Foto: Pixabay
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina iesaistīties Latviešu folkloras krātuves (LFK) “Simtgades talkā”, kas norisināsies līdz 2025.gada 31.decembrim, vēsta LFK digitālā arhīva vadītājs Sandis Laime.
“Simtgades talkas” mērķis ir iesaistīt sabiedrību LFK arhīva izzināšanā un nemateriālā kultūras mantojuma dokumentu apstrādē.
Lai veicinātu LFK krājuma izzināšanu, tālākizmantošanu un tradicionālās kultūras vērtību atgriešanu vietējās kopienās, 2014.gadā LFK sāka publiskot savus materiālus digitālajā arhīvā “garamantas.lv”. Savukārt, atzīmējot LFK simtgadi un digitālā arhīva desmit gadu jubileju, 2024.gada augustā tika pabeigta LFK manuskriptu arhīva skenēšanu un ievietošanu digitālajā arhīvā. Šobrīd digitālajā arhīvā pieejamais digitalizēto failu skaits pārsniedz vienu miljonu, norāde Laime.
Kopš digitālā arhīva izveides tajā tiek nodrošināti dažādi sabiedrības iesaistes veidi, kas sekmē gan sabiedrības izglītošanu un sabiedriskās zinātnes attīstību Latvijā, gan digitalizēto materiālu apstrādi. Viena no sabiedrības iesaistes formām, kas LFK digitālajā arhīvā pieejama kopš 2016.gada, ir digitalizēto LFK manuskriptu pārrakstīšana datorlasāmā formā, kas, kā norāda Laime, būtiski paplašina folkloras tekstu atrodamību digitālajā arhīvā un nodrošina daudz plašākas izpētes iespējas.
“Brīvprātīgo kopienas iesaiste ir nenovērtējama – šobrīd pārrakstīta jau teju ceturtā daļa no digitālā arhīva failiem jeb gandrīz 240 000 manuskriptu lapu,” komentē LFK digitlālā arhīva vadītājs.
Veicinot LFK digitālā arhīva atpazīstamību, LFK jubilejas gadā ir sagatavojusi jaunu manuskriptu pārrakstīšanas platformu – “lfk100.garamantas.lv” un aicina pārrakstīšanas talkā iesaistīties ikvienu, kuru interesē latviešu un Latvijas mazākumtautību nemateriālais kultūras mantojums.
Arhīva vadītājs, aicinot piedalīties talkā, ikvienam sākotnēji iesaka iepazīties ar dzimtās puses folkloras materiāliem – iespējams, starp folkloras teicējiem vai pierakstītājiem varēs atrast savus radus vai citus tuviniekus. Tāpat viņš norāda, ka pārlasot un pārrakstot senākus un ne tik senus manuskriptus, būs iespēja izzināt ne tikai vietas vēsturiskos notikumus un cilvēkus, viņu dziesmas, ticējumus un ieražas, bet arī saskarties ar senām valodas formām un vārdiem, kas līdz mūsu dienām, iespējams, nav saglabājušies.
“Sabiedrības iesaiste līdz šim ir bijusi nenovērtējama folkloras materiālu pieejamības paplašināšanā, no kā iegūst gan LFK pētnieki un citi zinātnieki, gan citi interesenti, tādēļ ceram, ka kopīgiem spēkiem LFK simtgades talkā padarīsim pieejamu vēl kādu labu daļu ieskenēto materiālu,” pauž Laime.
LFK “Simtgades talkas” pasākumā iekļauts arī sacensības elements – akcijas norises laikā tiks noskaidroti čaklākie simtgades talcinieki un veiksmīgākie “simtgades failu” – pārrakstīto manuskriptu failu, kuros jebkādā kontekstā minēts vārdu savienojums “simts gadu” – mednieki.
Akcija norisināsies no 2024.gada 3.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim. Gan ražīgākie manuskriptu atšifrētāji, gan veiksmīgākie simtgades failu mednieki saņems vērtīgas balvas, informē Laime.
Lasiet arī: Pārtikas cenas krīt, bet inflācija augustā saglabājas
Lasiet arī: Vēstuļu apstrāde tiks automatizēta: “Latvijas pasts” investē vairāk nekā miljonu eiro
Lasiet arī: Atkal slims: Ieteikumi bērnu imunitātes atbalstam mācību sezonā
Seko mums arī Facebook,X, Instagram un Draugiem