Naktī uz sestdienu pēc Latvijas laika Riodežaneiro sāksies 31.Vasaras olimpiskās spēles, kurās piedalīsies 33 Latvijas sportisti.

Svinīgā atklāšanas ceremonija Marakanas stadionā sāksies plkst.2 pēc Latvijas laika. Tiešraidē to varēs vērot Latvijas Televīzijā (LTV).

Taupības apsvērumu dēļ olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija nebūs tik vērienīga kā iepriekšējās Olimpiādēs, tās izmaksas tiek lēstas divreiz mazākas nekā Londonā. Tomēr svinīgā pasākuma rīkotāji sola, ka atklāšana būs pietiekoši mūsdienīga. Viens no ceremonijas līdzautoriem pazīstamais brazīliešu režisors Fernāndu Meireliss sola, ka priekšnesums būs vīzija par valsti un to, par ko tā kļūs. Ceremonijas autori solīja censties nebūt klišejiski, taču tajā pat laikā priekšnesumā iekļaut tradicionālus Brazīlijas kultūras elementus, piemēram, karnevālu.

Valstu parādē, turpinot tradīcijas, kā pirmie stadionā iesoļos olimpisko spēļu dzimtenes Grieķijas sportisti ar karognesēju 2004.gada Atēnu Olimpiādes čempioni burāšanā “470” klasē Sofiju Bekatoru priekšgalā.

Latvijas delegācija stadionā iesoļos kā 110.valsts un sarkanbaltsarkano karogu nesīs divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs.

Tāpat kā Grieķijas, arī Lietuvas un Igaunijas delegācijas par karognesējiem nozīmējušas burātājus, attiecīgi 2008.gada Pekinas olimpisko spēļu vicečempioni “Laser Radial” klasē Gintari Šeiti un Karlu Martinu Rammo.

Kuveitas valdības iejaukšanās sportā dēļ šīs valsts pārstāvji Olimpiādē startēs un parādē soļos kā neatkarīgie olimpieši zem Olimpiskās kustības karoga. Pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē četrgades nozīmīgākajā sporta forumā startēs bēgļu komanda, kas desmit sportistu sastāvā sacensībās piedalīsies arī zem Olimpiskās kustības karoga. Šīs komandas, kas stadionā iesoļos priekšpēdējā, karogu parādē nesīs Sīrijā dzimusī peldētāja Jusra Mardini.

Valstu parādi noslēgs mājinieki brazīlieši, kuru karogu nesīs modernās pieccīņas sportiste Jane Markeša, kura pirms četriem gadiem Londonā izcīnīja sudraba medaļu.

Valstis parādē soļo alfabētiskā secībā, ņemot vērā olimpisko spēļu rīkotāju nacionālās valodas alfabētu. Zīmīgi, ka kanāls NBC vēlējās pierunāt Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK), lai ASV sportisti iesoļotu stadionā pēc iespējas vēlāk, tādējādi skatītāji ilgāk paliktu pie zilajiem ekrāniem un būtu lielāki reklāmas ieņēmumi. Taču SOK bija nepierunājama, un sportisti stadionā ieies alfabētiskā secībā, ņemot vērā portugāļu alfabētu, līdz ar to ASV (portugāļu valodā “Estados Unidos da América”) sportisti stadionā iesoļos kā 69.komanda. Pirms amerikāņiem stadionā iesoļos piecu atlētu lielā Mikronēzijas delegācija (“Estados Federados da Micronésia”), bet aiz viņiem dosies Igaunija (“Estonia”), šīm valstīm tiekot pie bezmaksas reklāmas lielās ASV televīzijas auditorijas priekšā.

 

Galvenais olimpiskais stadions – Marakanas stadions – pilsētā tika uzbūvēts jau pirms aptuveni 70 gadiem, to atjaunojot pirms 2014.gadā aizvadītā Pasaules kausa futbolā.

 

Latvijas Riodežaneiro Olimpiādes pieteikumā ir 34 sportisti, bet uz starta stāsies ne vairāk kā 33 no viņiem, jo šķēpmetēja Līna Mūze Eiropas čempionātā guva krustenisko saišu traumu, kā dēļ četrgades lielākajā sporta forumā nevarēs piedalīties.

Neilgi pirms olimpisko spēļu sākuma Latvijai tika prognozētas trīs olimpiskās godalgas – ASV laikraksts ”USA Today” lēš, ka uz goda pjedestāla kāps Eiropas čempions šķēpmešanā Zigismunds Sirmais, septiņcīņniece Laura Ikauniece-Admidiņa, kā arī pludmales volejbola duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Savukārt “Gracenote” (agrāk – “Infostrada Sports”) jaunākajās prognozēs paredz sudrabu šķēpmetējai Madarai Palameikai un pludmales volejbolistiem, bet bronzu cīkstonei Anastasijai Grigorjevai.

Tāpat Latvija lielas cerības saista arī ar divkārtējo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā Māri Štrombergu un svarcēlāju Artūru Plēsnieku.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvija medaļas guvusi katrās Vasaras olimpiskajās spēlēs, turklāt tikai 1996.gadā Atlantā nācās samierināties ar vienu godalgu.

Olimpiskās spēles Riodežaneiro risināsies līdz 21.augustam.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: AtklāšanaLatvijaolimpiādeRio

youtube icon
Abonēt youtube