Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa plkst.10 turpinās skatīt krimināllietu, kurā par dienesta pilnvaru pārsniegšanu apsūdzēts bijušais “Rīgas namu” valdes priekšsēdētājs Kārlis Kavacs.

Apsūdzība uzskata, ka Kavacs, būdams valsts amatpersona, izdarīja tīšas darbības, kas pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu un uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ar šīm darbībām radot būtisku kaitējumu valsts varai, pārvaldības kārtībai un ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, izraisot smagas sekas. Tāpat Kavacam apsūdzība celta par dokumentu viltošanu, viltotu dokumentu apzinātu izsniegšanu un izmantošanu.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai Kavaca 2011.gada maijā “Rīgas namu” vārdā noslēgtais līgums ar SIA “Zeus” atzīts kā faktiski noslēgts aizdevuma līgums, kas neatbilstoši patiesajai darījuma būtībai noformēts kā pakalpojuma līgums par valūtas kursa vadību un finanšu līdzekļu konvertāciju.

Tādā veidā apsūdzētais pārsniedzis savas pilnvaras, jo atbilstoši “Rīgas namu” statūtiem un saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu” apsūdzētajam nebija tiesību “Rīgas namu” vārdā izsniegt jebkāda veida aizdevumus. Tā kā “Zeus” savas saistības atbilstoši līguma nosacījumiem neizpildīja, “Rīgas namiem” nodarīts mantisks zaudējums 1 797 610 eiro (1 263 368 latu) apmērā.

Turklāt lēmumā atzīts, ka apsūdzētais viltoja “Rīgas namu” grāmatvedības dokumentus, gada pārskatu, apzināti izsniedza un izmantoja viltotus grāmatvedības dokumentus.

Kavacam uzrādīta sākotnējā apsūdzība pēc Krimināllikuma (KL) 317.panta 3.daļas par to, ka viņš noslēdza aizdevuma līgumu, lai arī likums viņam nedeva šādas tiesības. Krimināllikums par šādu noziegumu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem. Tāpat viņš saukts pie atbildības pēc KL 327.panta 1.daļas. Tajā paredzēts, ka par dokumenta viltošanu vai par apzinātu viltota dokumenta izsniegšanu vai izmantošanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Jau ziņots, ka 2012.gada 11.septembrī tika atstādināta “Rīgas namu” valde – tās priekšsēdētājs Kavacs un valdes loceklis Almers Ludviks -, jo uzņēmumā veikti augsta riska finanšu darījumi ar brīvajiem līdzekļiem kopumā 1,71 miljona eiro (1,2 miljonu latu) apmērā. Kavacu 2.oktobrī aizturēja Valsts policija, taču viņš tika atbrīvots pret 21 343 eiro (15 000 latu) drošības naudu.

Tāpat vienā kriminālprocesā ar Kavacu tika aizturēts arī “Zeus” valdes loceklis Ivars Ciska (tagad Bergmanis). Sākotnējā informācija liecināja, ka viņš tiek turēts aizdomās par piesavināšanos lielā apmērā.

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube