Bezpilota gaisa kuģu jeb dronu izmantošanu Latvijā regulē noteikumi, taču par pārkāpumiem speciālu sodu nav, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Civilās aviācijas aģentūras (CAA) direktors Māris Gorodcovs.

Pēc viņa stāstītā, Latvijā ir bijuši gadījumi, kas droni dažu metru attālumā lido no lidmašīnas un šādas situācijas var novest pie katastrofas.

“Cilvēki uz droniem skatās kā uz rotaļlietām, bet tie var būt ļoti bīstami gan cilvēkiem, gan lidmašīnām,” sacīja CAA vadītājs. Viņš norādīja, ka daudzi vecāki dronus iegādājušies saviem bērniem, tādēļ ir svarīgi ar bērniem pārrunāt dronu izmantošanu un drošību.

Gorodcovs norādīja, ka personas, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu drīkst vadīt dronu, kas nav smagāks par puskilogramu un ne augstāk par 50 metriem. Tāpat dronu izmantošanas noteikumi paredz, ka dronus apdzīvotās vietās drīkst pilotēt ne augstāk par 50 metriem, bet ārpus apdzīvotām vietām – ne augstāk par 120 metriem. Dronus aizliegts pilotēt lidlauku tuvumā, kā arī virs speciāli noteiktiem objektiem, kas saistīti ar valsts drošību.

Lai arī pastāv noteikumi dronu izmantošanai, speciālu sodu par pārkāpumiem nav. Var sodīt par lidojumu drošības pārkāpumiem, taču šie sodi ir nesamērīgi. CAA vadītājs stāstīja, ka pie sodu sistēmas izveides strādā darba grupa, kas to plāno izstrādāt gada laikā.

Gorodcovs. gan arī piebilda, ka ir gadījumi, kad dronu pilotus var sodīt. Piemēram, sods tiks piemērots kādam nemarķēta drona īpašniekam. Viņa vadītais drons avarēja un nodarīja kaitējumu trešo personu īpašumam.

Satiksme ministrijas (SM) un CAA pārstāvji otrdien Rīgā plašāk informēs par dronu drošu izmantošanu. Pasākumā par drošu dronu izmantošanu stāstīs SM Aviācijas departamenta direktors Arnis Muižnieks, Gorodcovs, CAA ES lietu un starptautisko attiecību daļas vadītāja Aivita Ļubļina-Goldmane, kā arī Latvijas Tālvadības gaisa kuģu asociāciju (LARPAS) komunikāciju vadītājs Ilmārs Ozols.

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube