Ilze Viņķele un Agnese Logina. Foto Foto: Valsts kanceleja/Flickr un Valsts kanceleja, Edijs Pālens/Flickr
“Sieviešu stendaps” nu jau desmit gadus ir kalpojis par sociālu platformu sievietēm, kurā runāt par sabiedrībai neērtām tēmām un vietu, kur komiķēm spodrināt savu profesionalitāti. Dažādos laika posmos stendapā ir piedalījušās daudzas sabiedrībā un kultūras vidē atpazīstamas sievietes, tostarp arī politiķes un ministres.
Tā, piemēram, stendapā ir piedalījušās rakstniece Ieva Melgalve, publiciste Anete Konste, kultūras socioloģe Elīna Kolāte, māksliniece Mētra Saberova, scenogrāfe Ieva Kauliņa, kino režisores Marta Elīna Martinsone un Alise Zariņa, bijusī kultūras ministre Agnese Logina, rakstniece un aktīviste Baiba Baikovska, režisore un scenāriste Una Rozenbauma, dzejniece un Latvijas PEN vadītāja Katrīna Rudzīte, kara mediķe Sarmīte Cīrule, bijusī veselības ministre Ilze Vinķele, dramaturģe Aiva Birbele un daudzas citas sievietes.
Pirms desmit gadiem, 2015.gada 8.martā Kaņepes Kultūras centrā notika pasākums par godu Starptautiskajai sieviešu dienai, kuras ietvaros viens no pasākumiem bija “Stand-up jeb smieklīgas esejas sieviešu izpildījumā”, kuru vadīja Inga Gaile. Tas bija pasākums, uz kura bāzes izveidojās komiķu apvienība “Sieviešu stendaps”. Par šo un turpmākajiem pasākumiem bija liela interese un līdz ar to komiķu apvienība sāka regulāri organizēt komēdijas vakarus Kaņepes kultūras centrā un citās Latvijas kultūrvietās.
Aizvadīto desmit gadu laikā Sieviešu stendaps ir bijusi viena no tām nedaudzajām vietām mūsu valstī, kurā runāt par feminismu un citām sievietēm, LGBT+, nebinārām personām svarīgām tēmām, informē Inga Gaile.
2019.gadā režisore Adriana Roze izveidoja filmu par Sieviešu stendapu “Vārdotājas”. Šajā pašā gadā tapa arī Sieviešu stendapa manifests. Manifesta pēdējā teikumā ir sacīts: “”Sieviešu Stendaps” ar savu darbību vēlas padarīt pasauli par jaukāku vietu, kur dzīvot.”
Tas paliks “Sieviešu stendapa” mērķis arī turpmākajos gados. Šobrīd, kad sieviešu un citu diskriminēto grupu tiesības ir apdraudētas vēl vairāk nekā agrāk, “Sieviešu stendapa” komiķes turpinās runāt par sev un citām sievietēm svarīgām tēmām, pasmejoties pašas par sevi un palīdzot saskatīt smieklīgo mums visapkārt, arī neērtajā un sāpīgajā. Pasākums par godu “Sieviešu stendapa” desmit gadu jubilejai notiks OratoriO, 8.martā, 19:00. Biļetes pieejamas portālā bezrindas.lv.
Stendapā bijušās ministres
Bijušo veselības ministri Ilzi Viņķeli un kultūras ministri Agnesi Loginu satuvinājusi publiska jokošana. Abas pievienojušās komiķu pulkam, un nu apkārtējos smīdina ar jokiem, ziņo žurnāls “Privātā Dzīve”.
Janvāra pirmajā sestdienā teātra “OratoriO” telpās risinājās ikgadējais “Sieviešu stendapa” Gada balvas 2024 pasākums, kurā Latvijā spilgtākās komiķes atskatījās uz aizvadītā gada notikumiem, košākos arī apbalvojot. Viņu vidū bija arī Viņķele un Logina.
“Mēs pārsvarā te runājam par savām traumām,” no skatuves pavēstīja Ilze Viņķele, kura kategorijā “Gada lidojums” balvu – apvītušu redīsu pušķi – pasniedza bijušajam premjeram Krišjānim Kariņam. “Tas ir simbols tam, ka tu esi sarkans ārpusē un balts iekšpusē,” tā Viņķele.
Logina savukārt apbalvoja “Gada tvīts” uzvarētāju, un gods tika aizvadītā gada aprīļa ierakstam par viņas vizīti Bauskas novadā, vēsta “Privātā Dzīve”. “Bija pavasaris, man bija jābrien pāri dažādiem laukiem, un es pieļāvu lielāko grēku, ko Latvijā politiķe sieviete var pieļaut – neuzvilku augstpapēžu apavus. Protams, “tviteris” to pamanīja, tas rezultējās ar to, ka divas dienas medijos tika analizēts mans izskats. Tā bija interesanta pieredze, kurai tevi nekas nesagatavo,” izteicās Logina.
Ilze Viņķele izdevumam atzīst, ka sieviešu stendapā darbojas jau divus gadus, un te nonākusi, izmisuma dzīta. “Pēc kovida pirmā gada darbs valdībā man beidzās ar kriminālapsūdzībām. Man bija ļoti slikti. Gāju pie psihoterapeita, man likās, ka emocionāli es “neizķeipšu”. Ar visu to, ka man bija solīda un forša atbalsta sistēma, vienā brīdī sapratu, ka atrodos tik emocionāli un psiholoģiski derdzīgā situācijā, ka nekas nepalīdz. Un tad es redzēju sieviešu stendapa uzstāšanos… Man likās – ja spēšu par sevi pasmieties, varbūt “izķeipšu”. Izvilkšu pati sevi ārā aiz matiem ar jokiem. Esmu dzīves piemērs teicienam – lai cik grūti būtu šobrīd, beigās es par to vēl pasmiešos,” izdevumam stāsta Viņķele.
Viņa atzīst, ka nav kā Baiba Sipeniece – Gavare un ar savām izrādēm pa Latviju nebraukās. “Iztiku ar stendapu nepelnīšu. Tas man ir hobijs. Mana sirds tomēr pieder veselības jomai. Šobrīd arī strādāju veselības aprūpē,” atklāj bijusī ministre.
Viņķele sieviešu stendapam piesaistījusi arī bijušo kultūras ministri Loginu. “Tā bija mana iniciatīva, es viņu uzaicināju uzstāties. Tā kā man savulaik stendaps palīdzēja, iedomājos – varbūt tas palīdzēs arī manai bēdu māsai,” izdevumam teic Viņķele.
Bet Agnese Logina žurnālam atzīst: “Patiesībā mana saistība ar sieviešu stendapu ir senāka nekā ar politiku. Darbojos 2018. un 2019.gadā, pirms politiskā dzīve ņēma virsroku. Šī savā ziņā ir atgriešanās pie tā, ko darīju jau agrāk.”
Lasiet arī:
Rastorgujevs šajā sezonā vairs nestartēs, bet koncentrēsies rehabilitācijai
VIDEO | «Tas nebija pareizi!» – Arnita Oliņa atzīst nesavaldību attiecībās ar Dāvidu Krūmiņu
Hokejists Kaspars Daugaviņš kļuvis par studentu
Nedēļas horoskops: 28. februāris – 6. marts