Kad Džemperus un šalles nomainījuši plānāki apģērbi ar dziļākiem izgriezumiem. Tad arī atklājas, ka dekoltē zona salīdzinājumā ar seju neizskatās gluži pievilcīgi. Kāpēc tā? Tāpēc, ka pašas nereti piemirstam par dekoltē zonu un kakla ādu – skrubi, mitrinošus līdzekļus un saules aizsargkrēmu āda šajā ķermeņa apvidū “redz” retāk kā seja. Kopā ar dermatoloģi Annu Bērziņu piedāvājam īsu pamācību pareizā dekoltē zonas kopšanā.
Kakla un dekoltē zonas kopšana
Jāatceras, ka arī kakla un dekoltē zonas ādai nepieciešama rūpīga kopšana, jo, ja tā netiek kopta, pirmās novecošanās pazīmes sausuma un krunciņu veidā var rasties diezgan ātri. Ne tikai ādas kopšanas principu neievērošana, bet arī ultravioleto (UV) staru ietekme var radīt ādas elastības zudumu un neglītu izskatu. Lētākais ieguldījums ādas skaistuma un veselības ziņā – profilaktiska saules aizsardzība, jo ķīmiskais pīlings, botulotoksīna un lāzera procedūras ādas izskata uzlabošanas nolūkos ir dārgākas un laikietilpīgākas. Tā kā vairums apģērbu atklāj kakla un dekoltē ādu, hroniska UV staru ietekme, izmainītas tekstūras un nevienmērīgas krāsas vietām var atstāt vairāk pēdas uz mūsu ādas, nekā mums šķiet. Nereti līdz pat 30 gadu vecumam par to neaizdomājamies, līdz pirmās fotonovecošanās pazīmes jau redzamas. Šīs pazīmes var būt gan sīkas krunciņas, gan pigmenta traipi, izteikti plānāka āda, kā arī apsārtums.
Tāpat kā sejas āda, arī āda dekoltē un kakla rajonā jāattīra katru dienu, taču šai attīrīšanai ziepes nav gluži piemērotas. Tās pārmērīgi attauko ādu un var radīt kairinājumu. Ikdienas ādas kopšanā būtu jāiekļauj maigs attīrīšanas līdzeklis, ādas pārragotā slāņa šūnu nolobošs skrubis un krēms, kas uzlabo ādas tvirtumu un izskatu. Keramīdi, kā arī omega-3 un omega-6 taukskābes krēma sastāvā uzlabos ādas barjeras funkciju, nodrošinot aizsargslāņa veidošanos, mazinot mitruma iztvaikošanu un atjaunojot ādas mirdzuma un elastības efektu, savukārt pretnovecošanās krēmu sastāvā ir ķīmiski aktīvas vielas, kas nodrošina šūnu reģenerācijas procesu un aizkavē novecošanos. Retinols stimulē šūnu dalīšanos, savukārt antioksidanti – vitamīni A, E un C mazina sausumu un hiperpigmentāciju jeb darbojas balinoši.
Noderīgi cīņai pret ādas novecošanos
Kakla un dekoltē āda ir īpaša savu anatomisko īpatnību dēļ. Zem kakla ādas ir muskulis, kas nestiprinās pie kaula, tādēļ ātrāk var zaudēt savu elastību, savukārt zemādas tauku slānis ir ļoti plāns un tauku dziedzeru kakla ādā ir ievērojami mazāk nekā uz sejas. Tauku dziedzeru sekrēts pasargā ādu no sausuma un krunciņu veidošanās. Dekoltē zona raksturojas ar to, ka zem ādas praktiski nav tauku slānīša, līdz ar to ātrāk rodas sausa āda ar fotonovecošanās pazīmēm – krunciņām un pigmenta traipiem.
Kakla un dekoltē zonas ādas kopšanai var izmantot arī sejas ādai paredzētus līdzekļus, taču kas būtiskāk – jebkurš ādas kopšanas produkts jāuzklāj virzienā uz augšu (zoda virzienā). Papildus krēmiem, arī pareiza stāja un kontrastdušas uzlabos kakla un dekoltē ādas izskatu, stimulējot asinsriti.
Procedūra, ko vari veikt mājas apstākļos:
Uzsildi mikroviļņu krāsnī 1 ēdamkaroti eļļas, samitrini tajā auduma salveti un uzklāj uz dekoltē un kakla ādas. Lai tā ilgāk saglabātos silta, pārklājiet ar pārtikas plēvi vai foliju un dvielīti. Pēc 10 minūtēm iemasē eļļas atlikumu ādā vai nomazgā to ar siltu ūdeni.
Ja dekoltē zonā pastiprināti metas pumpas
Dažkārt dekoltē zona ir problemātiska sakarā ar izsitumu jeb piņņu rašanos. Lielākā daļa tauku dziedzeri ķermeņa ādā ir izvietoti sejas, muguras un dekoltē apvidū. Piņņu rašanos veicina dažādi faktori – gan hormonālas izmaiņas, gan nepiemērotu ādas kopšanas līdzekļu lietošana. Ja ādā rodas šādi iekaisīgi elementi, tad svarīgi šos ādas rajonus attaukot, dezinficēt, mazināt iekaisumu. Piņņu gadījumā viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem – neplēst un nespiest, pretējā gadījumā var rasties pigmentācijas izmaiņas un rētas. Ja ar aptiekā nopērkamajiem bezrecepšu preparātiem neizdodas šo problēmu atrisināt, jādodas uz konsultāciju pie dermatologa. Ārsts ieteiks piemērotākos ārstēšanas līdzekļus, jo pinnes var būt dažādās attīstības stadijās un izteiktības pakāpēs.
Ko darīt ar pigmenta plankumiem dekoltē zonā?
Nereti pigmenta traipu likvidēšanai nepalīdz krēmi un serumi – tādā gadījumā var veikt šo veidojumu slīpēšanu vai balināšanu ar lāzeru. Izmaksas un procedūru skaits atkarīgs no veidojumu lieluma, pigmenta dziļuma ādā u.c.
Bieži vecākiem cilvēkiem uz kakla un dekoltē zonas uzmetas kārpas…
Dekoltē un kakla ādā var veidoties arī papilomas un seborejiskās keratozes. Šo veidojumu rašanos veicina gan nodzīvotie gadi, gan ultravioletais starojums, kā arī iedzimtības faktors. Nereti, ja vecākiem vai vecvecākiem šādas ādas izpausmes bijušas, arī mēs tās varam mantot. To noņemšanā tiek pielietots lāzers, pirms tam veicot atsāpināšanas procedūru jeb anestēziju ar krēma vai injekciju palīdzību.