Foto: Pixabay/MarieXMartin
Ceturtdien, 10.jūlijā, plkst.20.00, reaģējot uz Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) izsludināto oranžās pakāpes brīdinājumu Rīgai un Latvijas dienvidu daļai, Latvijā pirmo reizi tika izsūtīts šūnu apraides paziņojums.
Tas sacēla lielu viļņošanos sociālajos tīklos, daudziem paužot sašutumu, ka veids, kā tika izplatīti paziņojumi, bijis pārāk brutāls un kādam varēja radīt paniku, bet vecākiem cilvēkiem pat izraisīt sirdstrieku.
“Man visas viedierīces sāka kaukt. Jau paķēru nelielu paniku. Izrādās, naktī būs negaiss,” Tā jaunā šūnu apraide ir brutāla. Gandrīz sirdstrieku dabūju!”, “Paldies, šūnu apraide, mani kaķi ir panikā,” – šie ir tikai daži no komentāriem, kas pēc izplatītās šūnu apraides lasāmi vietnē “X”. Vēl kāds “X” lietotājs pauž: “Protams, forši, ka šūnu apraide strādā, bet to briesmīgo trauksmes signālu varbūt tomēr varētu pietaupīt X stundai, ne kārtējam lietum.” Tam piekrīt arī kāds cits: “Ja tagad pie katriem netipiskiem laikapstākļiem mājās sāks kaukt visi telefoni, pirmā lieta būs meklēt, kā šo šūnapraidi atslēgt pavisam.”
Daži pauž nesapratni par to, kāpēc ārzemniekiem Latvijā paziņojums atnāk latviešu valodā, nevis, piemēram, angļu valodā.
Daži atklāj, ka saņemtais ziņojums ir sabojājis telefonu. “Mūsmājās no 3 telefoniem 2 saņēma ziņojumu par lietavām. Viens no tiem – podziņtelefons, kurš kopš tā brīža vairs nav lietojams.. No brīdinājuma signāla nevar tikt vaļā, pat, ja izslēdz, izņem bateriju, simkarti.. Kā ieslēdz atpakaļ, tā auro pa visu māju.. Ko nu?” raksta kāda interneta lietotāja vietnē “X”. Līdzīga situācija ir vēl kādai sociālā tīkla lietotājai: “Mamma ziņo, ka tēta pogu telefonā šūnu apraides ziņojumu var izslēgt tikai kopā ar telefonu. Kā ieslēdz, tā baisais signāls ir atpakaļ un nekā nav apturams.”
“Jūlija sākumā tika pabeigts darbs pie šūnu apraides LV-ALERT produkta izstrādes un tā integrēšanas mobilo sakaru operatoru infrastruktūrā. Darbs pie sistēmas pilnīgas ieviešanas vēl turpinās, jo, lai iedzīvotāji saņemtu šūnu apraides paziņojumus, ikvienam mobilā telefona lietotājam ir nepieciešams atjaunināt savas ierīces programmatūru, kas šobrīd pakāpeniski norisinās. Tomēr, ņemot vērā to, ka brīdinājums skāra Rīgu un tajā šobrīd pulcējas tūkstošiem skolēnu, pieņēmām lēmumu izsūtīt šūnu apraides paziņojumu,” skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Mārtiņš Baltmanis.
Baltmanis uzsver: “Iestājoties apdraudējumam ir svarīgi savlaicīgi saņemt brīdinājumu un informāciju, kā turpmāk rīkoties. Tas ļauj sagatavoties un mazināt apdraudējuma sekas. Iespējams, ka vakardienas paziņojums kādam radīja neērtības, bet, tikai lietojot sistēmu, mēs varam to pārbaudīt un strādāt pie uzlabojumiem. Es vēlos vēlreiz uzsvērt – tas, ka kāds saņēma vai nesaņēma paziņojumu, lielā mērā ir atkarīgs no telefona ražotāja un operētājsistēmas izstrādātāja uzstādījumiem. Turpinoties operētājsistēmas atjauninājumiem, arvien vairāk apdraudētajā teritorijā esošie iedzīvotāji saņems šūnu apraides paziņojumus.”
Kas ir šūnu apraide
Šūnu apraide nav īsziņas, tas ir īpašs paziņojums mobilajos telefonos, kas parādās uz tā ekrāniem kopā ar skaņas signālu un vibrāciju. Šūnu apraide ir šobrīd ātrākā un modernākā iespēja vienlaicīgi un mērķēti apziņot personas, kuras atrodas apdraudētajā teritorijā par iespējamo vai esošo apdraudējumu un nepieciešamo rīcību. Paziņojums tiek nosūtīts visiem noteiktā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā esošiem ieslēgtiem telefoniem, kuru ražotāja iebūvētā funkcionalitāte ļauj saņemt šādus paziņojumus.
Paziņojuma saņemšanu un attēlošanu tālruņos pamatā nodrošina atbilstošās operētājsistēmas izstrādātājs. Viedtālruņiem, kuru ražotājs ir paredzējis šūnu apraides funkcionalitāti, obligāti ir jābūt uzstādītiem jaunākajiem atjauninājumiem. Paziņojuma nesaņemšana ceturtdienas vakarā visticamāk bija saistīta ar to, ka telefonam nebija veikts jaunākais atjauninājums.
Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā, tostarp arī tālruņi, kuriem nav ievietota SIM karte. Savukārt, paziņojumu atkārtota saņemšana visticamāk norāda uz to, ka ir jāveic izmaiņas tālruņa iestatījumos par ārkārtas paziņojumu saņemšanas biežumu.
Tā kā šūnu apraides sistēma ļauj nosūtīt paziņojumus konkrētam, apdraudētam apgabalam, tad vakardienas paziņojumu saņēma tikai tie iedzīvotāji, kas atradās Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra noteiktajā oranžā brīdinājuma teritorijā – Rīgā, Jūrmalā un Latvijas dienvidu daļā.
Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, kurš vadīja šūnu apraides produkta izstrādes un ieviešanas projektu, strādā arī kopā ar mobilo sakaru operatoriem, lai izvērtētu paziņoja izsūtīšanas procesa norisi caur mobilo operatoru sakaru torņiem.
“Presidental Alert” ir mobilo telefonu operētājsistēmu izstrādātāju izveidots šūnu apraides paziņojuma kategorijas nosaukums, kurš izveidots, balstoties uz starptautisku klasifikāciju.
iOS tālruņos šūnu apraides paziņojums tika saņemts ar nosaukumu “Presidental Alert”, tāpēc ka “Apple” oprētājsistēmām nav pilnvērtīga latviešu valodas lietotāja saskarnes tulkojuma un to nosaukumi šobrīd tiek atspoguļoti tikai angļu valodā. VUGD vai Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs to nevar ietekmēt un izmainīt.
“Android” ierīcēs paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne.
Šūnu apraides paziņojumiem nav jāpiesakās un tie ir bez maksas. Bet lai tos saņemtu, svarīgi turpmākajos mēnešos neignorēt un neatcelt uz vēlāku laiku mobilā telefena programmatūras atjaunināšanu, bet to veikt.
Apdraudējumi tiek iedalīti vairākos veidos atkarībā no to nozīmes un būtības – Sarkanais brīdinājums (Presidental Alerts), Oranžais brīdinājums (Extreme Alerts), Dzeltenais brīdinājums (Severve Alerts), Pazudis bērns (Missing Child Alerts), Apdraudējuma beigas (End of Threat Alerts) un Mācību brīdinājums (Exercise Alerts). Sarkanā un oranžā līmeņa brīdinājums skanēs ar noteiktu, skaļu skaņu, bet pārējā līmeņa paziņojumi tiks atskaņoti ar telefona lietotāja uzstādīto īsziņas signālu. Paralēli skaņai notiks tālruņa vibrēšana. Ja tālrunim paziņojums atnāca bez skaņas vai ar vāju skaņu, tad iedzīvotājam ir sava tālruņa iestatījumos jāpārliecinās, ka ārkārtas paziņojumu saņemšanas signāls ir ieslēgts.
Šūnu apraides paziņojums tiek uzrādīts vienu reizi, jo tas ir ārkārtas paziņojums, kura mērķis ir pievērst cilvēku uzmanību esošam vai potenciālam apdraudējumam, kā arī aicināt rīkoties. Atsevišķu telefona modeļu izstrādātāji var būt paredzējuši paziņojumu saglabāšanas funkciju. Šūnu apraides sistēmā ievietoto paziņojumu atkārtoti ir iespējams apskatīt tīmekļvietnē www.112.lv un to iestāžu tīmekļvietnēs, kuras ir šī brīdinājuma izstrādātājas, piemēram, LVĢMC u.c.
Arī “podziņu” tālruņu lietotāji var saņemt šūnu apraides paziņojumus, ja šo tālruņu ražotāji ir paredzējuši ārkārtas paziņojumu funkcionalitāti.
Lasiet arī:
Solovjoks zaudē savaldību tiešajā ēterā, uzzinot, ko Tramps teicis Putinam
Zeiza atkal reklamē Straujupīti, it kā nekādas krimināllietas nebūtu bijis
Rīgā testē brīvkrāna ūdeni un konstatē, ka tas ir nepiemērots dzeršanai
Latgalē un Vidzemē pēc lietavām applūduši vairāki valsts autoceļi; divi ceļi slēgti
Spēcīgas personības – cilvēki, kas dzimuši šajos četros datumos, spēj pārvarēt jebkuras grūtības
Dārzkopju glābiņš – Latvijā radīti īpaši slazdi Spānijas kailgliemežu izķeršanai