Latviju nākamajā mēnesī gaidāmajās Phjončhanas olimpiskajās spēlēs Dienvidkorejā pārstāvēs 35 sportisti deviņos sporta veidos, šodien speciāli olimpiādei veltītā preses konferencē pavēstīja Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK).
Iepriekšējās trijās Ziemas olimpiskajās spēlēs, kas risinājās Turīnā, Vankūverā un Sočos, Latvijas delegācijā bija pa 58 sportistiem, bet šoreiz šo skaitu samazināja hokeja izlases netikšana uz Phjončhanu. “Protams, mēs uz olimpiskajām spēlēm braucam ar ļoti spēcīgu motivāciju. Četros sporta veidos mūsu sportisti cīnīsies par 1-10 vietu. Sportā ir dažādi blakus faktori, tāpēc negribās pašpārliecināti izaicināt likteni. Negribās iet ar uzstādījumu, ka mēs kādā no disciplīnām obligāti būsim starp medaļniekiem. Tomēr, šie sportisti visi ir ar potenciālu kāpt uz pjedestāla,” sarunā ar portālu ritakafija atzina LOK prezidents Aldonis Vrubļevskis.
Hokeja izlasē parasti ir 25 spēlētāji, līdz ar to, ja Latvijas hokeja valstsvienība būtu kvalificējusies Olimpiādei, uz Phjončhanu dotos 60 atlēti.
Kopā ar komandu būs 35 treneri un atbalsta personāla dalībnieki, septiņi medicīniskā personāla pārstāvji, desmit LOK viesi, deviņas amatpersonas, seši LOK pārstāvji un piecu federāciju prezidenti.
Latvijas olimpiskās komandas karognesējs atklāšanas ceremonijā tiks nosaukts nākamajā pirmdienā.
Pirms oficiālās paziņošanas delegācijā bija divas intrigas – kura būs otrā slēpotāja sastāvā, kā arī vai olimpiskajās spēlēs pie starta beidzot tiks pieredzējušais bobslejists Intars Dambis.
Distanču slēpotājas Patrīcijas Eidukas iekļūšana pasaules ranga labāko trīssimtniekā sprintā Latvijai nodrošināja vēl vienas dāmas ceļazīmi uz Phjončhanas olimpiskajām spēlēm. Kaut Anda Muižniece šosezon sasniegusi augstākus rezultātus, jau iepriekš varēja prognozēt, ka ceļazīmi saņems Inga Paškovska, jo viņa atrodas augstāk pasaules rangā. Tas arī pirmdien tika apstiprināts oficiāli.
Abas slēpotājas aci pret aci tikās vēl pagājušajā nedēļas nogalē Madonā, kad Latvijas čempionāta posmā sprinta distancē Paškovska nespēja iekļūt finālā, kurā Muižniece palika sestā, bet piecos kilometros klasiskajā stilā Muižniece noslēpoja konkurenti par 45 sekundēm.
Paškovska šosezon reizi izslēpojusi no 160 FIS kategorijas punktiem, kamēr Muižniece to paveikusi septiņas reizes. Tiesa, labākais rezultāts ir par mata tiesu augstvērtīgāks Paškovskai – 132,21 pret 136,96.
Abas slēpotājas savulaik izmēģinājušas spēkus biatlonā. Muižniece startējusi trijos pasaules čempionātos slēpošanā, bet Paškovska to darījusi reizi.
Savukārt Dambis arī šoreiz olimpiskās delegācijas sastāvā iekļauts kā rezervists, kas nozīmē, ka viņam jau trešo reizi varētu tikt liegta dalība Olimpiādē, kaut uz turieni ir aizbraucis. Vēl 2006.gadā Turīnā viņš nestartēja traumas dēļ, 2010.gadā devās uz Vankūveru, bet nevarēja startēt pilota Jāņa Miņina slimības dēļ, bet pirms četriem gadiem Sočos palika rezervē.
Biatlonā Latviju pārstāvēs abi līderi Andrejs Rastorgujevs un Baiba Bendika, bet otro kvotu vīru konkurencē jau prognozējami aizņems Oskars Muižnieks, kurš savus spēkus izmēģinājis dažādos sporta veidos, bet biatlonā nopietni atgriezās vien pērnajā pavasarī.
Latvijas vīru biatlonisti pagājušajā sezonā vien pavisam nedaudz atpalika no iespējas uz Dienvidkoreju doties ar pilnu stafetes komandu. Ja šāda iespēja tiktu iegūta, visticamāk, uz septītajām olimpiskajām spēlēm sportista dotos 47 gadus vecais Ilmārs Bricis, bet tagad viņš palika aiz Muižnieka muguras. Bricis gan bija arī 2014.gadā Sočos, kur trenēja Lietuvas izlasi, bet uz Phjončhanu viņš dosies kā Bendikas treneris.
Bobslejā olimpiskajās spēlēs Latviju pārstāvēs pa divām vietām divnieku un četrinieku ekipāžām. Jau prognozējami Oskara Melbārža četriniekā startēs stūmēji Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste un Jānis Strenga. Šī četrotne, kas 2014.gadā Sočos izcīnīja sudrabu, bet pēc Krievijas sportistu diskvalifikācijām, visticamāk, kļūs par olimpiskajiem čempioniem. Savukārt pilota Oskara Ķibermaņa kamanas stums Jānis Jansons, Helvijs Lūsis un Matīss Miknis.
Jansons savulaik vairākkārtēji kļuvis par Latvijas čempionu desmitcīņā.
Kā rezervists, bobsleja izlasē iekļauts Dambis.
Jau iepriekš bija zināms, ka daiļslidošanā Latviju pārstāvēs Deniss Vasiļjevs, bet decembrī Latvijas Slidošanas asociācija dāmu konkurencē ceļazīmi piešķīra Diānai Ņikitinai. Tāpat ceļazīmi izcīnījis ātrslidotājs Haralds Silovs, kā arī šorttrekā dalībai olimpiskajās spēlēs izvirzīti Roberts Jānis Zvejnieks un Roberto Puķītis.
Tāpat Latviju olimpiskajās spēlēs pārstāvēs pašmāju vadošie distanču slēpotāji Patrīcija Eiduka un Indulis Bikše. Eiduka atlases rangā visu šo sezonu atrodas trīssimtniekā sprintā, līdz ar to Latvijai tika otrā ceļazīme, kas piešķirta Paškovskai.
Tikmēr no kalnu slēpotājiem uz olimpiskajām spēlēm dosies Kristaps Zvejnieks un Lelde Gasūna.
Savukārt Latvijas Kamaniņu sporta federācija jau decembrī ziņoja, ka šajā sporta veidā Latviju pārstāvēs Elīza Cauce, Ulla Zirne, Kendija Aparjode, Inārs Kivlenieks, Kristers Aparjods, Artūrs Dārznieks, kā arī divnieki Juris Šics/Andris Šics un Oskars Gudramovičs/Pēteris Kalniņš.
Šeit pēdējā intriga bija cīņā par trešo vietu vīriem, tomēr Riks Kristens Rozītis gadu mijā guva traumu un uz Phjončhanu brauks Dārznieks.
Skeletonā Latviju pārstāvēs planētas titulētākais šī sporta veida pārstāvis Martins Dukurs, viņa brālis Tomass Dukurs un Lelde Priedulēna.
2018.gada ziemas olimpiskās spēles Phjončhanā, Dienvidkorejā, norisināsies no 9. līdz 25.februārim, sportistiem sadalot 102 medaļu komplektus 15 dažādos sporta veidos.
Latvijas komandas sastāvs Phjončhanas olimpiskajām spēlēm:
ātrslidošana – Haralds Silovs;
biatlons – Andrejs Rastorgujevs, Oskars Muižnieks, Baiba Bendika;
bobslejs – Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste, Jānis Strenga, Oskars Ķibermanis, Jānis Jansons, Helvijs Lūsis, Matīss Miknis, Intars Dambis (rezervists);
daiļslidošana – Deniss Vasiļjevs, Diāna Ņikitina;
distanču slēpošana – Patrīcija Eiduka, Indulis Bikše, Inga Paškovska;
kalnu slēpošana – Kristaps Zvejnieks, Lelde Gasūna;
kamaniņu sports – Elīza Cauce, Ulla Zirne, Kendija Aparjode, Inārs Kivlenieks, Kristers Aparjods, Artūrs Dārznieks, Juris Šics, Andris Šics, Oskars Gudramovičs, Pēteris Kalniņš;
skeletons – Martins Dukurs, Tomass Dukurs, Lelde Priedulēna;
šorttreks – Roberts Zvejnieks, Roberto Puķītis.