teritorija. Tīrelis atrodas aptuveni 30 km no Rīgas centra, Mārupes novada Babītes pagastā. Šī vieta un tajā esošās dabas vērtības ir izveidojušās sauszemes pārpurvošanās rezultātā; purvs sācis veidoties pirms apmēram 5000 gadu. Tā dienvidrietumu daļā ir meža masīvs. Tīrelī ir vairāki ezeri, lielākais – Skaista ezers.

youtube icon
Abonēt youtube