Foto: Pexels/ Polina Zimmerman
Pēdējo mēnešu laikā Latvijā novērots akūtas zarnu infekcijas (AZI) uzliesmojumu pieaugums: četri uzliesmojumi septembrī, seši – oktobrī, 14 – novembrī un jau divi decembrī. Vismaz desmit uzliesmojumi, visticamāk, bija saistīti ar inficēšanos, lietojot uzturā izraisītāju saturošo pārtiku, citos gadījumos konstatēta infekcijas slimību izplatīšanās kolektīvos kontakta ceļā vai ar inficēto personu piesārņotiem priekšmetiem.
Kopš šī gada septembra sākuma Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) epidemioloģiski izmeklējis un organizējis infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumus 26 epidemioloģiski nozīmīgos akūtas zarnu infekcijas (AZI) uzliesmojumos, kurus izraisīja norovīrusi, salmonellas, adenovīrusi un citi izraisītāji.
Visbiežāk AZI uzliesmojumi bija saistīti ar inficēšanos dažādās izglītības iestādēs, tostarp 15 uzliesmojumi tika atklāti pirmsskolas izglītības iestādēs, trīs – vispārējās izglītības iestādēs (skolās), četri darba vietās, kā arī pa vienam ārstniecības iestādē un sociālās aprūpes centrā; viens uzliesmojums bija saistīts ar mājas svinībām, lietojot uzturā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā gatavotus ēdienus. Kopā AZI uzliesmojumu epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā identificēti 563 slimnieki (vidēji 28 slimnieki uzliesmojumā). Vislielākais inficēto skaits tika konstatēts AZI uzliesmojumā vienā no Rīgas izglītības iestādēm, kur saslima 99 cilvēki (88 skolēni un 11 darbinieki, tajā skaitā virtuves bloka darbinieki).
Visbiežākais AZI uzliesmojumos konstatētais izraisītājs ir norovīruss. Ar šo patogēnu bija saistīti 17 uzliesmojumi no 26. Norovīrusu infekcijas gadījumi tiek reģistrēti visa gada garumā, bet visvairāk aukstajā gada laikā. Visbiežāk norovīrusu infekcijas uzliesmojumus novēro organizētos jeb nosacīti slēgtos kolektīvos (bērnu dārzos, skolās, veselības aprūpes iestādēs u.c.).
SPKC atgādina, ka norovīrusu infekcija ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kurai raksturīga caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, slikta dūša. Norovīrusu daudzums, kas spēj inficēt cilvēku, ir niecīgs un vīruss ir ļoti izturīgs vidē, tāpēc slimība ir ļoti “lipīga”.
Slimība 70% gadījumu sākas ar vemšanu (biežāk izteikts bērniem), bet pieaugušajiem – ar caureju. Inkubācijas periods (laiks no inficēšanās brīža līdz slimības pirmajām pazīmēm) ir no 10-12 stundām līdz 4 dienām (parasti 24 – 48 stundas) pēc inficēšanās. Slimība ilgst 2-3 dienas. Slimība ir bīstama zīdaiņiem, maziem bērniem, cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu izteiktas organisma atūdeņošanās dēļ.
Norovīrusu infekcijas avots ir slims cilvēks. Visbiežāk norovīruss izplatās tieša kontakta ceļā no personas uz personu vai ar piesārņotu koplietošanas priekšmetu starpniecību. Nereti inficēšanās notiek, lietojot uzturā ūdeni vai pārtiku, kuru gatavošanas laikā piesārņojis slims pārtikas apritē iesaistīts darbinieks (arī persona, kurai slimība norit bez simptomiem vai vieglā formā). Tā kā vīruss izdalās arī ar atvemtām masām, iespējama to atrašanās mutes dobumā, kā rezultātā atsevišķos gadījumos nav izslēgta vīrusa izplatīšanās pa gaisu ar mikroskopiskām siekalu daļiņām tuvā kontaktā.
Norovīrusi ir ļoti izturīgi vidē un tie spēj izdzīvot ilgstošu laiku uz dažādām virsmām, tādējādi arī apkārtējā vide var kalpot kā avots jauniem saslimšanas gadījumiem. Imunitāte pret norovīrusu nav ilgstoša un iespējama atkārtota inficēšanās.
Novērojot norovīrusa izplatību, SPKC speciālisti atgādina par profilakses pasākumiem, lai pasargātu sevi no norovīrusu infekcijas un mazinātu infekcijas izplatīšanos. Ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu, ka arī citus profilakses pasākumus: bieži un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, sevišķi slimošanas laikā, jo izraisītāji intensīvi izplatās arī ar rokām; pareizi mazgāt rokas pirms un pēc tualetes izmantošanas, kā arī pirms ēdiena gatavošanas; mācīt bērniem nebāzt mutē pirkstus, zīmuļus, citus priekšmetus, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji; nelietot uzturā nemazgātus augļus un dārzeņus u.c.. Nav pieļaujams, ka cilvēki, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi (caureja, vemšana) nodarbojas ar ēdienu gatavošanu, pārtikas transportēšanu, sadali, trauku mazgāšanu, kā arī ar cilvēku aprūpi un citu pakalpojumu sniegšanu; slimie bērni nedrīkst apmeklēt bērnu kolektīvus.
Lasiet arī: Internetā iesācies romāns vai uzticības pārbaude – mīlestības horoskops decembrim
Lasiet arī: VIDEO | Kad visiem ir viedoklis par visu – tapusi ironiska filma par peripetijām vecāku sapulcē
Lasiet arī: Nedēļas horoskops: 6. – 12. decembris