Foto: Pexels/ Serhii Bondarchuk
Turpinās Ukrainas karaspēka operācija Krievijas Federācijas Kurskas apgabala teritorijā. Ukrainas kontrolē jau ir 74 apdzīvotas vietas. Pēdējās diennakts laikā Ukrainas bruņotie spēki virzījušies uz priekšu dažādos virzienos no viena līdz trīs kilometriem. Par to ziņojumā Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim paziņojis Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieks Aleksandrs Sirskis.
Tagad šajās teritorijās tiek veikti stabilizācijas pasākumi, vēsta Unian.
Zelenskis uzsvēris, ka, neskatoties uz grūtajām, spraigajām kaujām, Ukrainas spēku virzība Kurskas apgabalā turpinās, un tiek papildināts apmaiņas fonds Ukrainai. Šobrīd tiek izstrādāti arī humāni risinājumi šīm teritorijām.
Dienu iepriekš deputāts Mihails Cimbaļuks ziņoja, ka Ukrainas Aizsardzības spēkiem speciālās operācijas laikā Kurskas apgabalā izdevies notvert “nozīmīgas figūras”, ko apmaiņas ietvaros krievi vēlētos atgūt pēc iespējas ātrāk.
Kamēr Krievijas Aizsardzības ministrija katru dienu ziņo par Ukrainas spēku virzības apturēšanu Kurskas apgabalā, Z-militārie korespondenti raksta par situācijas pasliktināšanos. “Karadarbības skartā Kurskas apgabala teritorija pirmdienas vakarā (12. augustā – red.) bija aptuveni 1050 kvadrātkilometru,” ziņo žurnālisti. Viņi atzīmē, ka pie šādiem secinājumiem cita starpā nonākuši no NASA satelīta attēliem, kuros fiksēti ugunsgrēki kaujas vietās. Vistālākais punkts, uz kuru Ukrainas spēki ir virzījušies, ir Kromski Biki ciems. Tas atrodas 30 kilometru attālumā no Krievijas un Ukrainas robežas, vēsta Dialog.ua.
Jāatzīmē, ka 12. augustā Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Aleksandrs Sirskis ziņoja prezidentam Zelenskim par kontroli pār vienu tūkstoti kvadrātkilometru, tas ir, nedēļas laikā Ukrainas spēkiem izdevās ieņemt gandrīz tikpat lielu teritoriju, cik Krievijas armijai Ukrainā šā gada laikā. Kurskas apgabala gubernators Aleksejs Smirnovs apgalvo, ka Ukraina šobrīd kontrolē 28 apdzīvotas vietas Ukrainā. Saskaņā ar “DeepState” projektu šādu apdživotu vietu ir par trešdaļu vairāk – 44. Zināms, ka Sudžas pilsēta pilnībā atrodas Ukrainas spēku kontrolē. Iespējams, tas kļuva par Ukrainas bruņoto spēku atbalsta punktu šajā operācijā. Pilsētas ieņemšanu apstiprināja Krievijas Z-kanāls “Gaisa desanta spēki godīgumam un taisnīgumam”. “Mēs pārbaudījāmies ar saviem kolēģiem no Galvenās spēku grupas “Ziemeļi” – Sudža ir kritusi, pilsēta ir pilnībā ienaidnieka kontrolē, kurš turpina attīstīt savu ofensīvu,” ziņo Krievijas resurss.
Tikmēr “Suspilne” informē, ka Ukrainas karaspēka virzīšanos uz priekšu Krievijas Federācijas Kurskas apgabala teritorijā šobrīd sarežģī pretestība reģionālā centra virzienā.
Tiek atzīmēts, ka militārpersonas jau ir šķērsojušas Kolmakovas, Martinovkas, Russkoje Porečnoje, Pogrebku apdzīvotās vietas. Vietējo iedzīvotāju ir maz, un viņi ir “nedaudz sašutuši” par Ukrainas bruņoto spēku rīcību, sacīja avots.
“Ciematos krievi cenšas karot kā partizāni, izmantojot medību ieročus. Tagad ir spēcīga pretestība Kurskas virzienā. Attiecīgi progress jau ir grūts,” sacīja avots.
Saskaņā ar militāro analītiķu lietoto “kontroles” definīciju, šķiet, ka Ukrainas spēki nekontrolē tik lielu platību Kurskas apgabala teritorijā, kā viņi apgalvo, atsaucoties uz Kara izpētes institūtu (ISW), vēsta Unian.
Tomēr ģeolokācijas video pierādījumi liecina, ka uz 13. augustu Ukrainas spēki darbojas aptuveni 41 Kurskas apgabala apdzīvotajā vietā vai tās tuvumā. Lai gan šajā apgabalā ir daudz ārkārtīgi mazu ciematu un apdzīvotu vietu, kuras ISW neiekļāva šajā skaitā. “Neatbilstības starp Ukrainas oficiālajiem ziņojumiem un ISW paziņojumiem un ģeogrāfiskās atrašanās vietas ierakstiem nav Ukrainas paziņojumu atspēkošana, bet drīzāk izriet no ISW skaitīšanas metodoloģijas raksturīgajiem ierobežojumiem un vēlmes izmantot tikai publiski pieejamu informāciju,” teikts ziņojumā.
Kā vēstīts, 6.augustā Ukrainas bruņotie spēki uzsāka militāru operāciju Krievijas Federācijas Kurskas apgabala teritorijā. Pēdējās nedēļas laikā ukraiņi savā kontrolē pārņēmuši aptuveni 1000 kvadrātkilometrus Krievijas teritorijas un desmitiem apdzīvotu vietu. Karastāvokļa vietā Kremlis pierobežas zonās izsludināja “pretterorisma operāciju”. No kaujas zonas tika evakuēti aptuveni 120 tūkstoši cilvēku. Krievijas Federācijas diktators Vladimirs Putins viņiem solīja palīdzību vienreizējas 10 tūkstošu rubļu (aptuveni 100 eiro) lielas izmaksas veidā, taču nu vietni “Telegram” pārpludinājušas ziņas, ka šāda vienreizējā pabalsta tomēr nebūšot.
Ukraina oficiāli atzinusi militāras operācijas norisi Krievijas teritorijā. Prezidents Volodimirs Zelenskis norāda, ka šīs operācijas primārais mērķis ir nodrošināt drošību Ukrainas pierobežas reģionos, kurus pastāvīgi apšauda Krievijas iebrucēji.
Krievijas varas iestādes atzinušas 28 apdzīvotu vietu pāriešanu Ukrainas bruņoto spēku kontrolē. Patiesībā šādu vietu ir daudz vairāk, atsaucoties uz “DeepState”, vēsta Unian.
Kā vēsta Unian, 12.augustā Krievijas diktators Vladimirs Putins pavēlējis izraidīt Ukrainas karaspēku no Krievijas Federācijas teritorijas un pēc tam nodrošināt drošu Krievijas robežas aizsegu. Viņš norādīja, ka Valsts drošības dienestam un Krievijas gvardei būtu jārisina “pretterorisma situācija” un jānodrošina cīņa pret Ukrainu.
Putins arī apgalvojis, ka Ukrainas bruņoto spēku, īpaši uz Kurskas apgabalu nosūtīto kaujas brigāžu zaudējumi esot “dramatiski pieauguši”, lai gan konkrētus datus nesniedz.
Tikmēr Krievijas Federācija sākusi izvest savas vienības no Ukrainas. Turklāt ir sākusies Kaļiņingradas “demilitarizācija”, norādījis Lietuvas nacionālās aizsardzības ministrs.
Kā norāda laikraksta “The New York Times” žurnālisti, Ukrainas operācija Kurskas apgabalā ir mēģinājums šokēt Krieviju, kas jau ir pieradusi pie asiņaina kara, kas joprojām aprobežojas tikai ar Ukrainas teritoriju. Taču, ja Ukrainas bruņoto spēku zaudējumi pie Kurskas izrādīsies diezgan lieli un ietekme uz Krieviju būs salīdzinoši niecīga, tas pilnībā iedragās Ukrainas spēju noturēt fronti Donbasā, uzskata žurnālisti.
Tikmēr Ukrainas prezidenta kancelejas padomnieks Mihails Podoļaks sacīja, ka Kurskas apgabals, tāpat kā jebkurš cits Krievijas pierobežas reģions, atbalsta karu Ukrainā. Pēc Podoļaka teiktā, Krievijas varas iestādes ir pārliecinātas, ka tās teritorija ir neoficiāli neaizskarama un “neviens neiznīcinās kara loģistiku un infrastruktūru Krievijas Federācijas teritorijā”.
Lasiet arī: “Varbūt uzreiz uz ierakumiem?» – Kurskas bēgļi sašutuši, ka tiks pārvietoti uz Ukrainu
Lasiet arī: Pasaules orgānu ziedošanas diena: Latvijā transplantāciju gaida ap 90 pacientu
Lasiet arī: FOTO | LIDO atver pirmo pašapkalpošanās restorānu Latvijā
Lasiet arī: Astrologi: Problēmas Krievijā pieaugs, līdz notiks nopietnas pārmaiņas
Lasiet arī: VIDEO | «Volodja, karš notiek tavā valstī!» – Lukašenko vērsies pie Putina