Nodokļu reformas īstenošanai izraudzīts nekvalitatīvs scenārijs, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”).

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” Lembergs skaidroja, ka valdības plānotās reformas rezultātā nodokļu ieņēmumi samazināsies par 620 miljoniem eiro. Viņaprāt, tas ir milzu lēciens un nodokļu ieņēmumi jāsamazina pakāpeniskāk. Piemēram, samazinājums varētu būt par aptuveni 400 miljoniem eiro. Šādā gadījumā pāri paliktu 200 miljoni eiro, no kuriem pusi varētu atvēlēt ieilgušo veselības aprūpes problēmu risināšanai.

Politiķis atzina, ka viņam nav izdevies pārliecināt partnerus un izvēlēts scenārijs – būtiski samazināt nodokļu ieņēmumus, lai pēc tam atkal palielinātu nodokļus veselības aprūpes finansēšanai.

Viņš uzsvēra, ka nedrīkst izmest 600 miljonus eiro, ja trūkst naudas. Šādi milzu lēcieni radot problēmas tautsaimniecībai.

Lembergs norādīja, ka nodokļu reformas rezultātā naudas vairāk nepaliks tiem cilvēkiem, kuriem ir divi vai vairāk apgādājamie. Savukārt tādiem kā viņš, naudas paliks vairāk.

Politiķi neapmierinot arī plānotās pārmaiņas veselības aprūpē. Viņaprāt, milzīga nauda tiks atvēlēta farmācijai, kompensējamiem medikamentiem. Taču mediķu algām naudas nebūs. Lembergs piebilda, ka drīz nebūs kas izraksta recepti, lai saņemtu bezmaksas zāles. Turklāt, esot jautājums, vai visiem ir vienādi jāsaņem kompensējamie medikamenti.

“Veselības aprūpei 100 miljonu eiro nav, ceļiem 100 miljonu eiro nav, ministrijas iesniegušas pieprasījumus par 700 miljoniem eiro, bet valstij šādas naudas nav,” teica Lembergs, piebilstot, ka nodokļu reforma ir nepieciešama, bet uz to ir jāiet nosvērtāk un apdomīgāk.

Kā ziņots, koalīcijas partneri panākuši vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, savukārt par lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti diskusijas vēl turpināsies, žurnālistiem pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri – pa pus procentpunktam – pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums.

Attiecībā uz IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl sagaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube