Daudziem cilvēkiem ir pazīstama ilgstoša nomāktības un satraukuma sajūta, neapmierinātība ar sevi un apkārtējiem, vispārēja pasivitāte, nogurums, gausums, vispārējs intereses trūkums. Ja ievērojat savā uzvedībā kaut ko no iepriekš uzskaitītā, tad jūsu stāvoklis liecina par pirmajām depresijas pazīmēm vai arī par depresiju. Kā var palīdzēt sev atgūt dzīvesprieku?

Izvirziet mērķus. Sāciet ar to, ka centieties izvirzīt sev reālistiskus mērķus tuvākajam laika periodam. Nav vērts veidot garu sarakstu ar globāliem uzdevumiem. Padomājiet, kas jums ir svarīgs un ko tiešām iespējams izpildīt. Šim mērķim jābūt jums nozīmīgam un izpildāmam. Šī mērķa sasniegšana radīs apmierinātības un uzvaras sajūtu, kā arī iedvesmos jauniem nelieliem varoņdarbiem.

Sadraudzējieties ar problēmām. Lai arī cik jocīgs nešķistu šis ieteikums, padomājiet, vai jūsu šī brīža problēmas tiešām ir tik nopietnas, kā šķiet. Atcerieties, ka jebkuras grūtības dod cilvēkam vērtīgu dzīves mācību, kā arī pieredzi, kas var noderēt nākotnē. Ja mūsu dzīvē nenotiktu nekas slikts, mēs neiemācītos novērtēt arī labo.

Ēdiet pareizi. Protams, nav speciālas diētas vai ēšanas režīma pret depresīvu stāvokli. Bet veselīga ēšana palīdzēs jums justies labāk. Izpētiet savu ikdienas ēdienkarti, iespējams, to ir vērts papildināt ar lielāku augļu un dārzeņu daudzumu; vitamīnu nepietiekamība var būt par iemeslu pastiprinātam nogurumam. Ēdienreižu laikā nenovērsiet savu uzmanību, skatoties filmas, spēlējot spēles datorā vai telefonā, lasot ziņas utt. Ja jums patīk dzert tēju vai kafiju, tad palutiniet sevi ar šokolādi vai iemīļotajām konfektēm.

Ejiet pastaigās. Centieties atrast laiku fiziskiem vingrinājumiem vai pastaigām svaigā gaisā. Kad ir piemēroti laikapstākļi, tās var apvienot. Obligāti nav jānodarbojas ar intensīviem, nogurdinošiem treniņiem. Par nesteidzīga pastaiga spēj atjaunot enerģijas krājumus. Ja jums ir mājdzīvnieki, tad laiks, ko ar tiem pavadāt brīvā dabā, ļaus smadzenēm vēl ātrāk izstrādāt endorfīnus.

Novērsiet savu uzmanību no drūmām domām. Pacentieties aizmirst par nelielām nepatikšanām, tā vietā pievērsiet uzmanību kam interesantam un pozitīvam. Aizejiet uz bibliotēku vai grāmatu veikalu, paskatieties jaunu seriālu vai vienkārši spēlējiet jau tagad Stakers, un jūs iegūsies daudz patīkamu emociju no aizraujošām spēlēm.

Meditējiet. Atslābinieties un meditējiet, ar mērķi uzlabot pašsajūtu. Iedomājieties, ka esat mierīgs un laimīgs, ka dzīvojat pārticībā, ka jūs kādu mīlat un ka mīl jūs. Noticiet sev, un jūsu pašsajūta drīz uzlabosies.

Pievērsiet uzmanību miegam. Zinātnieki vēl nav izgudrojuši labāku veidu, kā atjaunot savus spēkus, kāds ir veselīgs, pilnvērtīgs miegs. Pieradiniet sevi iet gulēt un celties katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Stundu pirms miega nolieciet malā visas elektroiekārtas. Ieejiet siltā dušā, izvēdiniet savu guļamistabu. Iemiegot, nedomājiet par rītdienas darbiem un aktuālu problēmu risinājumu.

Mainiet vidi. Izbrīvējiet kaut pāris dienas, lai dotos tur, kur vēl neesat bijuši. Pasauļojieties pludmalē, palasiet grāmatu, guļot šūpuļtīklā, peldiet pa kalnu upi ar laivu, aizejiet uz klubu vai kazino, dodieties izjādē ar kamieli. Jauni iespaidi aizdzīs visas bēdas.

Kontaktējieties ar tuviniekiem. Jebkurš tuvs cilvēks spēj veikt brīnumus. Nenoslēdzieties sevī, ļaujiet radiem un draugiem būt par daļu no jūsu dzīves. Ejiet ciemos vai uz tikšanos, piedalieties draudzīgās sarunās un atbildiet ar smaidu, ja tuvs cilvēks jums smaida.

Neignorējiet nopietnas depresijas pazīmes. Patstāvīga cīņa ar depresiju var palīdzēt, bet tā nav visvarena. Ja saprotat, ka esat pārāk dziļi ieslīdzis depresijā, ka iemīļotās nodarbes jūs neiepriecina un ka jums galvā rodas domas par dzīves bezjēdzību – jāvēršas pēc profesionāļu palīdzības.

Saistītās tēmas:

youtube icon
Abonēt youtube