Foto: Pixabay/Imoflow

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saņēmis vēl divus laboratoriski apstiprinātus rezultātus darbiniekiem uzņēmumā “Straupe”. Viens ar Šiga toksīnu producējošo E.coli un viens ar enteropatogēnā E.coli.  

Kā zināms, turpinot epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar E.coli izraisīto saslimšanas uzliesmojumu,  SPKC organizēja viena pārtikas produktu piegādātāja darbinieku laboratorisko izmeklēšanu piensaimnieku kooperatīvā sabiedrībā “Straupe”.Ceturtdien tika saņemti laboratorijas rezultāti kas liecina ka diviem uzņēmuma darbiniekiem atrasta Šiga toksīnu producējošo E.coli un vēl pieciem darbiniekiem enteropatogēnā E.coli. Minētie darbinieki atstādināti no darba pienākumu veikšanas, informē SPKC.

Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās cieši sadarbojoties ar kolēģiem no Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD), norāda SPKC.

Lai arī līdz šim laboratoriskās pārbaudēs E. coli baktērijas klātbūtne nav apstiprināta nevienā piena ražošanas uzņēmuma “Straupe” produkcijas veidā, kā arī ņemtajos paraugos no ražošanas iekārtām, taras vai darbinieku rokām, uzņēmums ar pilnu atbildību pret patērētāju drošību jau šobrīd no tirdzniecības vietām atsauc visus manuāli fasētos produktus. Jāuzsver, ka pārbaudes joprojām turpinās, šķetinot baktērijas izplatības ceļu, medijiem izplatītajā paziņojumā informē uzņēmums “Straupe”.

“Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis informē, ka uz E. coli klātbūtni tika pārbaudīti 42 darbinieki, kuri iesaistīti produkcijas ražošanā un izplatīšanā (loģistikā). Par nēsātājiem atzīti septiņi darbinieki, no kuriem četri bija tieši iesaistīti ražošanas procesos. Visi šie darbinieki nekavējoties pēc analīžu rezultātu saņemšanas uz laiku tika atstādināti no darba pienākumu veikšanas un nosūtīti ģimenes ārstu uzraudzībā.

“Uzņēmuma šī brīža galvenais uzdevums ir darīt visu iespējamo, lai produkcija, kas nonāk pie klientiem, ir lietošanā droša. Tāpēc ir uzsākta manuāli fasētās produkcijas atsaukšana no tirdzniecības. Vienlaikus produkcija, kas fasēta automatizēti, ir patēriņam droša. Šobrīd par notikušo ir daudz jautājumu, turklāt nebūtu pareizi spekulēt ar versijām, kuras nav laboratoriski apstiprinātas. Ceram, ka ar kontrolē iesaistīto iestāžu palīdzību tiks noskaidrots arī tas, kā mūsu darbinieki kļuvuši par E. coli baktērijas nēsātājiem, jo mums šādu izmeklēšanas iespēju nav,” komentē Balodis.

Uzņēmumā uzsver, ka visi automatizēti fasētie produkti ir patērētājiem droši

Piena ražošanas uzņēmums “Straupe” šobrīd jau ir veicis un turpina veikt nepieciešamos drošības pasākumus, lai visa uzņēmuma saražotā produkcija ir patērātājam lietošanā droša.

Šobrīd ir apturēta ražošanas līnija, kurā produkti tiek fasēti manuāli, savukārt automatizētā produktu fasēšana turpinās, jo šajā posmā produkti nenonāk saskarē ar darbiniekiem.

“Vēlos uzsvērt, ka produkcija, kas fasēta automatizēti, ir patēriņam droša. Jau uzsākta uzņēmuma telpu dezinfekcija, lai mēs būtu dubultā droši, ka neviena baktērija nav “izsprukusi” cauri. Vēlos uzsvērt, ka šobrīd nav pierādīts, ka mūsu uzņēmuma produkcijas lietošana ir saistīta ar inficēšanos bērnudārzos,” uzsver Balodis.

Arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsver, ka pagaidām nav tiešu pierādījumu, kas saistītu darbinieku inficētību ar saslimšanām dārziņos. To parādīs sekvencēšanas dati. Taču drošības nolūkos aicina ikvienu, kurš iegādājies lejamo pienu vai krējumu, tos nelietot, vēsta lsm.

Pārtikas un veterinārais dienests uz laiku daļēji apturējis piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” darbību, jo no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) saņemtā informācija liecina, ka vairākiem uzņēmumā strādājošajiem konstatēta patogēnās mikrofloras (patogēnie E.Coli) klātbūtne.

Apturēta uzņēmuma fasēšanas līnija, kurā produkti manuāli tika pildīti atkārtoti izmantojamos traukos, informē PVD.

PKS “Straupe” ražotie manuāli fasētie piena produkti tika piegādāti 14 pirmsskolas izglītības iestādēm laikā, kad ar E.Coli izraisītu zarnu infekciju saslima vairāki šo iestāžu audzēkņi dažādos Latvijas reģionos.

Veicot pārbaudes pirmsskolas izglītības iestāžu ēdināšanas blokos, PVD ņēma dažādu pārtikas produktu, tostarp piena produktu, gaļas, augļu un dārzeņu, kā arī gatavo ēdienu paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai.

Tāpat pārbaužu laikā tika iegūta informācija par pārtikas produktu piegādātājiem, tostarp PKS “Straupe”.

Arī šajā uzņēmumā ražoto produktu paraugi nosūtīti laboratoriskajai izmeklēšanai uz verotoksigēnā E. Coli klātbūtni.

Līdz šim saņemtie pārtikas produktu laboratorisko izmeklējumu rezultāti bijuši atbilstoši.

PVD ir uzdevis PKS “Straupe” atsaukt no tirdzniecības visus manuāli fasētos piena produktus, kuri ražoti līdz šodienai – 10.04.2025., kā arī veikt nekavējošu ārpuskārtas mazgāšanu un dezinfekciju fasēšanas telpai un iekārtām, kā arī organizēt atkārtotas darbinieku apmācības higiēnas jautājumos.

Produktu fasēšanas līnijas darbs, kurā produktu fasēšana notiek automatizēti, nav apturēta, jo šajā posmā produkti nenonāk saskarē ar darbiniekiem.

Lasiet arī:

VIDEO | Izlec no braucoša auto – pēc īsa miera perioda Kambalu pāris atkal uz kara takas

VIDEO | Magone paziņo izšķirošo atbildi, vai ir gatava attiecībām ar Venti

Nedēļas horoskops: 11. – 17. aprīlis

Alpīnisti Kristīne un Kristaps Liepiņi izdod otro grāmatu par kalnos kāpšanu

Straupes vadītājs netic, ka bērni inficējušies no uzņēmuma piena produktiem

VIDEO | Juris Kaukulis: Tagad bērni cilvēkiem ir apgrūtinājums

Seko mums arī Facebook,X, Instagram un Draugiem

Saistītās tēmas: E.coliinfekcijapiensPVDSPKCStraupezarnu nūjiņa

youtube icon
Abonēt youtube