Katalonijā svētdien notikušajā referendumā par reģiona neatkarību nobalsoja 90% tā dalībnieku, paziņojušas Katalonijas varasiestādes. Katalonijas valdības preses pārstāvis Džordi Turuļs pavēstīja, ka atbilstoši sākotnējiem rezultātiem par reģiona neatkarību nobalsoja 2,02 miljoni balsstiesīgo reģiona iedzīvotāju, bet kopumā referendumā piedalījās 2,26 miljoni cilvēku.
Reģiona valdības vadītājs Karless Pudždemons pēc balsošanas iecirkņu slēgšanas jau bija paziņojis, ka referenduma rezultātā Katalonija ieguvusi tiesības kļūt par neatkarīgu valsti republikas formā. Rezultāti “tuvākajās dienās” tiks iesniegti Katalonijas parlamentam, “lai tas varētu īstenot” referenduma likumu, kas paredz neatkarības pasludināšanu “jā” nometnes uzvaras gadījumā, norādīja Pudždemons. Reģiona varasiestādes paziņojušas, ka konfrontācijā ar policiju neatkarības referenduma laikā Katalonijā svētdien cietuši 844 cilvēki, kuriem sniegta medicīniskā palīdzība. Tvitera lietotāji izsaka domas par notikušo referendumu, daudziem izbrīnu radījis pašmāju politiķu komentāru trūkums.
Pensionāre Guna Skangale atbalsta Katalonijas iedzīvotāju cīņu par neatkarību.
Tas,kas notiek Spānijā,ir apkaunojums Eiropas Savienībai.Arī Latvijai!Katrai tautai pieder brīvība un neatkarība.Arī kataloņiem!
— Guna Skangale (@GunaSkangale) October 1, 2017
Ierēdnis Pēteris Krišjānis izsakās par Spānijā notiekošo.
Kaut kā viss ir tik ļoti paredzami, mīļie nacionāļi https://t.co/a8tOtmdB2L
— Pēteris Krišjānis (@pecisk) September 29, 2017
Spānijas nostāja raisījusi pārdomas portāla “Draugiem.lv” radošajam direktoram Guntaram Meluškānam.
Pieņemu, ka Katalonijas referenduma rezultāti nebūtu tik pārliecinoši, ja Spānija uzvestos kaut cik civilizēti.
— Guntars Meluškāns (@GMeluskans) October 2, 2017
“Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns vērsis uzmanību referenduma laikā notikušajām sadursmēm.
Spānijas valdība ar savu agresīvo rīcību vēl vairāk nostiprina neatkarības ideju. Vardarbība Katalonijā ir nepieņemama mūsdienu Eiropā.
— Edvards Smiltēns (@EdvardsSmiltens) October 1, 2017
Līdzcilvēku nostāja radījusi neizpratni tvitera lietotājam Ivaram.
https://twitter.com/SudmalisIvars/status/914561414605545472
Var patikt vai nepatikt, bet Katalonija būs neatkarīga. Spānijas valdība ar agresiju vēršoties pret kataloņiem ir to panākusi.
— Jānis Dombrava (@janisdombrava) October 1, 2017
Tvitera lietotājs Ojārs Kapteinis vērš uzmanību Katalonijas līdzībai ar Latgali.
Ja Latvija (jau kopš Ulmaņa režīma) nepilda līgumu ar Latgali par tās kultūras un valodas saglabāšanu. Viņiem ir iemesls atdalīties, vai ne?
— Ojārs Kapteinis (@ojars) October 1, 2017
Dombrava norāda uz atšķirībām.
Kataloniju nevar salīdzināt ar Latgali. Latgalieši ir latvieši. Latviešu valodu ir veidojuši latgalieši. Latgale ir Latvija.
— Jānis Dombrava (@janisdombrava) October 2, 2017
Baltijas jūras telpiskās plānošanas iniciatīvas VASAB sekretariāta vadītājs Tālis Linkaits pamanījis valsts amatpersonu skopos komentārus par Katalonijas referendumu.
Mūsu valsts vadītāji izvēlējušies aktīvi klusēt par notikumiem Spānijā
— Tālis Linkaits (@Talis_L) October 1, 2017
Reklāmas nozares speciālists Edijs Majors raksturo latviešu attieksmi pret referendumu.