Ko īsti nozīmē – ēst veselīgi? Grāmatas “Aizstāvot ēdienu” autors Maikls Pollans skaidro – tas ir divu vārdu apvienojums – veselīgs un labs.

Maikls Pollans ir viens no “New York Times” bestselleriem, un viņš tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajām figūrām pasaulē, ja runa iet par tīru, veselīgu ēšanu, tāpat saņēmis neskaitāmas balvas un nominācijas. Un, ja ir kāds, kas spēj mūs pārliecināt atteikties no baltajiem miltiem, iet iepirkties pie vietējiem tirgotājiem, atgūt prieku ēst pie virtuves galda, tad tas noteikti ir tieši Maikls.

Viņš sniedz piecus lieliskus padomus, kā ēst tīri, veselīgi un galvenais – tā, lai mēs justos labi.

1. Laiks pievērsties īstai pārtikai (nevis tai, ko nopērkam iepakojumos).

Pirmais solis, lai sakārtotu mūsu organismu un apetīti, jānomaina apstrādāta pārtika pret kārtīgu ēdienu. Ja vēl vari atļauties organisku vai ar zāli barotu, lieliski! Tomēr pirmais solis ir atteikties no pārstrādātas, industriālas pārtikas. Visam jābūt svaigam, tīram. Vislabāk pa taisno no zemniekiem vai tirgus.

2. Tas, ka ģenētiski modificēta organismi tiek uzskatīti par drošiem, ne vienmēr tas nozīmē, ka tie mums ir labi. 

Kad ir runa par veselību, ĢMO netiek pievērsta tāda uzmanība. Lielākoties audzētā soja un kukurūza nenonāk uz mūsu šķīvjiem, bet gan mūsu automašīnās vai lopu pārtikā. Būtībā veikalu plauktos ĢMO ir jau 15 gadus, un to nodarījums ir ļoti neliels, tomēr ir kas tāds, ko esam ieguvuši – pesticīdi un glifosāti. Pollens uzskata, ka visi šie ĢMO ir liela vilšanās pārtikas apstrādē. “Jā, tie mums tā īsti neko nenodara, un nav pierādīs, ka tie ir ārkārtīgi neveselīgi, tomēr neliela kritika nenāk par sliktu.”

3. Arī nedaudz gaļas ir jāēd. 

Pastāv daudz un dažādu morālu un ētisku iemeslu, kādēļ neēst gaļu, tomēr… Mums tā ir nepieciešama. Papildus labi un veselīgi pagatavota, tā ir ļoti garšīga, un mūsdienu industrializācijā ir svarīgi atbalstīt vietējos lauksaimniekus. Protams, ne visa gaļa ir radīta dabīgi. Tādēļ izvēlies tādu gaļu, kura pirms tam ir barojusies ar svaigu zāli, svaigu sienu. Jā, šāda gaļa viennozīmīgi ir dārgāka, nekā citas, tomēr gaļa ir viens no tiem pārtikas produktiem, uz kuriem ekonomēt būtu liela muļķība.

4. Netici visam, ko tev stāsta.

Piena nozare mums ir iestāstījusi, ka, ja nedzersi pienu, neaugsi liels, vesels un tev nebūs kaulu. Tiek uzskatīs, ka piens ir visbagātākais kalcija avots, tomēr tā gluži nav. Lai iegūtu to, nav obligāti jādzer piens, pietiks ar spinātu sauju. Un neuzķeries uz uzrakstiem – piens ar zemu tauku saturu. Tomēr, ja tev garšo piens, izvēlies pēc iespējas dabīgāku, nevis veikalos nopērkamajās pakās.

5. Gatavo pats savā virtuvē.

Eksperts uzskata, ka gatavošana sev ir visa pamatā. Nav viena tāda universāla soļa, kas palīdzētu mums atrisināt visas problēmas. Tomēr, lai būtu vesels un veselīgs, svarīgi ir izvēlēties pārtiku no sev zināmiem avotiem, izvēlies veselīgo, izvēlies pašmāju produktus un galvenais gatavo pats. Nemeklē veikalā jau gatavu ēdienu, kuru tev vajag tikai uzsildīt.

Avots: self.com

Saistītās tēmas: ēšanapadomiPārtikaveselībaveselīga pārtika

youtube icon
Abonēt youtube