Foto: Unplash.com
Papildus pārdomātai ādas kopšanai ikdienā arvien lielāku popularitāti gūst arī intensīvāki skaistuma risinājumi – dažādas estētiskās injekcijas. Dabīgā un mākslīgā skaistuma robežas tiek arvien vairāk izpludinātas. Vai “skaistuma injekcijas” uzskatāmas par kaprīzi, vai tomēr par daļu no estētiskās medicīnas progresa, atbild “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” dermatoloģei Karīnai Stasjukai.
Lai objektīvi izprastu estētisko injekciju nozīmi, jāzina to veidi un pielietojums. Primāri šādas procedūras ir vērstas uz veselīga ādas stāvokļa saglabāšanu un uzlabošanu, līdzsvara atjaunošanu (problemātiskai ādai) un novecošanās pazīmju aizkavēšanu vai mazināšanu.
Ūdens visa pamatā – ādas mitrināšana un atdzīvināšana
Estētiskās injekcijas ne vienmēr nozīmē tikai ārēju un kosmētisku efektu. Biorevitalizācija un mezoterapija veicina dabīgos atjaunošanās procesus ādā un pakāpenisku ādas stāvokļa, līdz ar to – izskata uzlabošanos. “Mākslīgā skaistuma” šāda tipa procedūrās būs maz, un tās kalpos kā intensīva kopšana, jo injekciju veidā ievadīti preparāti ir daudz iedarbīgāki nekā uz ādas klājama maska, krēms vai serums, skaidro speciāliste.
Pareizs ādas mitruma līmenis nodrošina jauneklīgu un veselīgu izskatu, tā uzturēšanā liela nozīme ir hialuronskābei, kura saista ūdens molekulas. Cilvēkam novecojot, hialuronskābes daudzums ādā sarūk – tā kļūst sausa, parādās smalkas krunciņas. Visbiežāk no dehidratācijas cieš tieši sejas āda, kura ir vistiešāk pakļauta kaitīgajam ultravioletajam starojumam, temperatūras un laikapstākļu maiņām. Āda var kļūt sausa arī dažādu slimību, kaitīgo ieradumu un nepareizas kopšanas dēļ.
Biorevitalizācija ir hialuronskābes ievadīšana ādā ar punktveida injekciju palīdzību. Šādi tiek atjaunots ādas mitruma līdzsvars un vienlaicīgi stimulēta kolagēna, elastīna un jaunas hialuronskābes sintēze. Biorevitalizācija ieteicama pēc krasām klimata maiņām (piemēram, karsta vasara, atvaļinājums eksotiskās valstīs) vai, lai mazinātu vai attālinātu pirmās novecošanās pazīmes – smalkās krunciņas, tonusa zudumu. Injekcijas iespējams veikt arī sievietes intīmajā zonā, mazinot maksts sausumu un atjaunojot tās elastību un jutību.
Atvairīt novecošanās pazīmes iespējams arī ar mezoterapijas palīdzību. Šī injekciju procedūras paredz dažādu preparātu un aktīvo vielu ievadīšanu ādā. “Mezokokteiļi” tiek sajaukti individuāli katram klientam, atkarībā no konkrētās problēmas – ādas sausums, tonusa zudums, tūska un kakla āda, blāvs sejas tonis, smalkās krunciņas u.tml.
Izplatītāko estētisko problēmu risināšanai pieejami arī jau ražotāju sagatavoti preparāti. “Mezokokteiļu” pamatā ir hialuronskābe, aminoskābes, vitamīni, minerālvielas, peptīdi un antioksindanti. Papildu cīņai ar konkrēto estētisko problēmu, mezoterapijas procedūras uzlabo arī ādas vispārējo stāvokli un izskatu – veicinot kolagēna un elastīna sintēzi, kas ir ādas tvirtuma pamats, kā arī uzlabojot ādas aizsargspējas un šūnu vielmaiņu – audiem tiek piegādāts vairāk nepieciešamo vielu un skābekļa.
Jaunības noslēpums mūsu asinīs
Šāds apzīmējums, iespējams, skan dramatiski, bet mūsu pašu asinīs tiešām ir atrodami dažādi atjaunojošie faktori. Paša pacienta speciāli apstrādātas plazmas injekciju (PRP un PRF) metodes pirmsākums meklējams reģeneratīvajā medicīnā, dziedējot nedzīstošas čūlas un ādu pēc smagiem apdegumiem, atjaunojot atkāpušās smaganas, samazinot rētas. Ginekoloģijā plazmas injekcijas tiek pielietotas sievietes intīmā diskomforta mazināšanai. Estētiskās medicīnas nozarē šo metodi izmanto, lai ievērojami mazinātu novecošanās pazīmes – izlīdzinātu krunciņas, atjaunotu ādas toni, tonusu un tekstūru, nostiprinātu sejas ovālu, kā arī stimulētu matu augšanu.
Kā notiek jaunības sintēze? No neliela daudzuma pacienta asiņu, tās centrifugējot, tiek iegūta plazma ar augstu trombocītu koncentrāciju. Tieši trombocīti izdala augšanas faktorus, kuri nepieciešami dabīgam audu atjaunošanās procesam un ilgstoša efekta saglabāšanai. PRP (ar trombocītiem bagātinātas plazmas) injekciju laikā iegūtā plazma tiek ievadīta mērķa zonā, kur sākas reģeneratīvie procesi un pastiprināta kolagēna sintēze. Līdzīgs princips ir arī PRF (ar trombocītiem bagātināta fibrīna) injekcijām, kur no pacienta asinīm tiek izdalīta plazma, kas satur fibrīna matrici, kurā ir koncentrēti trombocīti, leikocīti un augšanas faktori. Pēc PRF injekciju procedūras fibrīna matrice vienmērīgi izdala asinīs šūnu augšanas faktora koncentrātu, nodrošinot ilgstošu atjaunošanās procesu.
Plazmas injekciju trumpis ir to dabīgums – tā kā tiek izmantota paša pacienta plazma, nepastāv alerģiju vai preparāta nepanesamības risks. PRP un PRF veicinātie atjaunošanās procesi ir pakāpeniski un ilgnoturīgi. Šī ir iespēja procedūras veikt diskrēti, neatklājot savu noslēpumu – izskats uzlabosies pakāpeniski, neradot aizdomas par estētisko injekciju klātbūtni.
Sejas panti kā jaunībā – apjoma korekcijas
Sejas ovāla apjoms mēdz mainīties gan novecošanās, gan citu iemeslu dēļ (traumas, iedzimta asimetrija u.c.). Atjaunot vai iegūt proporcionālus sejas vaibstus var ar pildvielu, jeb filleru injekcijām. Visplašāk tiek pielietoti filleri, kuru sastāvā ir hialuronskābe, kura, ievadīta attiecīgajās zonās, atjauno zudušo audu apjomu vai izlīdzina mīmikas krunciņas, piešķirot sejai jauneklīgu, harmonisku izskatu.
Filleru injekciju rezultāts ir tūlītējs un saglabājas līdz pat gadam. Ja procedūra veikta, saglabājot dabīgās proporcijas, efekts nešķitīs mākslīgs vai pārspīlēts. Lai arī, runājot par filleru injekcijām, visbiežāk iedomājamies tieši sejas pantu korekciju, fillerus iesējams izmantot arī estētiskajā ginekoloģijā, atjaunojot kaunuma lūpu apjomu vai koriģējot to nelielu asimetriju. Retos gadījumos filleri var migrēt, iekapsulēties, veidot grubuļāinu ādas reljefu, radīt iekaisumu, traucēt asinsriti. Tādēļ filleru injekcijas drīkst veikt tikai ārsts tam atbilstoši aprīkotās telpās, izmantojot tikai sertificētus preparātus. Pieredzējis speciālists nepieciešamības gadījumā var risināt šīs problēmas, ievadot speciālas fillerus šķīdinošas vielas vai pat ķirurģiski.
Pieejamas arī skaistuma injekcijas ar pretēju efektu – apjoma samazināšanai. Runa ir par lipolītiskajām jeb taukus šķīdinošajām injekcijām, kuras ļauj atbrīvoties no nelieliem, spītīgiem tauku spilventiņiem dubultzodā, ceļu zonā, pie padusēm un citur. Šādi preparāti iedarbojas tikai mērķa zonā, izšķīdinot taukšūnu membrānu un tādējādi samazinot to skaitu. Šūnu saturs no organisma pakāpeniski tiek izvadīts dabīgā ceļā. Tā kā tauku šūnas nedalās, bet gan izplešas, iegūtais rezultāts būs noturīgs, ja vien cilvēks pēc procedūras ievēros veselīga dzīvesveida pamatprincipus. Pēc lipolītiķu injekcijām ieteicamas vakuummasāžas procedūras, lai novērstu bedrīšu un negludumu veidošanos injekciju zonā.
Biedējošais glābiņš – botulīna toksīns
Par spīti vārdam “toksīns”, estētiskajā medicīnā izmantotais botulīna toksīna preparāts pareizās devās nerada draudus pacienta veselībai. Līdzīgi kā visas vielas arī botulīna toksīns var izraisīt alerģisku reakciju, bet arī šīs blaknes ir ļoti retas. Botulīna toksīna injekcijas ir populārākais veids, lai likvidētu izteiksmīgas mīmikas muskulatūras radītās jeb tā saucamās dinamiskās krunciņas, kas rodas aktīvas muskuļu darbības rezultātā – horizontālās pieres rievas, vertikālās un horizontālās līnijas starp uzacīm un vārnu kājiņas ap acīm. Turklāt aktuāla ir arī preventīva botulīna injicēšana – laika gaitā dinamiskās krunciņas, kas iepriekš parādījušās, tikai aktīvi raucot pieri, dusmojoties vai plati smaidot, regulāras ādas mikrotraumatizācijas rezultātā rada sīkas ādas “ieloces” jeb statiskās krunciņas, kas ir redzamas ne tikai aktīvas mīmikas muskulatūras darbības brīžos, bet arī miera stāvoklī.
Lai attālinātu šādu statisko krunciņu rašanos nākotnē, tiek ieteikts apdomāt injekciju veikšanu laikus, neatliekot to “uz pēdējo brīdi”. Botulīna toksīns tiek ievadīts konkrētos punktos, balstoties uz katra pacienta muskuļu aktivitāti un anatomiju. Ievadīts tas bloķē nervu impulsu pārvadi konkrētajā muskulī, tādējādi traucējot tiem sarauties. Mīmika kļūst mazāk aktīva, tādējādi kavējot grumbu veidošanos. Jāpiebilst, ka botulīna toksīna efekts ir pārejošs, un tā darbības ilgums ir katram pacientam individuāls, bet vidēji sastāda sešus mēnešus. Līdz ar to, ja cilvēks vēlas ilgstoši saglabāt jauneklīgu izskatu, procedūru jāatkārto – lielākajā daļā gadījumu vidēji divas reizes gadā.
Botulīna toksīna injekcijas ir labs risinājums arī cīņā ar pastiprinātu svīšanu jeb hiperhidrozi, kad antiperspiranti un citas metodes nespēj apturēt sviedru tērcītes. Botulīns mazina sviedru dziedzeru aktivitāti, kavējot nervu impulsus, kā rezultātā dziedzeru sekrēcija mazinās un svīšana normalizējas. Botulīna toksīna spēja iedarboties uz nervu impulsiem tiek izmantota arī, ārstējot migrēnas pacientus, kā arī rētu korekcijā un pie izteikta sejas ādas apsārtuma jeb rozācijas.
Kāpēc injekciju efekts nav mūžīgs?
Estētiskās injekcijas nozīmē konkrētu preparātu ievadīšanu organismā. Ikvienam preparātam piemīt iedarbošanās ilgums un izvadīšanās ātrums, kurš ir atkarīgs no organisma šūnu vielmaiņas. Ja cilvēka šūnu vielmaiņa ir īpaši aktīva, injekciju efekts saglabāsies īsāku laiku un tā noturībai nāksies veikt uzturošas procedūras. Atkarībā no konkrētās procedūras, rezultātu var ietekmēt arī ārējie faktori – cilvēka dzīvesveids, uzturēšanās saulē, uzturs, kaitīgie ieradumi, ādas ikdienas kopšana, vispārējais veselības stāvoklis u.c. Tieši tādēļ estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas praksē dažādu procedūru aprakstos bieži sastopami “no – līdz” periodi un tālākas kopšanas ieteikumi.
Kas jāņem vērā, domājot par skaistuma injekcijām?
Ikviena procedūra ietver riskus un atbildību gan no speciālista, gan klienta puses. Pirmais un svarīgākais ir pacienta drošība un veselība. Nemainīgs paliek brīdinājums procedūras veikt tikai oficiālos, reģistrētos salonos, vēl ieteicamāk – klīnikās, kur tiek stingri ievērotas visas sanitārās un drošības prasības un klienta pēkšņas, alerģiskas reakcijas gadījumā būs iespējams nekavējoties sniegt medicīnisko palīdzību.
Lai arī estētiskās injekcijas tiek veiktas ar ļoti smalkām adatām, nelielā dziļumā, tās tomēr ir invazīvas procedūras, kuras, atkarībā no injekciju veida, drīkst veikt vai nu ārstniecības persona vai ārsts, bet nekādā gadījumā ne cilvēks bez medicīniskās izglītības. Cilvēka veselība ir vairāk vērta nekā nelielais ietaupījums, injekcijas veicot mājās vai paļaujoties uz nesertificēta speciālista prasmēm un godaprātu. Ja šobrīd skaistuma injekcijām uzticamā klīnikā līdzekļu nepietiek, ieteicams tās atlikt, nevis riskēt ietaupot.
Otrs faktors, kas jāņem vērā, veicot estētiskās injekcijas, ir indikācijas, kontrindikācijas un motivācija. Pirms procedūras noteikti konsultējieties ar speciālistu par piemērotāko procedūras veidu. Esiet atklāti, runājot par saviem estētiskajiem mērķiem – kādu efektu un cik ātri vēlaties sasniegt. Nekautrējieties pieminēt sava budžeta iespējas. Ļoti svarīgi ir runāt par savu pašreizējo veselības stāvokli un slimību vēsturi, alerģiju un hronisku slimību klātesamību. Liela nozīme ir arī klienta dzīvesveidam un ikdienas ieradumiem – intensīvi kopjošās injekcijas sniegs lielāku efektu, ja cilvēks ievēros veselīgu dzīvesveidu, izvairīsies no intensīvas sauļošanās un karsējošām procedūrām, uzņems pietiekami daudz šķidruma u.tml.
Katram injekciju veidam ir savas kontrindikācijas, bet kopumā procedūras netiek veiktas akūtu slimību gadījumos, kā arī gadījumos, kad plānotajā infekcijas vietā vērojamas aktīvas infekcijas pazīmes, grūtniecības un zīdīšanas periodā, cilvēkiem ar asinsreces traucējumiem.