Foto: Pexels/cottonbro studio
Vietnē “ManaBalss” tiek vākti paraksti iniciatīvai, kas paredz divu apmaksātu brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā. Lai iniciatīva tiktu ieviesta izskatīšanai Saeimā, nepieciešami 10 000 parakstu.
“Vēlamies panākt, lai Darba likumā tiktu ieviesta norma, kas paredz tiesības sievietēm saņemt līdz divām apmaksātām brīvdienām menstruāciju laikā. Tas uzlabos sieviešu veselību, labsajūtu un darba vidi, kā arī samazinās stigmu par menstruācijām. Iniciatīva nodrošinās saprotošāku un taisnīgāku attieksmi pret sievietēm darba tirgū, kā tas jau veiksmīgi ieviests, piemēram, Spānijā un Japānā,” uzskata iniciatīvas iesniedzēja Marija Uškanova.
“Piedāvājam veikt grozījumus Latvijas Darba likumā, nosakot tiesības sievietēm saņemt līdz divām apmaksātām papildu brīvdienām mēnesī menstruāciju laikā. Šīs brīvdienas būtu pēc darbinieces izvēles un vajadzības, lai garantētu privātuma ievērošanu un vienkāršotu procesu. Darba devējam būtu pienākums šīs brīvdienas nodrošināt, saglabājot darbiniecei vidējo izpeļņu par šo periodu, līdzīgi kā tas tiek darīts slimības dienās.
Šo brīvdienu izmantošanu varētu fiksēt darba laika uzskaites sistēmā kā īpašu atzīmi – “menstruāciju atvaļinājums”. Šāda sistēma jau darbojas vairākās valstīs, un to var pielāgot arī Latvijas tiesiskajam regulējumam, nepārslogojot administratīvos resursus,” teikts iniciatīvas pieteikumā.
Kā ieguvumi tiek uzskaitīti sieviešu veselības uzlabošana – sievietes varēs atjaunot spēkus un atveseļoties no menstruāciju izraisītā fiziskā un emocionālā diskomforta, mazinot nepieciešamību lietot pretsāpju līdzekļus vai strādāt nesavā labākajā stāvoklī. Kā arī labāka darba vide – darbinieces jutīsies novērtētas un saprastas, kas veicina lojalitāti, darba ražīgumu un pozitīvu attieksmi pret darba devēju. Kā trešais ieguvums tiek minēts mazāks izdegšanas un stresa līmenis – iespēja atpūsties īstajā brīdī palīdz novērst ilgtermiņa veselības problēmas un mentālo izsīkumu. Tāpat tiek uzsvērta stigmas mazināšana – šādas pārmaiņas veicinās sabiedrības atvērtību un sapratni par sievietes bioloģiskā cikla īpatnībām, mazinot tabu un stereotipus par menstruācijām.
Tāpat tiek uzsvērts, ka tas varētu būt piemērs Eiropai un pasaulei – Latvija var kļūt par vienu no progresīvām valstīm, kas iestājas par sieviešu tiesībām un veselības prioritāti.
Lasiet arī:
Latviete iegūst Kannu festivāla Grand Prix, pārrakstot Latvijas sasniegumu vēsturi
Šovu Koru kari pametis vēl viens koris
VIDEO | «Ēd, mīli, lūdzies!» – Sedokova publisko Timmam veltīto dziesmu
Pieciem ar E.coli inficētajiem bērniem radušās nopietnas komplikācijas
Grandiozas uzvaras un liktenīgas tikšanās – Austrumu horoskops aprīlim
Aprit 100 dienas kopš Timmas nāves; Sana Oša velta atvadu vārdus sportistam