Deivids Bleins. Publicitātes foto

Amerikāņu triku meistars Deivids Bleins ir dzīvs pierādījums tam, ka cilvēka iemaņas dažreiz pārspēj pat maģiju un burvestības – viņš pavadījis 44 dienas stikla būrī bez ēdiena, ticis apbedīts dzīvs, izturējis miljoniem voltu stipru elektrošoku un 17 minūtes aizturējis elpu zem ūdens, vēsta “National Geographic”.

Bleins ir sadarbojies arī ar vairākām spožām Holivudas zvaigznēm, tostarp aktieriem Leonardo Di Kaprio un Vilu Smitu, kā arī reperi Kanji Vestu. Viņa retā “dāvana” ļāvusi iepazīties ar tādām leģendārām personām kā Muhamedu Ali, Bilu Geitsu un Stīvenu Hokingu. Bleins pat ir uzstājies Amerikas Savienoto Valstu prezidentiem Bilam Klintonam, Džordžam Bušam un Barakam Obamam.

Piektdien, 4. aprīlī, iluzionists svinēs savu 52. dzimšanas dienu, taču tas viņu neattur turpināt izaicināt sevi un īstenot arvien iespaidīgākus trikus. Viņš ir atradis veidu, kā pārsteigt pasauli šai digitālajā laikmetā, kad ar tehnoloģiju palīdzību iespējams paveikt teju visu. Bleins sadarbojas ar zinātniekiem un inženieriem, lai izskaidrotu, kā viņa neiedomājamie triki ir iespējami – bez zaļajiem ekrāniem, bez montāžas un specefektiem un bez maģijas.

Lūk, daži no Deivida Bleina slavenākajiem varoņdarbiem:

Ceļš uz ilūziju pasauli sākās Ņujorkas metro

Deivids Bleins dzimis 1973. gada 4. aprīlī Bruklinā, Ņujorkā. Viņa māte Patrīcija Vaita bija skolotāja, bet tēvs Viljams Peress – Vjetnamas kara veterāns. Deivida vecāki izšķīrās, kad viņš bija pavisam mazs, un lielāko daļu bērnības viņu audzināja māte viena pati.

Burvju mākslu Deivids iepazina un iemīlēja jau četru gadu vecumā, kad metro vagonā ieraudzīja kādu ielu iluzionistu izpildām triku ar kārtīm. Kopš tā brīža viņš bija apsēsts ar burvju mākslu un pavadīja neskaitāmas stundas, trenējoties spoguļa priekšā. Pusaudža gados viņš jau spēja pārsteigt ģimeni, draugus un klasesbiedrus ar saviem trikiem.

Starp citu, jau agrā bērnībā topošajam iluzionistam nācās pārvarēt sava ķermeņa fiziskos ierobežojumus. Proti, viņš piedzima ar plakano pēdu, tāpēc nevarēja ātri papeldēt un nespēja turēt līdzi citiem bērniem peldēšanas nodarbībās. Apmēram piecu, sešu gadu vecumā viņš uzzināja, ka slavenais iluzionists Harijs Hudini (1874–1926) spējis aizturēt elpu trīsarpus minūtes, un nolēma iemācīties to darīt.

“Es kļuvu arvien ātrāks peldētājs – tikai tāpēc, ka spēju aizturēt elpu. Treneris man teica: “Tev ir jāelpo.” Un es jautāju: “Kāpēc?”. Vēlāk vecākie puiši mēģināja ar mani sacensties, bet es vienkārši pieķēros pie baseina kāpnēm un paliku zem ūdens tik ilgi, cik vien spēju. Pakāpeniski es iemācījos, kā ar prātu pārvarēt sava ķermeņa ierobežojumus. Un, manuprāt, tā ir īstā maģija,” kādā intervijā stāstīja Bleins.

Interesanti, ka jaunībā Bleins vēlējās kļūt par aktieri – viņš apmeklēja aktiermākslas skolu Ņujorkā un pat piedalījās atlasēs Holivudas filmām. Tomēr tieši burvju māksla izrādījās viņa īstais aicinājums.

No ielu maģijas līdz pasaules slavai

Bleins kļuva plaši pazīstams 1997. gadā ar televīzijas speciālizlaidumu “David Blaine: Street Magic”, kurā viņš, atšķirībā no citiem burvju māksliniekiem, neuzstājās uz skatuves, bet devās ielās pie cilvēkiem. Viņa triki – piemēram, kāršu manipulācijas, monētu pazušana un domu lasīšana – izraisīja patiesu apbrīnu.

Kamēr klasiskie burvju mākslinieki parasti izmanto izsmalcinātas un krāšņas skatuves dekorācijas, Bleins vairāk koncentrējās uz skatītāju reakcijām, kas padarīja viņa tā laika trikus vēl aizraujošākus un personiskākus.

Pēc veiksmīgās debijas Bleins nolēma pacelt burvju mākslu jaunā līmenī. Lielākā daļa triku meistaru paļaujas uz vizuālām ilūzijām, bet Bleins gāja vēl tālāk – viņš pārvērta savu ķermeni par eksperimentu lauku.

Apbedīts zemē, iesaldēts ledū, bez elpas zem ūdens

Viens no viņa pirmajiem iespaidīgākajiem trikiem pārsteidza pasauli 1999. gadā un saucās “Apbedīts dzīvs” – viņš septiņas dienas pavadīja caurspīdīgā zārkā, aprakts zem zemes.

2000. gadā Bleins izpildīja triku “Iesaldēts”, pavadīdams 63 stundas ledus bluķī Taimskvērā, Ņujorkā. Pēc tam 2002. gadā viņš īstenoja izaicinājumu “Augstāk par visiem”, kad 22 stundas stāvēja uz deviņus metrus augstas kolonnas bez jebkāda atbalsta.

Viena no viņa visu laiku pazīstamākajām performancēm ir “Līdzsvars” – 2003. gadā Bleins 44 dienas pavadīja caurspīdīgā kastē virs Temzas upes Londonā, neko neēdot un pārtiekot tikai no ūdens.

2008. gadā Bleins uzstādīja Ginesa pasaules rekordu, aizturot elpu zem ūdens 17 minūtes un četras sekundes. Lai ko tādu paveiktu, cilvēkam jābūt statiskās apnojas jeb bezelpas stāvoklī, kas līdzinās jaundzimuša bērna pirmajām dzīves sekundēm. Bleins mēnešiem ilgi trenēja savu ķermeni, mācoties kontrolēt gan savu sirdsdarbību, gan skābekļa patēriņu.

Mērķis nav tikai pārsteigt skatītājus

Runājot par saviem ekstrēmākajiem trikiem, Bleins skaidro, ka tie visi bijuši rūpīgi plānoti un prasījuši intensīvu fizisko un mentālo sagatavošanos. Viņš uzsver, ka šie izaicinājumi palīdz viņam izprast cilvēka izturības robežas un demonstrēt, cik daudz mēs spējam sasniegt ar disciplīnu un apņēmību.

Bleins arī norāda, ka viņa performanču mērķis ir ne tikai pārsteigt skatītājus, bet arī rosināt viņus apšaubīt realitāti un iedvesmot domāt ārpus ierastajiem rāmjiem. Viņš uzskata, ka maģija ir spēcīgs instruments, kas var mainīt cilvēku uztveri un mudināt viņus tiekties pēc neiespējamā.

“Es vienmēr kāpju ārā no savas komforta zonas, jo tā es augu. Kad es ērti sēžu savā dīvānā un neko nedaru, es neattīstos. Bet, kad dodos uz vietām, kur man nevajadzētu iet, un nodarbojos ar maģiju vai izmēģinu kaut ko tādu, ko man nevajadzētu darīt, – tas mani virza uz priekšu,” atklāj Bleins.

Uz jautājumu, vai viņš pats tic maģijai, viņš atbild, ka ikreiz, kad redz savu meitu kaut ko darām, uzskata, ka tā ir īsta maģija.

Skandāli un aizdomas par krāpšanos

Lai gan Bleins tiek uzskatīts par vienu no pasaules izcilākajiem iluzionistiem, viņš nav izvairījies no skandāliem. 2017. gadā vairākas sievietes, tostarp bijusī britu modele Nataša Prinsa, apsūdzēja viņu seksuālā vardarbībā. Bleins noliedza apsūdzības un izmeklēšana nenonāca līdz tiesai, taču skandāls ietekmēja viņa reputāciju.

Daudzi skeptiķi apšauba Bleina triku autentiskumu, apsūdzot viņu manipulācijās ar kamerām un citās slēptās darbībās. Piemēram, izturības eksperti norādīja, ka viņa 44 dienu badošanās eksperimentā varēja būt izmantoti slepeni ēdiena piegādes mehānismi. Tomēr Bleins vienmēr ir uzstājis, ka viņa eksperimenti ir īsti un ka viņš iegulda milzīgu darbu, lai sagatavotu savu ķermeni un prātu šiem neiedomājamajiem pārbaudījumiem.

Bleina noslēpumainā un hipnotizējošā personība ir padarījusi viņu par vienu no pasaules ikoniskākajiem iluzionistiem, ierakstot viņa vārdu līdzās tādiem burvestību meistariem kā Harijam Hudini, Deividam Koperfīldam, Krisam Eindželam un citiem.

Lasiet arī:

«Vai pievienot čekus?» – Sedokova atbild uz Timmas radu pretenzijām par sportista mantām

VIDEO | Latvijā uzstāsies Semjons Sļepakovs, kurš reiz Putinam dziedājis, ka krievu tauta dzīvo sūdos

Skandalozās grāmatas Svētulis autors uzrakstījis romāna turpinājumu ar vīrišķīgām beigām

VIDEO | «Nāksi pie manis par bābu?» – Venti sadusmo Magones reakcija uz viņa bildinājumu

Igauņi sper nākamo soli Rail Baltica projektā, apstiprinot maršruta plānu Pērnavas apriņķa posmam

Seno romiešu horoskops – noskaidro, kāds esi un kurš putns ir tavs aizbildnis

Seko mums arī Facebook,X, Instagram un Draugiem

Saistītās tēmas: Deivids BleinsIluzionistsNational Geographic

youtube icon
Abonēt youtube