Publicitātes foto
No sirds un nieru transplantācijām līdz radzenes pārstādīšanai – pateicoties donoru orgānu ziedojumiem, ir izdevies glābt miljoniem dzīvību, tostarp arī slavenību, kurām operācijas deva otru iespēju mīlēt, palīdzēja uzlabot veselību un ļāva turpināt karjeru, vēsta “National Geographic”.
Medicīna nepārtraukti attīstās un šobrīd ārsti var pārstādīt plaušas, sirdi, aknas, nieres, aizkuņģa dziedzeri un zarnas. Audi tiek ņemti no radzenes, ādas, kauliem, asinsvadiem, skrimšļiem un saitēm. Ir tikai trīs orgāni, kuri pašlaik nav transplantējami – smadzenes, muguras smadzenes un acs ābols. Tomēr tiek meklētas arvien jaunas metodes un, iespējams, nākotnē tas būs paveicams.
Pirmā veiksmīgā sirds transplantācija notika 1967. gada 3. decembrī. Pacients, tobrīd 53 gadus vecais Luijs Vaškanskis, pēc operācijas izdzīvoja vien 18 dienas. Jāpiebilst, ka mūsdienās donora sirds pēc transplantācijas darbojas vidēji 10–15 gadus, taču daži pacienti, ievērojot ārstu norādījumus, var nodzīvot pat vairāk nekā 20 gadus.
14. februārī, kad pasaulē svin Svēta Valentīna dienu, Amerikas Savienotājās Valstīs (ASV) atzīmē arī Nacionālo donoru dienu. Lūk, slavenības, kurām tika veikta orgānu transplantācija!
Bijušais ASV viceprezidents dzīvo ar donora sirdi
Frāze “dāvāt otram sirdi” iegūst pavisam jaunu nozīmi, kad kāds patiešām ir gatavs savu vissvarīgāko orgānu ziedot citam nelaimē nonākušajam. 2012. gadā tobrīd 71 gadu vecajam bijušajam ASV viceprezidentam Dikam Čeinijam, kurš sirga ar hronisku sirds mazspēju, tika veikta sirds transplantācija. Rindā uz operāciju Džordža Buša bijušais vietnieks gaidīja teju divus gadus.
Čeinijs, kurš pirmo sirdslēkmi piedzīvoja 1978. gadā 37 gadu vecumā, kopumā pārcietis piecus infarktus. Dzīves laikā viņam veiktas arī vairākas citas nopietnas operācijas, tostarp sirds šuntēšana. “Lai gan donora identitāte viceprezidentam un viņa ģimenei nav zināma, viņi būs mūžam pateicīgi par šo dāvanu, kas ļāva glābt viņa dzīvību,” paziņoja bijušā politiķa pārstāvji.
Pēc veiksmīgās sirds pārstādīšanas operācijas Čeinijs, kuram pašlaik ir 84 gadi, 2013. gadā izdeva grāmatu “Heart: An American Medical Odyssey”, kurā aprakstīja savu pieredzi ar sirds slimībām un to ārstēšanu.
Dāvanā no draudzenes – niere
2017. gadā, kad Selēnai Gomesai bija 25 gadi, kļuva zināms, ka slavenā aktrise un dziedātāja pārcietusi nieres transplantāciju. Operācija bija nepieciešama, lai cīnītos ar retu saistaudu autoimūno slimību – sarkano vilkēdi. Jāpiebilst, ka operācija nenoritēja gludi, proti, plīsa artērija un bija nepieciešama papildu ķirurģiskā iejaukšanās, lai izveidotu jaunu artēriju no Selēnas kājas vēnas.
Sarkanās vilkēdes pamatcēloņi joprojām nav līdz galam izpētīti, taču ir zināms, ka to izraisa imūnsistēmas līdzsvara zudums. Slimībai ir vairāki raksturīgi simptomi, ar kuriem saskārās arī Selēna – sāpes locītavās, izsitumu veidošanās, nogurums, drudzis un citi. To, ka viņai veikta operācija, jaunā miljardiere paziņoja sociālo mediju platformā “Instagram”.
Viņa toreiz arī publicēja foto no slimnīcas, kurā bija redzama kopā ar savu labāko draudzeni, aktrisi Frensiju Raisu, atklājot, ka tieši viņa bija nieres donore. Frensija vēlāk stāstīja, ka pēc operācijas saņēma īsziņu no Selēnas, kurā mūziķe atzinās, ka ļoti “baidījās nomirt”.
Kādu laiku pēc tam abas bija nešķiramas, taču pirms dažiem gadiem iznākušajā dokumentālajā filmā “My Mind & Me” par dziedātājas un aktrises dzīvi Selēna paziņoja, ka viņai ir tikai viena draudzene šovbiznesā un tā esot Teilore Svifta.
Zviedrijas kroņprinceses vīram nieri dāvāja tēvs
Zviedrijas kroņprinceses Viktorijas vīram, princim Danielam, bija iedzimta nieru slimība, ar kuru viņš ilgi sadzīvoja, līdz 2009. gada maijā stāvoklis kārtējo reizi pasliktinājās.
2009. gada 27. maijā viņam Karolinskas Universitātes slimnīcā, Stokholmā, veica nieres transplantāciju. Par orgāna donoru kļuva prinča tēvs Ulle Vestlings. Nieres transplantācija ir orgāna aizstājterapijas metode, ko pēc paša izvēles veic pacientiem ar hronisku nieru slimību piektajā jeb gala stadijā, kāda bija arī princim.
Pēc veiksmīgās transplantācijas princis joprojām turpina pildīt savus karaliskos pienākumus un aktīvi iesaistās sabiedriskajā un labdarības darbā, īpaši veselības un sporta jomā.
“Amerikāņu ģimenītes” zvaigznei nieres ziedoja tēvs un brālis
Populārā komēdijseriāla “Amerikāņu ģimenīte” (“Modern family”) zvaigznei Sārai Hailendai jau bērnība tika diagnosticēta nieru displāzija. Kopumā viņai veiktas 16 operācijas, lai uzlabotu aktrises veselības stāvokli, tostarp divas nieru transplantācijas operācijas un laparoskopiskā operācija endometriozes ārstēšanai.
2012. gadā viņai pārstādīja pirmo donora nieri, kuru dāvāja viņas tēvs. Lai gan operācija noritēja veiksmīgi, aktrises organisms jauno nieri atraidīja. 2017. gada septembrī tika veikta otrā nieres transplantācija, šoreiz orgānu ziedoja viņas jaunākais brālis.
Hailenda regulāri lietoja zāles un steroīdus, lai nodrošinātu, ka viņas ķermenis neatgrūž ziedoto nieri, līdz ar to aktrisei ir problēmas ar svaru un muskuļu masas saglabāšanu. Viņas trauslais veselības stāvoklis bija grūti savienojams ar seriāla filmēšanas grafiku un ārsti vairākkārt noteica aktrisei gultas režīmu.
Hailenda ir publiski paudusi, ka viņa neatceras vairāku “Amerikāņu ģimenītes” sēriju uzņemšanu, jo bija tik nogurusi, ka izmantoja katru brīvu brīdi gulēšanai. Aktrise arī atzinās, ka veselības problēmu dēļ reiz pat ir apsvērusi pašnāvību, jo uzskatīja, ka ir par nastu savai ģimenei, un vainoja sevi par to, ka viņas ķermenis atraidīja tēva nieri.
Aktierim pārstādīja bērna radzenes
Aktieris Mendijs Patinkins, kurš Latvijas skatītājiem vislabāk pazīstams pēc lomām seriālos “Noziedzīgie prāti” (“Criminal minds”) un “Svešais starp savējiem” (“Homeland”), cieta no deģeneratīvas acu slimības – keratokonusa. To viņam atklāja 1982. gadā. Šī slimība izpaužas kā pakāpeniska redzes pasliktināšanās un ar laiku pacients var pilnībā zaudēt redzi.
Neskatoties uz redzes problēmām, Patinkins turpināja veiksmīgu karjeru teātrī, kino un televīzijā un lietoja speciālas kontaktlēcas. “Mana redze kļuva tik slikta, ka es vairs nevarēju paciest kontaktlēcas, tāpēc bija pienācis laiks transplantācijas procedūrai,” vēlāk stāstīja aktieris.
Lai saglabātu redzi, Patinkinam tika veiktas divas radzenes transplantācijas: labās acs radzene tika pārstādīta 1997. gadā, bet kreisās – 1998. gadā.
“Pateicoties kādas ģimenes dāsnumam, kura ziedoja savas atvases radzenes acu bankai, es biju laimīgs šā bērna radzenes saņēmējs. Es lūdzos par viņa dvēseli katru savas dzīves dienu, un turpināšu to darīt, kamēr vien dzīvošu,” sacīja aktieris.
Pēc veiksmīgajām operācijām Patinkins vērsās pie sabiedrības un lūdza katram, kuram ir vēlme būt orgānu donoram gadījumā, ja ar viņiem notiktu nelaime, darīt to zināmu saviem tuviniekiem un norādīt to oficiāli. Jāpiebilst, ka Amerikā šāda atzīme tiek veikta uz autovadītāja apliecības, bet Latvijā to ir iespējams izdarīt elektroniski, veicot atbilstošu atzīmi valsts E-veselības sistēmas tīmekļvietnē www.eveseliba.gov.lv.
Lasiet arī:
Nedēļas horoskops: 14. – 20. februāris
Ukrainā karojošs latviešu ekspolitiķis: Kara sākumā karavīrs bija varonis, bet tagad…
Sabiedrība ļoti satraukta par plāniem pārtraukt iespēju strādāt attālināti
Luka Banki izraudzījies spēlētājus basketbola spēlēm ar Spāniju un Slovākiju
Advokāte: Jāņa Timmas rīcībā bija kompromitējoši materiāli par Annu Sedokovu
Nolaupītā Rīgas bagātnieka meita un pirātu dārgumi Baltijas jūrā – leģendas, kas joprojām dzīvas