Vladimirs Putins. Foto: Instagram @russian_kremlin

Šā gada septembrī notikušās reģionālās vēlēšanas Krievijā kopumā ir aizritējušas mierīgi un bez būtiskiem pārsteigumiem. To norise un iznākums liecina, ka Vladimira Putina režīms turpina saglabāt kontroli pār iekšpolitiskajiem procesiem valstī, un tam ir gan spējas, gan nepieciešamie instrumenti, lai noturētu varu un nodrošinātu Putina uzvaru nākamajās Krievijas prezidenta vēlēšanās, informē Satversmes aizsardzības birojs (SAB).

Šā gada 8. – 10. septembrī Krievijā notika 21 reģiona vadītāju – gubernatoru vēlēšanas, tika vēlēti 16 reģionālie parlamenti, kā arī 12 pilsētās norisinājās pašvaldību vēlēšanas. Šīs bija lielākā mēroga vēlēšanas Krievijā, kas norisinājušās kopš tās izvērstā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Ņemot vērā, ka 2024. gadā gaidāmās Krievijas prezidenta vēlēšanas, reģionālās vēlēšanas ir uzskatāmas par izmēģinājumu, kura laikā izmantotie pasākumi tiks pielietoti arī nākamajās vēlēšanās.

Satversmes aizsardzības biroja informācija liecina, ka Kremļa administrācija redz reģionālās vēlēšanas kā testu un ģenerālmēģinājumu pirms 2024. gadā paredzētajām prezidenta vēlēšanām, tajā skaitā arī iespējamo rezultātu manipulāciju pārbaudei.

Gubernatoru vēlēšanu ietvaros bija novērojama tendence kandidātiem lielā mērā izvairīties no tematikas par karu Ukrainā. Tā vietā kandidāti orientējās uz vietēji nozīmīgiem jautājumiem, piemēram, ekonomisko attīstību. Reģionālo vēlēšanu laikā notika vairākas prezidenta Vladimira Putina publiskās uzstāšanās, kurās tika likts uzsvars uz reģionu un ekonomisko attīstību.

Vēlēšanu sistēma ir apliecinājusi spējas darboties efektīvi – atbilstoši oficiālās Krievijas nospraustajiem plāniem. Vairumā gadījumu uzvaru ieguvuši valdošās partijas “Vienotā Krievija” kandidāti, kas nodrošina iekšpolitisko stabilitāti. Īpaši svarīgi tas ir okupētajās Ukrainas teritorijās Krievijas varas leģitimizēšanai, norāda SAB.

Reģionālās vēlēšanas tika īstenotas arī neleģitīmi okupētajās Ukrainas teritorijās Luhanskas, Doņeckas, Hersonas un Zaporižjes apgabalos. Vēlēšanas šajās teritorijās ir veids, kā Kremlis cenšas leģitimizēt savu varu. Priekšvēlēšanu aģitācijā dominēja vēstījumi par reģionu atbrīvošanu un pievienošanos Krievijai. Oficiālie vēlēšanu rezultāti rāda, ka pārliecinoši uzvarēja partija “Vienotā Krievija”. Režīma valdošās partijas uzvara nodrošina viennozīmīgu politisku pakļaušanos Kremlim.

Lasiet arī: Pirms pārcelšanās uz Krieviju Mamikinam nācies sirot pa miskastēm un vākt metāllūžņus

SAB vērtējumā vēlēšanas Krievijā nav uzskatāmas par brīvām un tiek cieši kontrolētas ar dažādiem administratīviem instrumentiem.

youtube icon
Abonēt youtube