Veselības ministrijā (VM) šodien plkst.9 notiek sanāksme ar augstskolām par ministrijas plānu nodarbināt rezidentus ģimenes ārstu streika laikā.

Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) cer sagaidīt papildu informāciju par VM plānu ģimenes ārstu streika laikā veselības aprūpes nodrošināšanu uzticēt rezidentiem.

Kā aģentūrai LETA norādīja LU rezidentūras vadītāja Anda Požarnova, augstskola ir saņēmusi VM vēstuli. “Mums pašiem radās pietiekoši daudz neskaidru jautājumu, tādēļ aizrakstījām VM, cerot saņemt atbildi,” pastāstīja Požarnova.

Viņa sacīja, ka LU pagaidām neizvērš aktivitātes un VM nesniedz rezidentu sarakstus, jo grib saprast, kas tiks prasīts no rezidentiem. Viņasprāt, pamatā jautājumi par rezidentu pieejamību jāvērš ārstniecības iestādēm, kam rezidenti piesaistīti, jo ārstniecības iestādes plāno savu darbu pāris mēnešus uz priekšu.

Požarnova uzsvēra, ka rezidentūras programmas paredz dežūrgrafikus, taču piespiest strādāt papildus rezidentus nevarot. Viņa skaidroja, ka, visticamāk, streika laikā darbam varētu tikt piesaistīti ģimenes medicīnas rezidenti, kā arī rezidenti no iekšķīgo slimību programmu specialitātēm, taču pastāv jautājums, vai internists ir gatavs darīt ambulatori to, ko dara ģimenes ārsti.

“Rezidents nav tiesīgs arī parakstīt dokumentus bez ārsta uzraudzības,” skaidroja Požarnova, vienlaikus piebilstot, ka nav saprotams, kāpēc VM prasa nodrošināt dežūrgrafiku 24 stundu režīmā, ja paši ģimenes ārsti šādā režīmā nestrādā.

Požarnova skaidroja, ka pareizi būtu domāt par to, ka streika laikā varētu pieaugt pacientu plūsma uzņemšanas nodaļā, uz kurieni tad arī būtu jāsūta papildspēki.

Savukārt RSU aģentūrai LETA apstiprināja, ka VM vēstule saņemta un augstskola gatavojas izpildīt ministrijas prasības, sagaidot papildu informāciju par procesa norisi.

RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne Ilze Grope norādīja, ka ieraksti sociālajos medijos, ziņas e-pastā un telefona zvani liecina par uztraukumu un situācijas neizpratni. Viņa aicina RSU studiju programmu vadītājus un rezidentus saglabāt mieru, neiesaistīties diskusijās un turpināt ikdienas darbu.

Grope skaidroja, ka situācija paredz rezidentu darba realizāciju atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem, studiju līgumam un darba līgumam, savukārt virsstundu darbs nav plānots. Rezidenti, kuri ir ikgadējā atvaļinājumā, turpina savu atvaļinājumu, bet strādājošie rezidenti turpina dežūras 48 stundu apmērā tajās ārstniecības iestādēs, kur darbs ir plānots.

MK noteikumos par rezidentūras sadali un rezidentūras finansēšanu papildu apmaksai paredzētās 24 dežūrstundas var tikt lūgtas realizēt valstij vajadzīgajā vietā, kas patlaban plānots pie Rīgas un/vai reģionālajām slimnīcām. Dežūras var tikt plānotas darba dienās, darba laikā un nepārsniedzot 3×8 stundas katram rezidentam. Dotās dežūras tiks apmaksātas. Par rīcības plānu atsevišķi ir informētas ārstniecības iestādes, skaidroja Grope.

RSU pārstāve norādīja, ka VM par procesa koordinatoru ir nozīmējusi Nacionālo veselības dienestu (NVD). Dežūru koordinācija ir plānota, iesaistot RSU rezidentūras studiju programmu vadītājus, kuri vislabāk pārzina savas specialitātes rezidentu aktivitātes un noslodzi.

Grope lūdz kolēģus būt atsaucīgiem, izprast situāciju, saskatīt iespējas un izaicinājumu, kā arī atcerēties, ka rezidentūra tiek finansēta no valsts budžeta līdzekļiem, atbilstoši valsts pasūtījumam, “un šobrīd valsts ir lūgusi mūsu palīdzību”.

“Lūdzu izprast – šobrīd nav noteikts, ka būs jāiesaistās visiem rezidentiem un nav noteikts, uz cik ilgu laiku šī krīzes situācija izsludināta. Rezidentiem atgādinu, ka RSU pārstāvēs savu studējošo intereses,” pauda Grope.

Kā ziņots, veselības aprūpi iedzīvotājiem ģimenes ārstu streika laikā varētu nodrošināt ar rezidentu palīdzību, vēsta portāls “Pietiek.com”. Portāla rīcībā nonācis VM rīkojums par “Par rezidentu iesaisti krīzes situācijā”. Šis rīkojums gan nav oficiāli reģistrēts, tomēr jau esot izsūtīts visām iesaistītajām pusēm, vēsta portāls. Rīkojuma adresāti ir RSU un LU.

Rīkojumā veselības ministre Anda Čakša uz ģimenes ārstu streika laiku lūdz veikt rezidentūras studiju programmu realizācijas pārplānošanu, nodrošinot rezidentu 24 stundu dežūras (pa astoņām stundām).

Norādīts, ka rezidentu atlīdzība tiks noteikta atbilstoši “Rezidentūras sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumiem”. Ja veiktā darba apjoms pārsniegs šajos noteikumos noteiktu dežūru apjomu, paredzēts, ka Nacionālais veselības dienests (NVD) apmaksās arī to. Tas tiks darīts Ministru kabineta noteikumos “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” noteiktajā kārtībā.

VM lūdz rezidentu sarakstus un kontaktinformāciju nosūtīt NVD, kas koordinēs rezidentu dežūru vietas. Tāpat lūgts sniegt informāciju par ārstiem, kuri atbildīgi par rezidentūras organizāciju katrā specialitātē.

Saistītās tēmas:

youtube icon
Abonēt youtube