Janvārī veiksmīgi norisinājās trešais Latvijas Dermatologu un Dermatoonkologu Forums. Foruma ietvaros uzstājās vairāk kā 20 vadošie speciālisti – Latvijas dermatologi, tika apspriesti dermatoloģijas aktuālie jautājumi, taču pastiprināta uzmanība tika veltīta tieši ādas onkoloģijai.  Forumā piedalījās viens no vadošajiem Latvijas dermatoonkologiem – Medicīnas zinātņu doktors Aleksandrs Derjabo, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un lāzerklīnikas Panacea Pro ārsts. Viņš atklāti pastāstīja par izplatītām kļūdām Latvijas skaistuma speciālistu, kosmetologu un dermatologu vidū, kas beigās noved pie pacientu letāla iznāku

„Eiropas tendence – saslimšana ar ādas vēzi – ikgadēji pieaug visā pasaulē”, – paziņo dakteris Derjabo. „Pacienti bieži nenovērtē riskus, kas ir saistīti ar onkoloģiju. Taisnīguma labad jāatzīmē, ka kopumā pieaug to cilvēku skaits, kas iziet savlaicīgu diagnostiku. Pēdējo 5-10 gadu laikā ārsti aizvien biežāk var sākt ārstēšanu tā dēvētajā „nulles” stadijā. Tā ir stadija, kurā ārstēšana norisinās veiksmīgāk, nekā pirmajā – pozitīva iznākuma procents tuvojas 100%.”

Forumā piedalījās vairāk kā 150 cilvēki. Dakteris Aleksandrs Derjabo sīki pastāstīja par svarīgāko problēmu – ar dermatoonkoloģijas jautājumiem Latvijā nodarbojas kosmetoloģijas un skaistuma speciālisti, nevis onkologi un ķirurģi. Viņi likvidē jaunveidojumus uz ādas bez priekšstata, ko tieši likvidē. Savukārt, daudzi dermatologi, kuriem ir nepieciešamā kvalifikācija, pieredzes trūkuma dēļ pieļauj fatālas kļūdas jaunveidojumu diagnostikā un likvidēšanā. Nepareiza šķietami vienkārša jaunveidojuma likvidēšana var maksāt pacientam dzīvību.

„Uz doto brīdi Latvijā ir tikai dažas vietas, kur var kvalitatīvi iziet ādas onkoloģijas diagnostiku, tajā skaitā klīnika Panacea Pro, kurā es pieņemu pacientus. Vairākumā vietu Jums nevarēs ar pārliecību konstatēt ādas vēzi, jo ne visur ir apmācīts personās un nepieciešamais aprīkojums – videodermatoskops”, – brīdina Derjabo.

„Dažkārt „aiz vienkāršākajiem jautājumiem” slēpjas lielas un nopietnas sekas. Dermatologiem pastāvīgi jāmācās, jāizskata dažādi saslimšanu gadījumi, „jāuzkrāj bagāža”, iespējami jāizvairās no kļūdām, nepareizām diagnozēm, kā arī jāizvairās no „sveša darba veikšanas”. Mazāko aizdomu gadījumā dermatologiem jāsūta pacienti pie dermatoonkologiem.

Ādas vēzis ir izplatītākais vēzis Latvijā. Nekādā gadījumā nedrīkst nepievērst tam uzmanību vai riskēt ar pacientu veselību.”

Saistītās tēmas: Ādas vēzisdermatoskopiskā izmeklēšana

youtube icon
Abonēt youtube