Foto: Pexels/Tuấn Kiệt Jr

“Rīdziniekiem pietrūkst svētku, tāpēc lēmums rīkot pasākumus bez konkrētas vietas un laika, lai izvairītos no pūļiem, ir aplams!” uzskata “Saskaņas” Rīgas domes deputātu frakcija, aicinot Rīgas mēru Vilni Ķirsi atdzīvināt Jāņu svinēšanas tradīciju Rīgas krastmalā.

“Daudzās Eiropas galvaspilsētās krastmala ir vieta cilvēkiem, nevis automašīnām! Rīga ir pelnījusi radošāku, upes tuvumā esošās teritorijas izmantošanu, taču galvaspilsētas varas iestādes šajā labā neko nedara. Ir vērts atzīmēt, ka brīvdienas krastmalā ir papildu stimuls tūrisma attīstībai Rīgā!” norāda politiskais spēks.

Pēc partijas pārstāvju domām, “Latvijā vasara ir diezgan īsa, tāpēc ir jācenšas maksimāli izmantot siltās un saulainās dienas, lai sniegtu Rīgas iedzīvotājiem un viesiem iespēju baudīt to Daugavas krastos un maksimāli izmantot šo dabas potenciālu.”

“Pieprasām atbrīvot krastmalu cilvēkiem, kā arī sagatavot visu nepieciešamo infrastruktūru – vietas piknikiem, šašlikiem, lielu ugunskuru, skatuvi māksliniekiem, vietu dīdžejiem utt,” norāda “Saskaņas” deputāti, atsevišķi aicinot arī organizēt “Euro 2024” futbola pārraides lielajos monitoros pilsētas centrā.

Kur Rīgā svinēs Jāņus

Dziesmas un danči, vainagi un Jāņu zāles, siera siešana un ugunskuru degšana – tas viss tepat – Rīgā! Kur gan vēl labāk redzēt Jāņu rīta sauli lecam, kā kādā no Rīgas zaļajiem pakalniem! Jaunus un vecus, rīdziniekus un ciemiņus Rīga aicina līgot līdz pat rīta gaismai kādā no trim svētku norises vietām – Mežaparkā, Dzegužkalnā vai Grīziņkalnā.

Jāņi Mežaparkā

Tiem, kas vēlas jautri diet līdz pat rīta gaismai, jātiekas Mežaparka Zaļajā teātrī! Tur
23. jūnijā no plkst. 20.00 līdz pat saullēktam norisināsies Jāņu vakara pasākums “Rīgas zaļumballe,” kur kaut ko sev tīkamu atradīs ikvienas paaudzes pārstāvji, informē Rīgas dome.

Svētkus ar tautiskām melodijām ieskandinās etnogrupa “Ogas” un “Stiprās sievas”. No plkst. 21.00 klausītājus un skatītājus priecēs apvienība “Vintāža”, bet par roka sadaļu zaļumballē rūpēsies Atis Ieviņš ar pavadošo grupu. Savukārt, ap pusnakti uz skatuves kāps Ingus Ulmanis un grupa “Lādezers”.

Vēlāk uz skatuves kāps tautā mīlētie mākslinieki Intars Busulis un “Abonementa orķestris”, bet tūlīt pēc plkst. 2.00, kad pamalē jau sāks parādīties rīta gaisma, uz skatuves valdīs romantiskas jūtas, nāks grupa “Mazais princis”, kuras muzicēšanas galvenais vadmotīvs ir mīlestība. Pašā Jāņu nakts noslēgumā svinētāji sauli sagaidīs kopā ar šlāgergrupu “Roja” no Kurzemes. Gada īsāko nakti kopā ar līgotājiem pavadīs pasākuma vadītāji – apvienība “GraBulis” – aktieri Andris Bulis un Gints Grāvelis.

Jāņi Dzegužkalnā

Jaunus un vecus līgotājus 23. jūnijā no plkst. 20.00 gaidīs arī senākā Jāņu tradīciju vieta – Dzegužkalns. Dzegužkalns ir augstākais Rīgas kalns un tradicionāli senākā Jāņu svinību vieta, kura vēstures avotos kā rīdzinieku līgošanas vieta minēta jau 18. gadsimtā.

Pasākumā “Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā” viss notiks kā senāk, un rīdziniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja apgūt latviešu kultūras tradicionālās vērtības un ieražas: vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, saules pavadīšanu un sagaidīšanu. Īpaša vieta Dzegužkalnā tiks ierādīta Jāņuguns iedegšanas rituālam, latviešu rotaļām un dančiem.

Svētku svinētāji varēs baudīt daudzveidīgu Jāņu programmu, kurā latviešu tradicionālā mūzika skanēs dažādu populāru folkloras, postfolkloras grupu un izpildītāju aranžējumos. Svētkos piedalīsies Liepājas aktrišu folkloras apvienība “Atštaukas”, kapela “Karikste”, postfolkloras grupa “Iļģi” un “Rīgas danču klubs”, muzikālā apvienība “Rahu the Fool” un folkroka grupa “Jaunais Jāņu orķestris”.

Neizpaliks arī tradicionālie pasākuma vadītāji – Jāņu māte un Jāņu tēvs –“Skandinieku” ilggadējā dalībniece un pasākumu vadītāja Zoja Heimrāte un folkloras grupas “Vilki” vadītājs un aktieris Edgars Lipors, kas aktīvi iesaistīs publiku dažādās svētku norisēs.

Jāņi Grīziņkalnā

Tiem, kas negrib doties tālu prom no pilsētas centra, jādodas uz līgošanu Grīziņkalnā. Grīziņkalns arī šogad gaidīs ciemos Rīgas Jāņu bērnus, aicinot gada īsāko nakti pavadīt kopā. Tā būs unikāla iespēja baudīt dabas klātbūtni un saulgriežu maģiju pašā pilsētas centrā – pasākumā, kurā apvienojas tradicionālais un mūsdienīgais.

Jāņu bērnus Grīziņkalnā sagaidīs Marta Lovisa Jančevska un Kaspars Zvīgulis, kur jau no plkst. 20.00 norisināsies Jāņu rotaļas, vainagu vīšana, tradīciju apgūšana un aktīvas Līgo spēles visai ģimenei. Drosmīgākie kulināri uz zālienā izvietota lielā trejkāja varēs gatavot tradicionālo Jāņu sieru.

Tāpat pasākuma laikā pļavā norisināsies aktīvas spēles dažāda vecuma dalībniekiem – pakavu mešana mērķī, ķekatu gājiens, Līgo atmiņas spēle un citas aktivitātes. Kopā ar folkloras kopu “Kokle” lieli un mazi varēs apgūt dažādas Jāņu rotaļas, dančus, mācīties Līgo dziesmas un izzināt Jāņu nakts ticējumus, bet Elza Rozentāle un etno rokgrupa visus ievedīs etno mūzikas skaņās.

No plkst. 22.20 notiks Jāņu ugunskura iedegšana, bet pēc tās uz skatuves kāps māsas Dimantas ar programmu “Celies, Jāņu diena!” Pēc pusnakts uz skatuves tiks aicināta muzikālā apvienība “Viedais Fonogrāfs”, bet ap plkst. 2.00 visi tiks aicināti uz Grīziņkalna balli kopā ar grupu “The Originals” Ap plkst. 3.40 Līgo ballītes stafeti pārņems DJ Kaspars Zaviļeiskis, kurš kopā ar līgotājiem sagaidīs pirmos saules starus.

Lasiet arī: VIDEO | Talcinieks, tīrot Magones drēbju skapi, iebrauc ar roku kaķa mēslos

Lasiet arī:  Kļuvis zināms, kādu laiku sinoptiķi prognozē Jāņos

youtube icon
Abonēt youtube