Foto: Ekrānšāviņš
Lai paplašinātos vairāk nekā desmit reizes un sāktu eksportu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieču izveidots uzņēmums “SpirulinaNord”, kura pamatā ir unikāla, aukstajam klimatam piemērota tropiskās mikroaļģes audzēšanas sistēma, plāno piesaistīt investīcijas jaunas ražotnes izveidei.
Šobrīd pieprasījums pēc uzņēmuma ražotā veselīgā spirulīnas dzēriena pārsniedz ražošanas jaudas. Šā gada sākumā uzņēmuma pilotražotnē uzstādīts jau devītais bioreaktors spirulīnas ražošanai – pieprasījumam augot, uzņēmums palielina ražošanas jaudas, tomēr arvien ir situācijas, kad pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. Tāpēc šā gada mērķis ir piesaistīt 600 000 eiro investīcijas, izveidot plašāku ražotni un sākt reaktoru sērijveida ražošanu.
“SpirulinaNord” ir vienīgais uzņēmums Ziemeļeiropā, kas patērētājiem piedāvā svaigu tropisko mikroaļģi spirulīnu unikālos produktos, kādus neražo nekur citus pasaulē, – svaigu spirulīnu ābolu sulā, cidoniju vai dzērveņu sīrupā, kā arī svaigi saldētu spirulīnu.
Latvijas biotehnoloģiju uzņēmums “SpirulinaNord” no idejas un laboratorijas līdz iecienītam produktam Latvijas tirgū izaudzis vien dažu gadu laikā. Spirulīnas audzēšanā uzņēmumā tiek izmantota RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētnieces Agneses Stundas-Zujevas un Kristīnes Veģeres izstrādāta unikāla audzēšanas sistēma. Aļģes aug kontrolētos apstākļos bioreaktoros – tām tiek nodrošināts optimāls apgaismojums, temperatūra un barības vielas, kas gādā par vienmērīgi augstu kvalitāti visu gadu. Optimālos slēgtas sistēmas apstākļus RTU zinātnieces izpētījušas pašas, jo pasaulē spirulīnu lielākoties audzē atklātos dīķos, kas ir izaicinoši laikapstākļu svārstību un gaisa piesārņojuma dēļ. Aļģu audzēšana slēgtā sistēmā patērē mazāk minerālos un ūdens resursus, izslēdz piesārņojuma nokļūšanu produktos, turklāt ir daudz kompaktāka un iespējama pilsētvidē.
“Līdz šim mūsu izaugsme bija samērā lēna, jo ar katru nākamo uzbūvēto bioreaktoru pilnveidojām un testējām tehnoloģiju. Tagad tehnoloģija ir pilnveidota un notestēta, varam sākt straujāku attīstību,” atklāj Stunda-Zujeva.
Attīstību uzņēmums saista ne vien ar jaunu ražotni, bet arī ar eksportu uz Vāciju un vāciski runājošajām valstīm. Perspektīvā tiek apsvērta arī tehnoloģijas licencēšana, piedāvājot klientiem ārvalstīs ne vien gatavu produktu, bet arī iespēju pašiem to ražot.
“Pasaulē strauji aug pieprasījums pēc spirulīnas, jo šī aļģe ir viens no uzturvielām bagātākajiem pārtikas produktiem. Tā satur visas neaizvietojamās aminoskābes, milzīgu antioksidantu un vitamīnu daudzumu, turklāt audzēšana ir videi draudzīga, tāpēc NATO un ANO to atzīst par nākotnes pārtiku. Spirulīna tiek rekomendēta ikvienam, kas neēd pietiekami daudzveidīgi vai veselības traucējumu dēļ ir spiests izslēgt no uztura dažādas produktu grupas. Taču 99% tirgū pieejamās spirulīnas ir pulveris no Ķīnas, kam piemīt specifisks dīķa aromāts un garša. Svaigai spirulīnai nav izteiktas garšas vai aromāta,” stāsta uzņēmuma līdzdibinātāja.
Lasiet arī: SAB: Krievija var pilnībā apturēt jebkādas energoresursu piegādes Eiropai