Desmit gadu laikā, kopš Latvijā konstatēts vietējiem augiem kaitīgais invazīvais Spānijas kailgliemezis, šis bezmugurkaulnieks atrasts jau vismaz 57 teritorijās. Lai apturētu tālāku tā izplatību, Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centrs, sadarbojoties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, ir izstrādājis Spānijas kailgliemeža ierobežošanas plānu, stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Maija Rēna.
Dabas aizsardzības pārvaldē skaidro, ka Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt ievazāts ar importētajiem stādiem, kuru saknes aptverošā augsne satur gliemeža olas. Pirmo reizi tas konstatēts Pastendē, bet patlaban ir apstiprinātas jau 57 sugas atradnes, kuras atrodas galvenokārt valsts centrālajā daļā. Tomēr Spānijas kailgliemezis pagaidām vēl nav ieguvis oficiālu invazīvas sugas statusu.
«Līdz ar stāda iestādīšanu kailgliemezis veiksmīgi iedzīvojas mūsu dārzos un pa ceļmalām, grāvmalām un ūdenstilpju piekrastēm tas dodas tālāk «iekarot» gan kaimiņu dārzus, gan arī dabiskās teritorijas. Tāpēc preventīvos pasākumus jāievēro ne tikai mazdārziņu īpašniekiem, bet arī pašvaldībām un attiecīgajām valsts institūcijām,» skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes CITES nodaļas vecākā valsts vides inspektore Evija Andrušķeviča.
Šis kaitēklis ir ļoti ēdelīgs un savā ēdienkartē maz izvēlīgs, nesmādējot praktiski neko, kas pagadās pa ceļam, turklāt tas ir spējīgs ļoti ātri vairoties un līdz ar to pat viens īpatnis nākotnē var sagādāt problēmas mazdārziņa īpašniekiem.
Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošana mazdārziņa līmenī nav nedz dārgs, nedz sarežģīts pasākums, taču laikietilpīgs pasākums, stāsta Andrušķeviča. Pietiks vien ar vēlmi glābt savu dārzu no šī kaitēkļa, pāris strādīgām rokām un dažām viltībām – tās izskaidrotas pievienotajā infografikā. Detalizētāk tās aprakstītas Spānijas kailgliemeža sugas izplatības ierobežošanas plānā.
Spānijas kailgliemezis ir ierindots starp simts visvairāk invazīvajām sugām Eiropā, tas apdraud dabiskos biotopus, vairojas savvaļā, samazina ekosistēmu pakalpojumu kvalitāti, rada apdraudējumu cilvēka un mājdzīvnieku veselībai. Sugas ierobežošanas plānā ir apkopota aktuālākā informācija par Spānijas kailgliemeža izplatību un invāziju Latvijā, kā arī sniegti ieteikumi tiesiskā regulējuma pilnveidošanai, ziņošanas un ātras reaģēšanas, izpētes, izglītošanas un informēšanas uzlabošanai. Plānā ir aprakstīta nepieciešamā rīcība un pasākumi gliemežu skaita un izplatības ierobežošanai, kā arī apkopota informācija par ierobežošanas metodēm un līdzekļiem. Sugas ierobežošanas plāns ir izstrādāts Latvijas Vides aizsardzības fonda finansētā projekta Nr. 1-08/47/2017 Datu ieguve par invazīvo sugu Spānijas kailgliemezi (Arion lusitanicus) Latvijā ietvaros, stāsta pārvaldē.
«Latvijā vēl ir iespējams ierobežot sugas izplatību. Taču šobrīd ir pēdējais laiks nekavējoties to sākt darīt. Šobrīd sugas ierobežošanu savu iespēju robežās veic tikai tie iedzīvotāji, kuru īpašumos gliemeži ir savairojušies. Reti kuram ir iespēja, tiesības un interese kailgliemežus ierobežot ārpus sava īpašuma robežām. Tāpēc šajās vietās suga turpina netraucēti vairoties un izplatīties,» pauž Andrušķeviča.
Ziņo: BNN