Foto: Pexels

Pagājušas nedēļas  gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti uzrāda Covid-19 gadījumu skaita pieaugumu stacionāros, kā arī A tipa gripas vīrusa cirkulācijas sākumu un nedaudz pieaugošu gripas izplatības intensitāti, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Savukārt notekūdeņu monitorings liecina par mērenu Covid-19 izplatības pieauguma tendenci un SARS-CoV-2 vīrusa EG.5 paveida pieaugumu vairākās pilsētās.

Pagājušajā nedēļā Latvijā turpinājies Covid-19 gadījumu skaita pieaugums: reģistrēti laboratoriski apstiprināti 183 jauni Covid-19 gadījumi, kas par 45 gadījumiem vairāk salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu. Nedēļas laikā veikti 615 laboratoriskie testi (nedēļu iepriekš 486 testi). Pozitīvo testu īpatsvars saglabājies vidēji augsts – 29,8% (nedēļu iepriekš 28,4%). Tas liecina, ka Covid-19 infekcija joprojām ir dominējošā citu augšējo elpceļu infekciju vidū.

Otro nedēļu pēc kārtas ar SARS-CoV-2 inficēto pacientu skaits slimnīcās turpināja palielināties. Ja oktobrī (no 2. līdz 22.oktobrim) pacientu skaits ar Covid-19 infekciju bija vidēji 76 nedēļā, tad iepriekšējā nedēļā stacionēti ar SARS-CoV-2 vīrusu inficēti 213 pacienti (nedēļu iepriekš 154 pacienti). Starp tiem ir pacienti, kuri inficējušies slimnīcās, ārstējoties no citām slimībām. Iepriekš līdzīgs stacionāro pacientu skaits ar Covid-19 infekciju reģistrēts no šā gada sākuma līdz martam. Smagā stāvoklī esošo pacientu skaits stacionāros nepalielinās – tie joprojām bija divi pacienti. Reģistrēti septiņi nāves gadījumi Covid-19 pacientiem (nedēļu iepriekš 11) vecuma grupā “50 – 90+ gadi”, no tiem Covid-19 kā pamata diagnoze bija noteikta trim pacientiem.

Turpinot akūto elpceļu infekciju monitoringu Latvijā iepriekšējā nedēļā (30.10. – 05.11.) vidējā gripas izplatības intensitāte nedaudz palielinājusies. Ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 11 klīniskie gripas gadījumi, jeb vidēji 15,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš, 43. nedēļā – 11,3 uz 100 000 iedz.). Visbiežāk gripas gadījumi reģistrēti Ventspilī, Daugavpilī un Rīgā. Augstākā saslimstība reģistrēta vecuma grupā 0 – 4 gadi.

Pagājušajā nedēļā stacionāros 97 pacienti tika testēti uz gripu, sešos (6,2%) gadījumos tika konstatēts pozitīvs rezultāts, četros gadījumos tika noteikta A tipa gripa. Savukārt RAKUS Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija apstiprināja A tipa gripas vīrusu divos paraugos.

Saņemtie dati no notekūdeņu monitoringa par Covid-19 izplatību uzrāda, ka Latvijā līdzīgi ka citur Eiropā dominē gan SARS-CoV-2 vīrusa Omikrona varianta XBB.1.5 apakšlīnija, gan EG.5 paveida klātbūtne. Omikron XBB.1.5 apakšlīnijas pieaugums konstatēts Salaspilī un Limbažos, toties EG.5 paveida pieaugums konstatēts Rīgā, Jūrmalā, Ventspilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Tukumā, Bauskā, Saldū un Talsos.

Lielākajā daļā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. ES/EEZ līmenī Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars saglabājās 20% apmērā, salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars saglabājās zem 2%.

Lasiet arī: Trīs dēli un tikpat daudz laulību – tas, ko, iespējams, nezināji par Saeimas spīkeri Mieriņu

Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks. Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies vairāk nekā 59 tūkstoši iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies vairāk nekā 11 tūkstoši iedzīvotāju, informē SPKC.

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

Saistītās tēmas: Covid-19GripakovidsSPKC

youtube icon
Abonēt youtube