Saeima otrdien, 24.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā ”Par sociālo drošību”. Tie definē minimālo ienākumu sliekšņus, noteic to zemākos apmērus un pārskatīšanas biežumu. Likuma grozījumi saistīti ar nākamā gada valsts budžetu.     

Grozījumi noteic, ka minimālo ienākumu apmērs ir atsevišķai personai vai vienas personas mājsaimniecībā dzīvojošai personai sniegtā atbalsta apmērs sociālās aizsardzības jomā. Apmērus noteiks attiecīgajos sociālos pakalpojumus reglamentējošajos normatīvajos aktos, paredzot šo sliekšņu piemērošanas kritērijus, piešķiršanas un izmaksas kārtību.

Noteikts, ka minimālo ienākumu slieksnis nedrīkstēs būt zemāks par 109 eiro. Tie ir iespējami zemākie ienākumi, pie kura iedzīvotājiem ir sniedzams atbalsts no publiskiem resursiem, teikts grozījumu anotācijā. Minimālo ienākumu sliekšņus pārskatīs vienlaikus ne retāk kā reizi trijos gados.

Labklājības ministrija norādījusi, ka minimālo ienākumu sliekšņu pārskatīšana pozitīvi ietekmēs vairāk nekā 140 tūkstošus iedzīvotāju ar zemiem un ļoti zemiem ienākumiem.

Garantētais minimālais ienākums pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā no nākamā gada būs 109 eiro, katrai nākamajai personai mājsaimniecībā – 76 eiro mēnesī. Savukārt trūcīgas mājsaimniecības minimālo ienākumu apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā plānots 272 eiro, bet katrai nākamajai personai mājsaimniecībā – 190 eiro mēnesī.

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts personām, kas sasniegušas pensijas vecumu, bet kurām nav tiesību uz vecuma pensiju, kā arī personām ar invaliditāti plānots 109 eiro apmērā, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 136 eiro apmērā. Savukārt personām ar 1.invaliditātes grupu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā piemēros koeficientu 1,4, bet personām ar 2.invaliditātes grupu – 1,2. Nestrādājošām personām ar 1. un 2.invaliditātes grupu pie valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta plānota piemaksa.

Minimālās vecuma pensijas un invaliditātes pensijas bāze paredzēta 136 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 163 eiro apmērā. Minimālo vecuma pensiju noteiks par katru apdrošināšanas stāža gadu, piemērojot vecuma pensijas aprēķina bāzei koeficientu 1,1. Par katru nākamo gadu, kas pārsniedz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo apdrošināšanas stāžu, apmēru palielinās par diviem procentiem no minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzes. 1. un 2.invaliditātes grupas pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par invaliditātes pensijas aprēķina bāzi, kurai 1.invaliditātes grupas gadījumā piemēros koeficientu 1,6, bet 2.invaliditātes grupas gadījumā – koeficientu 1,4.

Apgādnieka zaudējuma gadījumā bērniem līdz septiņu gadu sasniegšanai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts un minimālā pensija plānota 136 eiro, bet bērniem no septiņu gadu vecuma – 163 eiro apmērā.

Tāpat plānots, ka apdrošinātās personas apgādībā bijuša ģimenes locekļa nāves gadījumā vai bezdarbnieka pabalsta saņēmēja nāves gadījumā apbedīšanas pabalsts būs valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta (109 eiro) trīskāršā apmērā – 327 eiro.

Grozījumi paredz, ka minimālo ienākumu sliekšņu apmērus noteiks, piemēros un summas izmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra un pašvaldību sociālie dienesti.

Izmaiņas rosinātas, lai noteiktu metodoloģiski pamatotu un sociālekonomiskajai realitātei atbilstošu minimālo ienākumu apjoma paaugstināšanu personām ar zemiem un ļoti zemiem ienākumiem nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanai valstī, teikts grozījumu anotācijā. Izmaiņas veiktas, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumus par nepieciešamību regulāri vērtēt iedzīvotājiem sniegtās sociālās palīdzības apmēra pietiekamību, lai garantētu, ka trūcīgām personām tiek nodrošināta tām nepieciešamā palīdzība.

Izmaiņas stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī.

Foto: Unplash.com

youtube icon
Abonēt youtube