Ikdienā cilvēki izmanto daudz dažādus sadzīves priekšmetus, pat neaizdomājoties par to, kas bija šīs lietas izgudrotājs. Atgriezīsimies pirmsākumos un uzzināsim, kāda ir pasaulē pirmo durvju vēsture.

Senos laikos cilvēki aizsargāja savas mājas ar lielu akmeņu palīdzību, piestumjot tos pie alas ieejas. Pēc tam šis process tika pilnveidots – tika izgudrotas bīdāmas durvis. Primitīvais cilvēks durvis maskēja ar dzīvnieka ādu, kas mūsdienu cilvēkus pamudināja izgudrot salokāmās durvis. Rodas jautājums – vai senos laikos durvis bija līdzīgas mūsdienu dizaina durvīm? Uz šo jautājumu droši var atbildēt: “Jā!” Tomēr tagad mūsdienu durvis kļūst aizvien daudzveidīgākas – tās ir triecienizturīgas, ložu necaurlaidīgas, kā arī dizaina ziņā izvēle ir ļoti plaša.

Senākā koka konstrukcija tika atrasta Šveicē. Mūsdienās durvis pārsvarā tiek izgatavotas no kļavas. Pētījumi liecina, ka vecākās durvis ir aptuveni 5000 gadus vecas. Visa konstrukcija esot saglabājusies diezgan labā stāvoklī, ņemot vērā tās ražošanas gadu. Senākās durvis tika veidotas no dēļiem, kas bija diezgan pievilcīga paskata.

Senāk cilvēkiem durvis bija gandrīz vienīgais priekšmets, kas spēja māju un iemītniekus pasargāt no skarbajiem laikapstākļiem. Izturīgas durvis no bieza koka pasargāja no spēcīgā Alpu vēja.

Interesantākais durvju atradums gan meklējams Lielbritānijā. Pēc vairākiem tūkstošiem gadu tās vēl joprojām ir darba kārtībā. Šis fakts liecina par darba kvalitāti un izveicīgiem cilvēkiem, kuri šeit dzīvoja pirms vairākiem tūkstošiem gadu.

 

 

Saistītās tēmas: DurvisPriekštečiVēsture

youtube icon
Abonēt youtube